عکسهاي داغ داغ

هرنوع عکس

15مطلب جالب براكاسكو

١) از تخم آفتاب گردان سالم و تازه ،‌نخود و لوبیای پخته ، تخم مرغ آب پز نسبتا سفت ، گوشت پخته ، استخوان مرغ ، کاهو ، اسفناج ، سیب ، گلابی ، هویج ، بادام زمینی ، سیب زمینی پخته ، هر نوع غذایی که خودتان میخورید(بدون نمک و ادویه جات و چربی) ، ماست ، نان خشک سالم یا نان سوخاری تیلیت شده در شیر ، سویای پخته در حد اعتدال در تغذیه طوطی استفاده کنید .
٢ ) هر روز غذاخوری و آب خوری را عوض نمایید و چنانچه کثیف شده بشویید ، مخصوصا ظرف آبخوری طوطی که ممکن است جلبک های مضری در آن رشدکرده باشد را برس بزنید .
٣ ) دانه های خشک ذرت را می توانید مدتی در آب خیس بدهید و آب آنرا تخلیه کنید و دانه های ذرت نرم شده را به طوطی تغذیه کنید . دانه ذرت علاوه بر داشتن انرژی فراوان همانند هویج حاوی کاروتن زیاد نیز هست که کاروتن در بدن طوطی به ویتامین آ تبدیل می شود و این ویتامین خواص فراوانی دارد و کمبود آن دنیایی از مشکلات را در سلامتی انسان و حیوانات به وجود می آورد . نخود و لوبیای پخته و بادام زمینی نیز خاصیت زیادی دارند . دوستان بادام زمینی خام خاصیت ضد استرس دارد. پس کسانی که کاسکوهایی ترسو و جیغ کش دارند بد نیست که به کاسکوی خود بادام زمینی خام ( شور نباشد ) بدهند .
۴ ) بهداشت چوب نشیمنگاه و سیم های کف قفس را رعایت کنید .
۵ ) حداقل هفته ای یکبار طوطی خود را حمام دهید و بسیار مواظب باشید که سرما نخورد . برای اینکه طوطی سریعتر خشک شود می توانید آنرا داخل حوله ای بپیچید .
۶ ) به بچه ها سفارش کنید که حشرات یا مرده یا زنده را به خورد طوطی ندهند
٧ ) در مورد حالات سالم و ناخوشی طوطی خود دقیق باشید .
٨ ) متعاقب خوراندن آنتی بیوتیک به طوطی ، تا حد امکان ماست به طوطی بدهید .
٩ ) از میان انواع غذاهای سالم و مقوی ، طوطی شما به احتمال قوی هر غذای جدید را قبول نمیکند و اگر تکه ای از آن را به ظرف یا منقار طوطی نزدیک کنید ، طوطی بلافاصله آن را می گیرد و فورا به کف قفس رها می کند . البته این به آن معنی نیست که طوطی هرگز چنان غذایی را نخواهد خورد . بلکه شما باید با صبر و حوصله آن غذا را بارها و بارها به منقار آن نزدیک کنید تا سرانجام طوطی یک گاز از آن بگیرد و با مزه آن آشنا شود . به مرور زمان و با صبر و حوصله و امید شما این مسئله نیز به احتمال زیاد حل خواهد شد و خواهید دید بالاخره یک روزی از آن غذا می خورد .
١٠ ) شما هر که باشید حتی صاحب طوطی ، اگر با طوطی بدرفتاری کنید تا مدت ها شما را تحویل نمی گیرد و بی ادبی شما را به زودی فراموش نمی کند . و این ممکن است باعث دیر تر اهلی شدن طوطی شما گردد .
١١ ) هیچ غذای مشکوکی در اختیار طوطی خود قرار ندهید .
١٢ ) در دادن میوه ها به طوطی حتما آنها را بشویید .
١٣ ) سعی کنید بفهمید که طوطی شما کدام میوه ها یا غذاها را بیشتر دوست می دارد ، آنرا از جیره غذایی طوطیتان کم کنید و هنگام تربیت طوطی هرگاه که خواسته شما را عملی کرد تکه ای از آن را به عنوان پاداش به طوطی تان بدهید .
١۴ ) از دادن پنیر ، گوشت خام ، جگر و خوراک های پرادویه ، پرچربی و نمک دار پرهیز کنید .
١۵ ) هرگز طوطی خود را در معرض باد ، خصوصا باد سرد قرار ندهید و اگر علاقه مند هستید که آنرا از قفس بیرون بیاورید حتما از بسته بودن در و پنجره ها اطمینان حاصل کنید تا موجبات فرار طوطی و سپس پشیمانی خود را فراهم نسازید .

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 2:42  توسط امیر  | 

سبزيجات و ميوه جات مفيد براي پرندگان زينتي


سبزيجات و ميوه جات مفيد براي پرندگان زينتي


در اين قسمت به معرفي تعدادي از سبزيجات كه از ارزش غذايي بالايي برخوردارند و همچنين استفاده از آنها در جيره غذايي پرندگان زينتي بسيار مفيد بوده و هيچ ضرري ندارد مي پردازيم:

هويج:
استفاده از هويج در جيره غذايي پرندگان زينتي بسيار ضروري است. هويج به علت داشتن كاروتين كه يك ماده مفيد در رنگ دهي پرهاي پرنده زينتي به ويژه قناري است ، وجود آن در جيره غذايي اين پرنده ضروري ميباشد. استفاده از هويج در يك برنامه غذايي ، مخصوصا در دوران پرريزي (تولك) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده شود. همچنين موجب سلامتي روده ي بزرگ و پيشگيري از بروز بيماريهاي روده بزرگ گردد.
هويج با داشتن ويتامين ب ، تيامين ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين ث و ويتامين اي يكي از بهترين سبزيجات مفيد براي پرندگان زينتي ميباشد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد.

خيار و كدو سبز:
وجود اين سبزيجات براي تغذيه بهتر پرنده لازم است مخصوصا در فصل گرم سال كه استفاده برنامه ريزي شده از آنها در جيره غذايي پرنده موجب تعادل در گرماي بدن پرنده مي شود.
خيار و كدو سبز با داشتن نياسين ، ويتامين هاي مختلف ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارت نقش بسيار مهمي در رشد بهتر پرها و ناخن هاي پرنده دارند.
در مورد اين سبزيجات بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آنها حتي در فصل گرم سال ميتواند موجب اسهال در پرنده شود. همچنين از آنها در دوران پرريزي (تولك) پرنده نبايد استفاده كرد زيرا طبع سرد خيار و كدو سبز موجب طولاني شدن دوران تولك و حتي بيماريهاي گوارشي در پرنده ميگردد.

اسفناج:
يكي از بهترين سبزيجات براي پرنده زينتي شماست. اسفناج با داشتن انواع ويتامين ها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين K ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارتها نقش بسيار مهمي در سلامتي و بهبود رنگ پرهاي پرنده زينتي دارد. استفاده از اين سبزي در فصل مربوط به آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد ميباشد.

جلبك دريايي:
از اين گياه در برخي از برنامه هاي آشپزي به صورت پودر استفاده مي شود. شما نيز ميتوانيد از اين گياه به صورت پودر شده در جيره غذايي پرنده خود (به صورت هفتگي) به ميزان يك قاشق چايخوري براي هر جفت پرنده زينتي استفاده نماييد.
جلبك دريايي داراي انواع ويتامينها ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، يد و سلنيوم ميباشد. استفاده از آن موجب جبران كمبود مواد معدني در پرنده شده و همچنين باعث رشد بهتر و استحكام استخوانهاي پرنده مي گردد. استفاده از پودر جلبك دريايي در غذاي روزانه جوجه هاي در حال رشد و استفاده در دوران تولك پرنده بسيار مفيد و ضروري است.

چغندر:
اين گياه با داشتن ويتامين ب ، ويتامين ث ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدراتها و پروتئين يكي از سبزيجات مفيدي است كه ميتوانيد به صورت هفتگي در برنامه غذايي پرنده خود استفاده نماييد.
استفاده از آن در رفع اختلالات گوارشي پرنده مفيد است. با توجه به طبع سرد اين گياه بهتر است از استفاده آن مخصوصا در فصل سرد و دوران تولك اجتناب كرد.
اين گياه را ميتوان به صورت رنده شده به پرندگان داد.

كلم:
استفاده از كلم قرمز بهتر از كلم سبز ميباشد. زيرا مواد موجود در آن براي ثبات و رنگ دهي پرهاي پرنده موثرتر است. كلم با داشتن انواع ويتامينها ، كلسيم ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، آهن و گوگرد نقش مهمي در رشد عضلات ، تصفيه ي خون و سم زدايي در كبد را داراست

كرفس:
كرفس از جمله سبزيجاتي است كه ساقه هاي آن مورد استفاده قرار مي گيرد. كرفس داراي ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، چربي ، كربوهيدارت و پروتئين است. استفاده از آن مانع از چاقي و جلوگيري از بيماريهاي تنفسي مي شود. با توجه داشت كه استفاده بيش از حد آن ميتواند موجب اسهال در پرنده گردد.

ليمو:
يكي از ميوه هاي بسيار مفيد جهت پيشگيري و يا بهبود وضعيت جسماني پرنده بيمار گردد. به اين منظور بهتر است روزانه دو قطره از آب ليمو در ظرف آب پرنده چكانده شود. ليمو با داشتن ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، كلسيم ، فسفر ، كربوهيدارت و پروتئين بهترين و سالمترين ماده جهت ضد عفوني كردن و از بين بردن باكتريها و عفونتهاي داخلي بدن پرنده ميباشد. استفاده از آب ليمو به منظور تقويت سيستم دفاعي بدن پرنده توصيه ميگردد.

تربچه:
تربچه از جمله سبزيجات بسيار مفيد براي پرنده ميباشد. اين ماده با داشتن انواع ويتامين ها ، كلسيم و كربوهيدارتها يك ماده بسيار مفيد جهت تشكيل بهتر و سالمتر پر و ناخن ، تقويت اشتهاي پرنده مخصوصا در دوران تولك ، كمك به رفع مشكلات تنفسي و گوارشي و جلوگيري از چاقي پرنده است. قبل از استفاده از تربچه بهتر است آن را با آب سرد كاملا شسته و به صورت رنده شده به پرنده داد.

كلم بروكلي و گل كلم:
اين سبزي با داشتن ويتامين آ و ب ، ويتامين E, C , K ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها و پروتئين در جلوگيري از چاقي و جبران كمبود ويتامين در پرنده بسيار مفيد است. كلم بروكلي را ميتوانيد به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار دهيد.

پاپايا و كدو تنبل:
اين دو ميوه سرشار از ويتامينها و نمكهاي معدني است كه استفاده از آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد است. اين ميوه ها با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين C , E , K و كلسيم ، فسفر و پتاسيم يك منبع مهم براي كمك در هضم غذا و جلوگيري از بروز بيماريهاي گوارشي ، خروج چرك و مخاط دروني است و ميتوان آن را به صورتبرش داده و دانه نيز به پرندگان خوراند.

آناناس:
قرار دادن برشي كوچك در اختيار پرنده زينتي خود با توجه به اينكه اين ميوه سرشار از ويتامينهاي مختلف و كربوهيدراتها است كمكي بسيار مهم در درمان سرماخوردگي ، تنظيم غدد دروني ، رفع مشكلات روده اي و درمان بيماريهاي عفوني ميباشد.

سيب:
از جمله ميوه هايي مفيد و ضروري براي پرنده ميباشد كه بايد به صورت برنامه اي منظم و به شكل برش داده  در اختيار پرنده قرار گيرد. سيب در بدن پرنده به عنوان يك آنتي اكسيدان قوي عمل مي كند كه در پيشگيري از اختلالات كبدي و گوارشي به خوبي عمل مي كند.

زرد آلو:
استفاده از اين ميوه در فصل خود با توجه به انواع ويتامينهايي كه در آن قرار دارد براي پرنده ميتواند منبعي خوب جهت تامين ويتامينهاي ضروري باشد اما بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آن ميتواند موجب بروز اسهال گردد.

نارگيل:
اين ميوه با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين و نياسين ، كربوهيدارتها ، كلسيم ، آهن ، فسفر و چربي نقش بسيار مهمي در رشد و پرورش ماهيچه هاي پرنده و شكل دهي مناسب به پرها مخصوصا در دوران جوجگي و تولك دارد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد. استفاده از پوست نارگيل به عنوان يك وسيله بازي و سرگرمي براي پرنده مفيد است.

توت فرنگي:
استفاده از توت فرنگي براي پرنده زينتي شما براي رشد بهتر پرها و رفع مشكلات كبدي بسيار مفيد است. اما نكته قابل توجه در مورد اين ميوه اين است كه با توجه به قابليت شديد اين ميوه در جذب مواد شيميايي كه در بسياري از باغات براي جلوگيري از آفات ميوه مورد استفاد ه قرار مي گيرد تنها مجاز هستيد از توت فرنگي هايي استفاده كنيد كه خود پرورش داده و مطمئن باشيد كه هيچگونه مواد شيميايي در مورد آن استفاده نشده است. زيرا اين مواد ميتواند در بدن پرنده زينتي شما تبديل به سموم خطرناكي گردد.

انگور:
يك ميوه ي بسيار مناسب و منبعي از تامين انرژي براي بدن پرنده زينتي شما است. اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا كشمش در اختيار پرنده قرار داد اما قبل از آن از شسته و كاملا تميز بودن آن اطمينان حاصل كنيد. استفاده زياد از آن در پرنده موجب بروز اسهال ميگردد.

گوجه فرنگي:
با توجه با خواص متعددي كه اين ميوه دارد استفاده از آن براي پرنده زينتي خود منعي ندارد اما بهتر است در استفاده آن زياده روي ننماييد.

پرتقال و نارنگي:
ميوه هايي سرشار از ويتامينهاي مفيد كه در فصل خود ميتوانيد به عنوان يك منبع تامين كمبود ويتامينهاي بدن پرنده زينتي خود استفاده كنيد. همچني استفاد ه از اين ميوه در زمانهايي كه پرنده به بيماري سرماخوردگي مبتلا شده بسيار مفيد است.

موز:
ميوه اي كه سرشار از نشاسته ، املاح معدني و فسفر است. و از آن ميتوان به عنوان يك منبع تامين انرژي بدن پرنده مخصوصا در دوران نقاهت و بيماري و دوران جوجگي و تولك استفاده نمود. اين ميوه را به صورت دوره اي و كم در اختيار پرنده قرار دهيد.

خربزه:
استفاده از اين ميوه به صورت برشي براي پرنده مانعي ندارد اما اين ميوه نيز مانند توت فرنگي داراي قابليت زياد جذب مواد شيميايي است و بهتر است از خربزه هايي استفاده شود كه در مورد آنها مطمئن باشيم هيچگونه مواد شيميايي استفاده نشده است.

گيلاس:
اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا خشك شده در اختيار پرنده قرار دادو با توجه به خواصي كه دارد به عنوان يك پاك كننده قوي در دستگاه گوارشي عمل مي كند.

انبه:
اين ميوه به عنوان يك منبع سرشار از آهن ميباشد و مخصوصا در دوران رشد براي پرنده بسيار مفيد و ضروري است و ميتوان آن را به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.

هلو:
سرشار از ويتامينهاي مفيد براي پرنده ميباشد اما استفاده زياد از حد آن موجب اسهال در پرنده ميگردد.

هندوانه:
اين ميوه داراي منابعي زيادي از ويتامينها و املاحات معدني است كه در فصل تابستان براي پرنده بسيار مفيد است. با توجه به طبع سردي كه اين ميوه دارد بهتر است در استفاده از آن زياده روي ننمود و مخصوصا در دوران تولك از آن براي پرنده استفاده نشود. اين ميوه را ميتوان به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.

خشكبار:
خشكبار منبعي سرشار از پروتئين ها و چربي است و به عنوان يك منبع مغذي براي پرنده محسوب مي شود . از خشكبار در جيره غذايي پرنده به صورت پودر شده استفاده ميگردد. اين ماده مخصوصا در دوراني كه پرنده ضعيف شده و يا دوران تولك و جوجگي را طي مي كند منبعي بسيار مفيد براي تقويت پرنده ميباشد. به اين نكته بايد توجه كرد كه استفاده زياد از آن موجب چاقي در پرنده ميگردد.

نان:
استفاده از نان در جيره غذايي پرنده ممنوعيتي ندارد و ميتوان آن را به صورت خيس خورده در شير به پرنده داد. اما بهتر است در اين روش زياده روي نكرد و به منظور تنوع در تغذيه پرنده به كار رود.

توجه:
در پايان به اين نكته توجه كنيد كه سبزيجات كثيف و خيس و يا سرخ شده براي پرنده بسيار مضر است. همچنين هرگز به پرنده زينتي خود مشروبات الكلي ، آووكادو ، سيب زميني شيرين ، لوبيا سويا ، گريپ فروت و پياز، انواع شكلات ها و كاكائوها ، غذاهاي چرب و نمك ندهيد.

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 2:30  توسط امیر  | 

طوطی زشت

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:58  توسط امیر  | 

طوطی زشت

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:47  توسط امیر  | 

عروس هندي

www.2-t.ir Www.2-t.ir

عروس هلندی

پراکندگی جغرافیایی: بیشتر قسمتهای استرالیا ، بخصوص قسمت شرق این کشور

اندازه: ۳۰ سانتی متر.

جیره غذایی: مخلوطی از دانه غلات، بخصوص دانه ساده قناری و ارزن همراه با تخم افتابگردان، شاهدانه و گل رنگ ، بهتر است  سبزیجات ، هویج و میوه هم به عروس هلندی داده شود.

پرندگان نابالغ: شبیه پرندگان ماده بالغ هستند، اما برجستگی قاعده منقار معمولا به جای خاکستری به رنگ صورتی است و پرهای ناحیه دمی نیز کوتاهتر است.

تعیین جنسیت: صورت پرندگان ماده خاکستری است و پرهای ناحیه دمی انها نیز دارای خطوطی می باشد.  

ویژگی و جزابیتهای عروس هلندی: شباهت زیادی به کاکادو دارند، ولی نگهداری  انها بخصوص برای افراد تازه کار راحت تراست.

با اینکه طوطیهای کاکلی ( عروس هلندی) به اندازه طوطیهای استرالیایی ( مرغ عشق) معروف نیستند، اما روزبه روز بر محبوبیت انها افزوده می شود. سالها این پرندگان در باغ وحشها نگهداری می شدند . این پرنده نخستین بار همزمان با طوطی استرالیایی(مرغ عشق) در اروپا مشاهده شد. تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی جهشی در این پرنده صورت نگرفته بود، در این سال برای نخستین بار نوع رنگارنگ ان در ایالات متحده امریکا پدید امد.

علایم مشخصه طوطی کاکلی رنگارنگ نیز مثل مرغ عشق بسیار متغیر است و ممکن است که فقط به صورت نواحی روشنی در زمینه خاکستری پرها دیده شود.

 عروس هلندی لوتینو  lutino cockatiel

بدون شک جالب توجه ترین نوع جهش یافته این پرنده ، عروس هلندی لوتینو است که مدتها اشتباها البینو یا سفید نامیده می شد. چرا که در عروس هلندی لوتینو گونه ها همچنان به رنگ نارجی می باشد و پرهای این پرنده زرد رنگ است.

در حال حاضر طوطی کاکلی سفید خالص با پرهای سفید یکدست و چشمهای قرمز، بسیار کمیاب است با وجودی که تعیین جنسیت در عروس هلندی خاکستری با مشاهده سر زرد رنگ پرنده اسان می باشد این روش تعیین جنسیت در عروس هلندی لوتینو امکان پذیر نیست. در این پرنده راه تعیین جنسیت توجه به خطوط روی پرهای ناحیه دمی است. اگر چه این روش تعیین جنسیت در مقایسه با رمش تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار معمولی چندان واضح و مناسب نیست، اما طوطی کاکلی نر را می توان پس از معاینه دقیق دم ، با توجه به پرهای زرد یکدست این ناحیه و فقدان هرگونه خط سیاه رنگ در مقایسه با پرنده ماده ، شناسایی کرد.

سینامون مرواریدی (رنگارنگ)

در نوع سینامون که رنگ پرهای پرنده به صورت سایه روشنی از رنگ جذاب شیر شکلاتی در امده است نیز تعیین جنسیت مانند عروس هلندی خاکستری طبیعی انجام می شود. با وجودی که ممکن است شدت رنگهای بدن در طوطی کاکل دار سینامون بسیار مختلف باشد اما در این پرنده از تغییرات فاحشی که در رنگ بدن جنس نر سایر انواع، از جمله عروس هلندی مرواریدی در زمان رسیدن به سن بلوغ پدید می اید خبری نیست. به طور طبیعی نقش مروارید نتیجه پرهایی با مراکز روشن و حاشیه تیره می باشد اما در پرندگان نر بالغ تاثیر هورمونها سبب می شود که این نقاط روشن نیز به دلیل تجمع رنگدانه تیره ملانین از بین بروند. در موارد خاص ان هم با دقت در ناحیه شانه پرنده که ممکن است اثاری از پرهای مرواریدی شکل هنوز یافت شود.

در عروس هلندی ها نیز مانند مرغ عشق ها بروز ترکیب رنگهای مختلف با تغییر در نقش و نگارهای روی بدن پرنده امکان پذیر بوده، سبب پدید امدن واریته های جالب توجهی مثل سینامون مرواریدی شده است.

اکثر انواع جهش یافته این پرندگان همانند لوتینو را می توان با قیمت پایین تهیه کرد. در اواخر تابستان تعداد زیادی از این پرنده ها در پرنده فروشیها عرضه می شوند اما تهیه یک عروس هلندی خالص جوان در فصل زمستان اسان نیست. چراکه این پرنده ها معمولا در حدود ۷ هتگی از والدین خود مستقل می شوند و با وجودی که این پرنده در ابتدای ورود به منزل کمی ناراحت و عصبی به نظر می رسد اما پس از مدت کوتاهی به محیط جدید خو می گیرد و به یک جفت پرنده خانگی خوب و مناسب تبدیل خواهند شد . زیرا انها را نباید به صورت تکی نگهداری کرد .


انواع علائم بيماري اين پرنده:


١)بی حالی و گوشه گیری طوطی.

٢)سر به زیر گرفتن و یا قرار دادن سر بر روی یکی از بال ها به مدت طولانی.

٣)افشان بودن بال های طوطی به مدت طولانی.

۴)تجمع مدفوع و چسبیدن ان به مخرج پرنده.

۵)ترشحات ابکی از دهان و بینی.

۶)تورم و زخم در دهان.

٧)وجود حشرات بر روی پرها.

٨)ترشحات ابکی چشم.

٩)وجود زخم های خارجی بر روی بدن.

١٠)ضعف عمومی و بیرون زدن استخوان جناغ سینه.

١١)بی اشتهایی.

١٢)نشستن طوطی بر کف قفس به مدت طولانی.

١٣)مدفوع طوطی ابکی بوده و محتوی مواد غذایی هضم نشده و یا کرم بوده و بویی زننده داشته باشد.


معرفی و تاریخچه:

عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را Cockatiel می نامند. این پرنده در سالهای 1800 میلادی ه انگلستان آورده شده است. احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محوبیت این پرنده افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد.بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سر وتاج رنگی پرنده می باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود.

انواع عروس هلندی:

عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد.

خاکستری: دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.

Lutino : بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.

نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند.


رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.

بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

عروس هلندی دست آموز

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

غذا و قفس:

عروس هلندی یک رژیم متنوع حاوی بذر گیاهان ،دانه های آماده برای پرنده، میوه و سبزیجات را ترجیح میدهد. آنها همچنین از بیسکویت ، نان،ماکارونی و خلاصه هر چیزی که خودتان می خورید استقبال می کنند. از دادن چربی زیاد ، شکر و نمک خودداری کنید.


تنها از دانه های آماده ای که مخصوص عروس هلندی ساخته شده استفاده کنید. اگر پرنده شما این دانه های آماده را نخورد تعجب نکنید . اغلب آنها غذایی را که برای پرنده های کوچکتر از قبیل مرغ عشق تهیه شده ترجیح می دهند. آنها اغلب بر روی دانه ای که می خورند حساس هستند.

عروس هلندی دوست دارد از قفس بالا برود بنابراین برایش از قفسی استفاده کنید که براحتی بتواند از آن بالا رفته و بالهای خود را بکشد. بخاطر داشته باشید این پرنده دارای دم بلندی است و آنها به فضای کافی برای حرکت در قفس بدون آنکه دمشان آسیب بیند نیاز دارند. این فکری است کوته بینانه که یک قفس کوچک برای این پرنده بهتر است. برای یک عدد پرنده حداقل بیش از 20 اینچ مربع جا نیاز می باشد. آنها حقیقتا به خانه ای نیاز دارند که براحتی درون آن حرکت کنند.
عروس هلندی به آن صورت بیمار نمی شود و در کل پرنده مقاومی می باشد.سرما بزرگترین تهدید برای این پرنده است. گرمای مناسب برای این پرنده حدود 18 تا 22 در جه سانتیگراد می باشد. عروس هلندی به بیرون قفس بودن و همراهی با صاحبش علاقه خاصی دارد. البته اگر در خانه خود سگ یا گربه نگاه می دارید باید مراقب باشید که پرنده به هیچ عنوان در دسترس آنها نباشد. چرا که شاید این حیوان به خاطر حس غریزی که دارد به پرنده حمله کرده و به آن آسیب برساند.

پرواز آزادانه برای هیچ پرنده ای ایده خوبی نیست. آنها در هنگام پرواز ممکن است به دیوار ، پنجره یا اسباب اثاثیه منزل برخورد نموده و آسیب ببینند. داستانهایی در مورد سوختن پرنده در اثر پرواز در آشپزخانه یا بر روی بخاری غیر معمول نیست. علاوه بر این ممکن است یکی از درها باز مانده باشد و پرنده فرار کند. در صورتی که می خواهید پرنده تان بیرون از قفس باشد بهترین گزینه این است که شاه پرهای پرنده را بچینید. شاهپرهای اصلی 8 تا 10 پر بزرگی هستند که در سر هر بال قرار دارد. بهتر است دو تا شاهپر اولی پرنده را برای جلوه زیباتر پرنده نچینید.


تربیت عروس در منزل

عروس هلندی ها پرنده های قشنگی هستن که به سادگی دست آموز میشن.
یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا30تا 35سانتی مترو تقریبا میشه گفت که 15تا 25 سال عمر میکنن البته اگه از اونا خوب مراقبت کنین تا 30 سال هم میتونن زنده بمونن وقتی که میترسن یا اینکه هیجان زده میشن کاکلشونو(تاج) سیخ میکنن و در حالت نرمال و ریلکس روی سرشون به حالت خوابیده ست.
اونا دوست دارن که مورد توجه قرار بگیرن پس برای تربیت کردن اونا باید وقت زیادی صرف کنید, البته می تونید وقتی که خیلی کوچیک هستن و هنوز پدرو مادرشون به اونا غذا میدن, بخرین و خودتون دستی بزرگشون کنید.
اون دوست داره که ازقفس بیرون بیادو با ما بازی کنه, وقتی صداش میکنم میادو رو سرم میشینه.

اگه پرندتون دست آموز باشه با نوک زدن به انگشتاتون بهتون میفهمونه که سرشو بخارونید و معمولا با برگردوندن سرش به جهات مختلف شما رو هدایت میکنه, اگه عروستون نوک انگشتاتونو نوک زد و شما اونو خاروندید و دیدید که نمیزاره و دوباره نوکتون میزنه شک نکنین که اون گرسنشه و می خواد غذا بخوره پس بگذاریدش تو قفس تا دونه نوش جان کنه.


تربیت و آموزش:

هر چه قدر عروس شما کوچکتر باشه تربیتش ساده تره.
اولین قدم اینه که شاهپرهای عروستونو که 8 تا 10 پر بزرگ هست قیچی کنین مراقب باشین که خیلی کوتاهشون نکنین و اگه وارد نیستین این کارو به یه خبره بسپارید.
پرها باید طوری قیچی بشن که پرندتون بتونه تا ارتفاع نیم متری بپره.
حالا پرندتونو رو انگشتتون بذارین و اجازه بدین مدتی همونجا بمونه شما باید این کارو چندین بار در روز تکرار کنید تا این که پرنده احساس امنیت کنه و به شما خو بگیره.
مرحله بعدی اینه که یه اسم برای پرندتون بذارین واونو همش صدا کنین تا به اون اسم عادت کنه اینجوری هر وقت که اونو صدا کنید اون با سرو صدا کردن جوابتونو میده.
عروس هلندی میتونه کلمات رو تکرار کنه , برای این کار شما باید خیلی وقت صرف کنید و یک کلمه رو چندین و چند بار تکرار کنیدوالبته جایزه هم یادتون نره.
باید بگم که نرها علاقه بیشتری به این کار دارن اونا از ماده ها پر سرو صدا تر هستن ولی با هوشتر نیستن, کو کو من ماده هست اون کمتر از پانی که نر هست آواز میخونه.
پانی یه عروس خاکستریه که خیلی قشنگ آواز میخونه هر ریتم سوت که میزنم اونم تقلید میکنه و اگه شما دوست ندارین که عروستون صوت بزنه باید بگم که اصلا این کارو جلوش نکنین برای اینکه اون استعداد خیلی خوبی در این زمینه داره.
اونا به راحتی میتونن صدای زنگ ساعت, مایکروویو, دزد گیر ماشین و ............ رو در بیارن.
عروسها وقتی که تو قفس هستن به نظر میاد که پرنده های آرومی باشن ولی باید بگم که اصلا این طور نیست فقط کافیه که اونا رو از قفسشون بیرون بیارین اونوقت می فهمین که چه موجودات فضولی هستن و به همه جا سرک میکشن , منو وهمسرم هر وقت که تخته نرد بازی میکنیم باید اونا رو تو قفس بذاریم برای اینکه دوست دارن مهره ها رو بقاپنوباهاشون بازی کنن.
وقتی هم که بیرون ازقفس هستن دوست دارن که پیش من بازی کنن و اگه جایی باشم که نتونن منو ببینن با صدای بلند صدام میکنن و راه میفتن که پیدام کنن.
اونا دوست دارن که با نوکاشون چیزای رو بکنن این کار هم به متوقف کردن رشد نوکاشون کمک میکنه هم اینکه نوعی بازی براشون به حساب میاد بنابراین توصیه من به شما اینه که چند تا تکه چوب تو قفسشون بذارین.
همینطور میتونید براشون آینه بذارید. نرها بیشتر از ماده ها از آینه خوششون میاد و دائم خودشونو نگاه مکنن و گاهی اوقات حالت تهاجمی به خودشون میگیرن.
اگه عروس هلندی تون بالغه و زن داره براش آینه نذارید برای اینکه به جنس مخا لف توجه کمتری میکنه و انوقته که زندگی مشترکشون از هم میپاشه و کار به طلاق و طلاق کشی می رسه.
عروسها مثل بچه ها دوست دارن بازی کنن یا با شما یا با اسباب بازیهاشون, اونا به راحتی خودشونو با وسایلهای اطرافشون سر گرم میکنن مثلا ممکنه که ساعتها با یه بند یا طناب یا حتی پرو دمی که خودشون انداختن بازی کنن و اصلا خسته هم نشن.
براشون وسیله های کوچیکی بذارین که بتونن به راحتی با نوکشون اونا رو از زمین بلند کنن.
من که برای عروس هام پر طاووس گذاشتم فکرشم نمی کردم که به اون علاقه ای نشون بدن.

یه چیزه خیلی ساده که خیلی دوست دارن گوش پاک کنه این یکی رو حتما توصیه میکنم یه سر گوش پاک کنو شما بگیرید و سر دیگشو به عروستون بدید اونوقت میبینید که چه حرکات با مزه ای میکنه و اگه دو تا عروس دارین بذارین خودشون دو تای با هم بازی کنن و شما شاهد بازیشون باشین.

من برای عروس هام یه نردبان و تاب بیرون از قفسشون گذاشتم اینطوری محدوده بازیشون تقریبا به یک جا محدود میشه.
اگه وقتتونو برای عروستون نذارین و با اون بازی نکنین افسرده میشه و یه جا کز میکنه و گاهی اوقات هم سعی میکنه که با صدا شما رو متوجه خودش کنه.
یادتون نره که اونا همه چی رو میفهمن و اگه جزء آدمهایی هستین که نمی تونین حداقل 15 یا 20 دقیقه وقتتونو براشون بذارین, عروس هلندی رو به عنوان پرنده خانگی انتخاب نکنید.
قفس:
قفس باید به اندازه ای بزرگ باشه که به راحتی بتونن بالهاشونو بازو بسته کنن و از یه تیرک به تیرک دیگه بپرن.
از اونجایی که جثه عروسها بزرگتر از جثه مرغ عشقها و قناری هاست بنابراین قطر تیرک باید بزرگتر از تیرک عادی باشه.
کف قفس روزنامه بذارین و هفته ای یک بار قفسو تمیز کنید و جای آب و دونه رو هم خوب بشورید.
اگه پرندتون دست آموزه, هر از گاهی از قفس بیرون بیارینش, کوکو هر وقت که برای مدت طولانی تو قفس می مونه با صدای بلند شروع به جیغ زدن میکنه و به محض اینکه بیرون بیارمش میرقصه تعجب نکنید اون واقعا میرقصه به این صورت که بالهاشو باز میکنه ومدام دور خودش میچرخه و سرشو سریع اینورو اونور می کنه و این کارو تا وقتی که بلند صداش کنم ادامه میده من عاشق این کارشم.
خواب:
عروسها شبها باید حداقل 10 ساعت در تاریکی بدون وقفه بخوابن.
نکته:
گاهی اوقات شبها فرقی نمیکنه عروسها, مرغ عشقها, فنچها….. کلا پرنده ها ممکنه که از یه چیزی بترسن و شروع به پر زدن بکنن در این حالت شما باید هر چه سریعتر چراغ اتاقشونو روشن کنین و باهاشون حرف بزنین وآرومشون کنین چون در این حالت خیلی وحشتزده میشن و خودشونو محکم به اطراف و سقف قفس میزنن و به خودشون آسیب میرسونن گاهی اوقات سرشونو خون میارن پس با نهایت سرعت به دادشون برسید و برای چند دقیقه چراغ اتاقو روشن بذارین و بعد دوباره خاموش کنید.
غذا:
اگه پرندتون خیلی کوچیکه و نمی تونه دونه بخوره یه فرمول یک در یک که حاصل تلاش من و همسرمه بهتون معرفی میکنم بخونیدو به جان ما دعا کنینJ
اول از همه یه تخم مرغ بپزید و زردشو جدا کنید اونو له کنید و کمی آب جوش اضافه کنید چند تا بیسکویت مادر و اگه مغزنون باگت دارین یه مقدار به مایعتون اضافه کنین اگه ندارین میتونین از نون سوخاری استفاده کنین ودر آخرکمی آرد نخودچی بریزد و تمام مخلوط رو تویمیکسر (مخلوط کن) بریزد وبگذارید مواد با هم خوب مخلوط بشن. این مایع باید کاملا یک دست باشه.
تا حا لاش که ساده بود اما حالا میرسیم به بخش تخصصی تر.
یه سرنگ 10 سی سی بردارین و یه لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله رو میتونین از مغازه هایی که دوچرخه تعمیر میکنن بخرین (فکر میکنم که اسم این لوله کرمک دوچرخه باشه) ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشه به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده بره.

حلا سرنگو 8 تا 10 سی سی پر کنید, با یه دست سعی کنید نوک پرنده رو باز کنید و با دست دیگه لوله رو آرام آرام وارد حلقش کنید و تا چینه دان پایین ببرید حالااین مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگه این کارو خیلی آرام انجام بدید حیوان تقلا زیادی میکنه و غذا رو بالا میاره و تمام زحمات شما به هدر میره ویه بار دیگه باید این کارو تکرار کنید.
اگه نمی تونید جلوی بال زدن و حرکات پرندتونو کنترل کنید می تونید اونو تو یه پارچه طوری که فقط سرش بیرون بمونه بپیچید و بعد بهش غذا بدید این کار ساده تره.
باید چندین باردر روز به پرندتون به این صورت غذا بدید.
بهترین زمان برای غذا دادن به پرندتون وقتیه که چینه دانش تقریبا خالی باشه شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرندتون میتونین متوجه این قضیه بشید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشورید واین کارو دوباره بعد از غذا دادن تکرار کنید.
یادتون باشه وقتی که خودتون میخواهید دستی پرندتونو بزرگ کنید باید این کارو تا زمانی که پرنده تمام پرهاش در بیاد و کاملا بزرگ بشه ادامه بدید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه بشن(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی هست و بستگی به پرندتون داره یه مسئله دیگه که نباید یادتون بره اینه که تو این فاصله دونه تو قفسشون بزارید تا ببینن و بهش نوک بزنن.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خودتون به پرنده غذا میدید کم کنید تا پرنده مجبور بشه خودش دونه بخوره, این مرحله یه مقدار سخته و باید حوصله کنید, یه وقت فکر نکنید که پرندتون باید تا میتونه دونه بخوره ,اونا خیلی کم ولی به دفعات زیاد دونه می خورن پس همیشه دونه در دسترسشون بذارید.
حیوون ممکنه تو این دوران یه مقدار ضعیف بشه ولی نگران نباشید براش یه مقدارتخم مرغ بپزید زردشو جدا کنید و فقط سفیده رو رنده کنید و تو یه ظرف بریزید و تو قفسش بزارید.
یه کار دیگه هم می تونید انجام بدید اونم پختن گندم هست, اونا گندم پخته خیلی دوست دارن.
من 12تا مرغ عشق ویه عروس هلندی(کوکو) رو به همین صورت بزرگ کردم.

خوب حالا چه دونه ای باید به عروس هلندی بدیم؟
1.ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنیه)
2.تخم کتان( حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)
3.کافیشه
4.شاهدونه (پرچرب و محرکه و بهتره که کمتر از اون استفاده کنید)
5.تخمه آفتابگردان

من دونه های ترکیبی رو بیشتر ترجیح می دم شما میتونیداین دونه ها رو با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران رو تو ظرف جداگانه ای برای پرندتون بگذارید.

علاوه بر دونه حتما حتما براشون میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بذارید ,
مثل:

1.کاهو(تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آوره)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون ساقه رو به برگها ترجیح میدن)
3.کلم بروکلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج(سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفیده)
نکته: ممکنه سبزیجاتی رو که می خرید قبلا سم پاشی کرده باشن بنابراین اونا رو خوب بشورید تا مشکلی برای پرندتون بوجود نیاد.


باید بگم که این موجودات کوچولوی دوست داشتنی همه چیز می خورن شما میتونید از غذاهای که خودتون می خورید هم بهشون بدید ولی من خودم این کارو نمی کنم . شوری , شیرنی و چربی زیاد براشون خوب نیست.
عروس های من پاپ کرن خیلی دوست دارن, هر وقت که تو قفس هستن و نمی خوام صداشون در بیاد بهشون پاپ کرن میدم, باید بگم که یک صدا خفه کن درجه یکه.
توی قفسشون پودر صدف و کف دریا بذارید.
گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروریه , پودر صدف مواد معدنی زیادی داره و به هضم غذا بخصوص دونه کمک می کنه.

میتو نید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه تو آب جوشیده استفاده کنید.
کف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریاییه که حاوی کلسیم هست که باعث استحکام نوک و مانع رشد بیش از نوک پرنده میشه باید بگم که هر وقت پرندتون میخواد تخم بزاره بیشتر از قبل کف دریا می خوره چون این ماده با عث استحکام پوسته تخم ها میشه.
هر چند هفته یک بارمو لتی ویتامین توی آبشون بریزید و یادتون نره که آب پرنده هر روز باید عوض بشه.
حمام :
پرنده ها مو جودات تمیزی هستن و دائم با نوکشون پرهاشونو تمیز و مرتب می کنن, یک ظرف آب ولرم براشون بذارید تا خودشونو بشورند و شما هم با دیدن اونا لذت ببرین.

من توسینک ظرفشویی یه مقدار آب میریزم و بعد عروس هلندی هامو میذارم تا خودشونو بشورن و بازی کنن و بعد با یه حوله خشکشون میکنم ولی اگه هوا سرد باشه با سشوارکاملا خشکون میکنم. (سشوار باید با درجه کم و با فا صله 30 سانتی متر از پرنده دور باشه)
بلوغ:
عروس هلندی تقریبا 2 سالگی به بلوغ میرسه و در این سن تا حدودی مهاجم و سلطه گر میشه(حتی عروسهای دست آموز), این حالت پس از مدتی از بین میره پس جای هیچ نگرانی نیست.
در سن بلوغ نرها حالت دفاعی پیدا مکنن ولی ماده ها به نظر میرسه که این حالتها رو ندارن.
مراقبت:
اگه پرندتون دست آموزه و آزادانه تو خونه پرواز مکنه باید خیلی مراقب باشید چون از صداها ی آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسن و ممکنه که با سر برن تو دیوار یا پنجره.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها پرنده های مقاوم و سالمی هستن ولی قفسشونونزدیک پنجره بازنذارید که باد مستقیم, بهش بخوره.
دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراده.
اگه خدای نکرده مریض یا زخمی شدن خیلی زود پیش یه دامپزشک برین.
جفت گیری:
عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورن, شما ممکنه که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشین که هیچ وقت جفت گیری نکنن ولی اگه جفت بخورن پدر و مادر خیلی خوبی میشن و از جوجه هاشون بخوبی نگهداری میکنن.
معمولا 3 تا 4 تخم میذارن ولی ممکنه که 1 یا 2 تاشون پوچ باشه یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیره.
فاصله گذاشتن تخم ها چند روزه و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابه و نر هم بهش دونه میده.
نر و ماده هر دو با هم و به کمک هم جوجه ها رو بزرگ میکنن.

وقتی که جو جه ها بزرگ شدن وبه دونه خوردن افتادن اونا رو از پدر و مادر جدا کنید و تو یه قفس دیگه بذارید.
خوب اینا چیزایی هستن که شما باید در مورد عروس هلندی ها تون بدونید, امیدوارم که به دردتون بخوره.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 3:33  توسط امیر  | 

مرغ عشق

طوطی استرالیایی یا باجريگار (مرغ عشق)

پراکندگی جغرافیایی: بیشتر قسمتهای استرالیا، بجز سواحل شرقی و تاسمانیا. این پرنده طبیعتا مهاجر است.

اندازه: ۱۸ سانتی متر.

جیره غذایی: مخلوطی از دانه قناری ساده و ارزن که بهتر است چند خوشه ارزن هم داشته باشد. استفاده از سبزیجات، هویج و سیب شیرین نیز توصیه می شود.

پرندگان نابالغ: ممکن است روی سر خود در پشت برجستگی قاعده منقار خطوطی را نشان دهند. منقار پرنده ای که بتازگی قدرت پرواز پیدا کرده است، کمی سیاه به نظر می رسد. اکثر بالغین چشمانی بی حالت دارندکه فاقد عنبیه سفید رنگ است.

تعیین جنسیت: برجستگی قاعده منقار پرندگان نر جوان از ماده ها برجسته تر و ارغوانی تر است. برجستگی قاعده منقار در پرندگان ماده بالغ قهوه ای رنگ است.

ویژگی و جذابیتهای این پرنده: این پرنده ارزان است و نگهداری ان بسیار ساده می باشد. خیلی زود اهلی می شود و می تواند به یک پرنده سخنگو خوب تبدیل شود. این پرنده در رنگهای جذاب و متنوعی یافت می شود.

  دو مرغ عشق لوتینو   lutino budgerigars

طوطی استرالیایی( مرغ عشق) را می توان محبوبترین پرنده زینتی در سرتاسر جهان نامید. این پرنده در رنگهای متنوعی موجود است. انواع تاجدار ان نیز در حال حاضر یافت می شوند. نخستین بار، در سال ۱۸۴۱ میلادی ، زیست شناسی به نام جان گولد این پرنده را از استرالیا خارج کرد و به انگلستان برد، طری ۵۰ سال واحدهای عظیم تجاری به وجود امدند که هزاران قطعه از این طوطی کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می کردند. در اوایل دهه ۱۸۷۰ میلادی، نخستین جهش در رنگ طوطی استرالیایی(مرغ عشق) پدید امد. اگرچه پیشتر از وجود چنین پدیده ای در میان دسته های وحشی این پرنده نیز گزارشهایی دریافت شده بود.


مرغ عشق
معرفی

مرغ‌ عشق‌-Budgerigar-یکی‌ از اعضا کوچک‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ 19 و 20 هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز کند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یکی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.
 سایر مشخصات‌
طول‌ عمر: 7-8 سال‌
وزن‌: 40-45 گرم‌
طول‌ بدن‌ پرنده‌ نر: 18 سانتیمتر

خصوصیات‌

مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد که‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ کمک‌ منقارقوی‌ و شکل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود.
مرغ‌ عشق‌ حدودا در 3 ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ کاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینکه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ کم‌ می‌شود.
مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط 4-6 تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها 16-18 روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و24-28 روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند.
 

 رابطه‌ با انسان‌ و حیوانات‌ خانگی‌

مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد که‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند (شکل‌ 2). حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند.
پرنده‌ جدید را باید بتدریج‌ وارد کرد حتی‌ اگر جفت‌ پرنده‌ شما باشد. بهتر است‌ ابتدا در قفسهای‌ مجزا ولی‌ کنار هم‌باشند (بدون‌ تماس‌) تا به‌ هم‌ عادت‌ کنند.

نگهداری

قفس‌:
باید فضای‌ کافی‌ برای‌ تحرک‌ پرنده‌ داشته‌ باشد. اندازه‌ توصیه‌ شده‌ برای‌ یک‌ جفت‌ مرغ‌ عشق‌ 75‚60‚100سانتیمتر می‌باشد. داشتن‌ میله‌های‌ افقی‌ (نسبت‌ به‌ عمودی‌) ارجح‌ است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند برای‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ کند.

مکان‌ قفس‌:
 قفس‌ باید در اتاقی‌ روشن‌، با هوای‌ مناسب‌ و در جریان‌ (با دمای‌ 1-26 سانتیگراد بدون‌ تغییرات‌ ناگهانی‌)،بدون‌ دود سیگار و در گوشه‌ای‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنیت‌ کند. پرنده‌ نباید در معرض‌ تابش‌ مستقیم‌ خورشیدباشد همچنین‌ آشپزخانه‌ محل‌ مناسبی‌ برای‌ قفس‌ نمی‌باشد چون‌ دارای‌ بخارات‌ مضر است‌. ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است‌طوری‌ باشد که‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا کنترل‌ و اهلی‌ کردن‌ آن‌ ساده‌تر شود.
با توجه‌ به‌ اینکه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتی‌ را می‌خوابد در صورتیکه‌ برق‌ روشن‌ است‌ بهتر است‌ روی‌ قفس‌ با پارچه‌پوشانده‌ شود.

وسایل‌ داخل‌ قفس‌:
 وسایل‌ لازم‌ برای‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگریزه‌ و قالب‌ معدنی‌ (یا کف‌ دریا) می‌باشد.اسباب‌ بازی‌ نیز بویژه‌ برای‌ یک‌ پرنده‌ تنها لازم‌ است‌.
کف‌ قفس‌ را می‌توان‌ با روزنامه‌ (رنگی‌ نباشد) یا روزنامه‌ که‌ روی‌ آن‌ ماسه‌ ریخته‌ شده‌ است‌، پوشاند. آبخوری‌ لوله‌ای‌،برای‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است‌. جلوی‌ ظروف‌ آب‌ و غذا باید میله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روی‌ آن‌ بنشیند ضمن‌ اینکه‌ظروف‌ آب‌ و غذا نباید زیر میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ باشند چر که‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ می‌شوند. آب‌ همیشه‌ تازه‌ و تمیز بایددر اختیار پرنده‌ باشد. کف‌ قفس‌ باید هر روز و کل‌ قفس‌ 3-4 روز یک‌ بار تمیز شوند.

میله‌ داخل‌ قفس‌:
 میله‌های‌ چوبی‌ نسبت‌ به‌ پلاستیکی‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اینکه‌ بهتر است‌ قطر میله‌ها متفاوت‌ باشد. به‌طور کلی‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بویژه‌ به‌ جای‌ میله‌های‌ بالایی‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا که‌ پرنده‌ می‌تواند از آن‌ بالا رفته‌ضمنا ناخن‌هایش‌ نیز ساییده‌ می‌شود. برای‌ این‌ کار می‌توان‌ یک‌ ساقه‌ به‌ قطر 1-1/5 سانتیمتر پیدا کرده‌ که‌ عاری‌ ازسمپاشی‌، قارچ‌ و مدفوع‌ پرندگان‌ وحشی‌ باشد سپس‌ برگ‌ و شاخه‌های‌ اضافی‌ آن‌ را قطع‌ کرده‌ و داخل‌ قفس‌ قرار داد.

اسباب‌ بازی‌:
مرغ‌ عشق‌ آینه‌ را دوست‌ دارد. می‌توان‌ یک‌ آینه‌ کوچک‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد یا بهتر است‌ یک‌ آینه‌دیواری‌ کنار قفس‌ باشد تا پرنده‌ خود را ببیند. اسباب‌ بازیهای‌ دیگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل‌ نردبان‌، تاب‌، توپ‌پینگ‌پنگ‌ آویزان‌ و زنگ‌ می‌باشند.

 تغذیه‌
غذای‌ اصلی‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادی‌ دانه‌ است‌. دانه‌ها شمال‌ 2 گروه‌ مهم‌ هستند:
1ـ دانه‌ غلات‌: کربوهیدرات‌ زیاد و چربی‌ کم‌ دارند; مانند ارزن‌ و ذرت‌.
2ـ دانه‌های‌ روغنی‌: چربی‌ زیاد و کربوهیدرات‌ کم‌ دارند; مانند تخم‌ آفتابگردان‌ یا تخم‌ کتان‌.
غذای‌ مناسب‌ مرغ‌ عشق‌ شامل‌ دانه‌ قناری‌ و ارزن‌ می‌باشد ولی‌ این‌ ترکیب‌ غذای‌ کاملی‌ نیست‌ بویژه‌ هنگام‌ تولید مثل‌و برای‌ بالانس‌ کردن‌ آن‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ دانه‌ روغنی‌ (مانند تخم‌ کتان‌) لازم‌ است‌. علاوه‌ بر اینها سبزیجات‌ (مانند هویج‌،کلم‌)، میوه‌های‌ تازه‌ (مانند سیب‌، انگور) و نیز مکمل‌ توصیه‌ می‌شوند. باید توجه‌ داشت‌ که‌ هر نوع‌ تغییر جیره‌ به‌ تدریج‌انجام‌ شود.
مکمل‌: دو مکمل‌ مهم‌ برای‌ مرغ‌ عشق‌ سنگریزه‌ (یا شن‌) و کف‌ دریا می‌باشند. پرندگان‌ دانه‌خوار از جمله‌ مرغ‌ عشق‌اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگریزه‌ می‌کنند. سنگریزه‌ در سنگدان‌ پرنده‌ کمک‌ به‌ شکستن‌ دانه‌ کرده‌ ونقش‌ مهمی‌ در هضم‌ آن‌ دارد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ سنگریزه‌ آلوده‌ نباشد. کف‌ دریا یک‌ منبع‌ با ارزش‌ کلسیم‌ است‌ ضمناپرنده‌ جوان‌ از آن‌ برای‌ اصلاح‌ منقارش‌ نیز استفاده‌ می‌کند. بهتر است‌ در جایی‌ فیکس‌ باشد تا توسط پرنده‌ جابجا نشود.

آب‌ (برای‌ نوشیدن‌ و استحمام‌)
مرغ‌ عشق‌ به‌ آب‌ کمی‌ نیاز دارد ولی‌ آب‌ تازه‌ در ظرف‌ تمیز باید همیشه‌ در دسترس‌ باشد. بهتر است‌ آب‌ هر روزعوض‌ شود.
پرنده‌ برای‌ آراستن‌ پرهای‌ خود نیز نیاز به‌ آب‌ دارد. برخی‌ پرنده‌ها برای‌ استحمام‌ ظرف‌ آب‌ را دوست‌ دارند و برخی‌دیگر را می‌توان‌ به‌ آرامی‌ اسپری‌ زد. باید توجه‌ داشت‌ که‌ این‌ کار در یک‌ روز خوب‌ و گرم‌ انجام‌ شود و پرنده‌ قبل‌ ازخوابیدن‌ خود زمان‌ مناسب‌ برای‌ خشک‌ شدن‌ داشته‌ باشد.
 

 تمرین‌ و ورزش‌
مرغ‌ عشق‌ نیاز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتیکه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ کرده‌، می‌تواند هر روز بیرون‌ بیاید و در اتاق‌پرواز کند. برای‌ این‌ کار ابتدا باید شرایط اتاق‌ کاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاری‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ می‌توان‌ در قفس‌ را باز کرده‌ تا پرنده‌ 20-30 دقیقه‌ بازی‌ کند. پرنده‌ای‌ که‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ کرده‌ پس‌ ازاین‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بویژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ برای‌ بازی‌ بیرون‌ آورده‌ شود.
  

 صحبت‌ کردن
مرغ‌ عشق‌ تا حدی‌ قادر است‌ صحبت‌ کردن‌ را بیاموزد. بهترین‌ زمان‌ برای‌ یاد دادن‌ از حدود 5-6 هفتگی‌ است‌. پرنده‌نر از نظر یادگیری‌ بهتر از ماده‌ می‌باشد. برای‌ یاد دادن‌ باید توجه‌ کرد که‌ کلمه‌ بدقت‌ و بارها تکرار شود. با توجه‌ به‌ اینکه‌پرنده‌ معنی‌ کلمه‌ را نمی‌فهمد باید کلمه‌ به‌ یک‌ شکل‌ تکرار گردد.
 

بیماریهای‌ مهم‌

رشد بیش‌ از حد ناخن‌ها و منقار: در صورت‌ بروز این‌ پدیده‌ باید از محلی‌ که‌ فاقد عروق‌ خونی‌ هستند کوتاه‌ شوند. اگرانجام‌ آن‌ مشکل‌ است‌ به‌ دامپزشک‌ مراجعه‌ کنید.
 
سرماخوردگی‌: نشانه‌های‌ این‌ بیماری‌ تب‌، کاهش‌ اشتها و حرکات‌ مداوم‌ دم‌ است‌. بیماری‌ در صورت‌ پیشرفت‌ به‌ذات‌الریه‌ منتهی‌ می‌شود. علاوه‌ بر درمان‌ دارویی‌ باید دمای‌ اتاق‌ را تا 27 درجه‌ سانتیگراد بالا برده‌ و ثابت‌ نگه‌ داشت‌. به‌اشتها آمدن‌ پرنده‌ تأثیر زیادی‌ در بهبودی‌ دارد بنابراین‌ باید غذاهای‌ مورد علاقه‌ پرنده‌ به‌ همراه‌ ویتامین‌ B به‌ آن‌ داده‌ شود.

بیماری‌ پسیتاکوز: اهمیت‌ این‌ بیماری‌ در قابلیت‌ انتقال‌ آن‌ از مرغ‌ عشق‌ (و سایر طوطی‌ها) به‌ انسان‌ می‌باشد. برای‌جلوگیری‌ از این‌ امر، مرغ‌ عشق‌ را از جاهای‌ کاملا مطمئن‌ خریداری‌ کرده‌ و در صورت‌ مشاهده‌ علائمی‌ چون‌ لاغری‌،کسالت‌، ریزش‌ از بینی‌ و اسهال‌ سبز ضمن‌ قطع‌ تماس‌ با پرنده‌ به‌ دامپزشک‌ مراجعه‌ کنید.

تولید مثل‌
برای‌ موفقیت‌ در جوجه‌ گرفتن‌ باید به‌ موارد زیر توجه‌ شود:

1ـ فراهم‌ آوردن‌ شرایط مناسب‌ نگهداری‌ و تغذیه‌

2ـ قرار دادن‌ جعبه‌ آشیانه‌: یک‌ محرک‌ برای‌ تولید مثل‌ محسوب‌ می‌شود. برای‌ مرغ‌ عشق‌ جعبه‌ آشیانه‌ به‌ اندازه‌23‚17‚17 سانتیمتر و ورودی‌ به‌ قطر 4-5 سانتیمتر مناسب‌ است‌. وجود یک‌ میله‌ جلوی‌ سوراخ‌ ورودی‌ کمک‌ می‌کندپرنده‌ نر جفت‌ خود را هنگام‌ خوابیدن‌ روی‌ تخم‌ها بهتر تغذیه‌ کند. بهتر است‌ کف‌ جعبه‌ آشیانه‌ کشویی‌ باشد (مانندشکل‌) تا تمیز کردن‌ آن‌ به‌ سادگی‌ صورت‌ گیرد. ضمنا مرغ‌ عشق‌ تخم‌ را مستقیما روی‌ چوب‌ می‌گذارد و نیاز به‌ ماده‌دیگری‌ نیست‌.
3ـ استرس‌: استرس‌ را باید به‌ حداقل‌ رساند. صاحبان‌ وسواسی‌ یا فضول‌ که‌ بطور متناوب‌ داخل‌ جعبه‌ آشیانه‌ را نگاه‌می‌کنند و نیز ظاهر شدن‌ شکارچیان‌ مانند گربه‌ اطراف‌ قفس‌ از عوامل‌ مهم‌ استرس‌ محسوب‌ می‌شوند.

4ـ نقش‌ تحریک‌ سایر پرندگان‌: می‌توان‌ 2 جفت‌ مرغ‌ عشق‌ را در قفس‌های‌ مجزا ولی‌ در کنار یکدیگر قرار داد. صدای‌ هرجفت‌ می‌تواند جفت‌ مقابل‌ را به‌ نشان‌ دادن‌ رفتار تولید مثلی‌ تشویق‌ کند.

5ـ تأثیر نور: افزایش‌ تدریجی‌ مدت‌ زمان‌ وجود نور تحریک‌ مناسبی‌ است‌. فصل‌ جفت‌گیری‌ مرغ‌ عشق‌ >معمولا< بهار وتابستان‌ است‌.

خریداری‌

باید توجه‌ داشت‌ که‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید 6-7 هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ کنید چرا که‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ کلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیکه‌ پرنده‌ بیمار کسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ 30 نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 3:31  توسط امیر  | 

اموزش درمان پرکنی طوطی خاکستری و سایر طوطی ها

اموزش درمان پرکنی طوطی خاکستری و سایر طوطی ها

درمان پرکنی یک طوطی کار هرکسی نیست اما هر صاحبی می تونه با اشتباهات خودش باعث ایجاد این بیماری شود. در ابتدا می بایست علت و ریشه این بیماری روانی را یافت. همه طوطیان چه کوچک و چه بزرگ حتما باید جفتی مناسب داشته باشند در غیر این صورت افسرده و کسل خواهند شد در بسیاری از موارد هنگامی که شخصی طوطی خود را دست اموز و اهلی می کند اما پس از گذشت مدتی مثلا چند ماه یا چند سال دیگه اون علاقه و عشق را به پرنده خود نمی دهد و با توجه به اینکه معمولا طوطی ها جفت خود را جدایی ناپذیر می دانند و تا اخر عمر به جفت خود وفادار می مانند موضوع کم توجی صاحب به حیوان حتی به میزان کم هم که باشد فورا موجب عصبی شدن طوطی می شود. جاندارانی که از هوش بالایی برخوردارند مانند انسانها یکبار برای همیشه جفت خود را انتخاب می کنند!! طوطی سانان با توجه به هوش زیاد و طول عمر طولانی ده ها سال و گاه بیش از 130 سال در کنار یکدیگر می مانند.

گیاه لوندر بسیار ارامش بخش است و در جهت درمان بیماری های افسردگی و عصبی طوطی ها می تواند کارامد باشد. اسپری کردن این گیاه به طوطی یا دم کردن و بخور دادنش می تواند مفید باشد و پرکنی را کم و متوقف کند.

حتما فراموش نکنید که بخش پركورك را نیز مطالعه کنید پرکورک یکی از بزرگترین علل عصبی شدن طوطی ها است. ضمنا قیچی کردن پرو بال هم یکی از دلایل بروز پرکورک می باشد خصوصا اگر شخصی ناوارد پرها را قیچی نا مناسب قیچی کند. پیشنهاد می شود هیچ گاه پرها را قیچی نکنید اگر هم قیچی کرده اید ۳ ماه یکبار بیاورید تا وضعیت پرها را چک کنیم.

و اما راه های درمان همانطور که گفته شد شما در ابتدا می بایست علت را جستجو کنید گاه یک مسافرت یک یا دو روزه و تنها گذاشتن طوطی در خانه موجب به وجود امدن این حالت یعنی پرکنی می شود. استفاده کردن از گردن بند الیزابت که احتمالا با این وسیله اشنائی دارید به هیچ عنوان کارامد نیست و تنها طوطی شما را عصبی تر خواهد کرد فراموش نکنید که قرار است این بیماری را درمان کنیم نه انکه جلویش را بگیریم ! پس گردن بند الیزابت هم مردود است حالا به سوراغ اسپری ضد پرکنی می رویم  این اسپری را مدتی قبل به صورت سفارشی برایم تعداد کمی اوردند. من این اسپری را همراه یک دارو به صاحب طوطی بیمار می دادم دارو در ظرف اب حل می شد و سرعت رشد پرها را بالا می برد. اسپری را هم به زیر سینه و نقاطی که توسط طوطی کنده و جویده شده می بایست می زدند تا تلخی شدید و در عین حال بی خطر بودن باعث جلوگیری از ادامه پرکنی شود. جهت تهیه این اسپری می توانید تماس بگیرید اما قبل از استفاده کردن از اسپری راه های دیگری هم هست که هنوز امتحان نکرده اید !

پرکنی گاه به یک عادت مبدل می شود به این صورت که ممکن است طوطی هیچ مشکلی نداشته باشد اما باز اقدام به جویدن و کندن پرها بکند ! با توجه به اینکه این یک عادت است و عوض کردن یک عادت حتی در انسان ها هم دشوار است می توان انرا با یک عادت جدید عوض کرد ! به این صورت که مثلا تکه های چوب کوچک را امتحان کنید و دائما تکه های کوچک چوبی را به پرنده بدهید تا با انها بازی کند وقتی یکی را زمین انداخت بعدی را بدهید دقت کنید با هر یک باید مدتی سرگرم شود نه انکه بلافاصله زمین بیندازد. وقتی این کار را می کنید بعد از مدتی متوجه می شوید که طوطی شما کاملا عادت بد قبلی خود را فراموش کرده !

طوطی ها خصوصا طوطی های بزرگ که معمولا در خانه تنها نگهداری می شوند اصلا خوششان نمی اید غیر از خودشان حیوان دیگری نزد صاحبشان نگهداری شود خصوصا پرنده گاه با سگ ها کنار می ایند.

از اسباب بازیهای زیبا و کارامد که طوطی به انها علاقه داشته باشد هم جهت سرگرم کردن طوطی خود استفاده کنید جهت تهیه اسباب بازی ها به بخش فروش اسباب بازی بروید

می توانید با دقت یک طوطی مناسب دیگر را هم دست کم برای امتحان برای مدتی به خانه بیاورید این احتمال هست که طوطی شما با او سرگرم شود و دست از پرکنی بردارد. اگر هم جواب نداد باز طوطی دیگری را جایگزین کنید. احتمالا توجه طوطی اصلی که شما انرا دوست دارید به شما کم خواهد شد و با طوطی جدید سرگرم می شود.


 توضیحات بیشتر پیرامون بیماری روانی افسردگی طوطی

 کاسکوی پرکن و راه های درمان پرکنی کاسکو و سایر طوطیها

(دلایل و پیشگیری از جویدن پرها)

چگونه از این بیماری که کاسکو پرهای خود را می کند و با منقار خود پرها را قیچی می کند مقابله کنیم؟

شروع بیماری معمولا از زیر سینه اغاز می شود یعنی طوطی شروع به کندن پرهای سینه می کند پس از مدتی طوطی سوراغ بالها خواهد رفت. این بیماری بسیار رایج و خطر ناک است و پرها رویش مجدد نخواهند داشت چون فورا به وسیله طوطی جویده می شوند.  اغلب علل این حالت که پرنده پرهای خود را میکندسر رفتن حصله ، عدم ازادی عمل و تحرک کافی و ارتباط نداشتن است که موضوع بسیار مهمی است و باید پیش گیری کرد یعنی نباید پرنده را تنها گذاشت و باید موجبات سرگرمیش را فراهم نمود.
 
جویدن پرها از جمله بیماریهایی است که تعدادی از طوطی ها به علتهایی که اشاره شد بدان مبتلا می شوند. بطور قطع ایجاد این وضعیت اختلالی در پرنده ریشه ای روحی و روانی دارد که انرا می توان با جویدن ناخن در انسان مقایسه کرد اما این بیماری کندن و جویدن پرها فقط میان منقار کج ها یعنی طوطیان دیده میشود که به صورت انفرادی نزد انسان نگهداری می شوندخصوصا طوطیان بزرگ و حتما توجه داشته باشید که این بیماری کشنده است. هچنین ارزش پولی طوطی شما را بسیار پایین می اورد مثلا اگر ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد هنگامی که دچار این بیماری می شود قیمتش شاید به ۸۰ هزار تومان برسد . اما چیزی که مهمه این است که با فراهم اوردن سرگرمی هایی مثل یک جفت مناسب (که البته انتخاب یک کاسکویی که بخواهد کاسکوی ما را از تنهایی در بیاورد هم کار ساده ای نیست)
پس بهترین راه همین است که وقت زیادی را برایش بگذارید و اجاه ندهید کار به اونجا برسه که به فکر کندن حتی یکی از پرها بیفته.
 
 
و اما راه های درمان پرکنی کاسکو
 
۱. در طول روز خیلی باید به کاسکو نزدیک باشید
 
۲. اجازه دهید از قفس بیرون بیاد و اسباب بازی را برایش بیرون از قفس فراهم کنید.
 
۳. کاسکو را در جای گرم مانند کنار بخاری قرار دهید و یک روز درمیان روی پرهایش با ابپاش اب بپاچید تا خیس شود اما تو خیس کردنش زیاده روی نکنید. انقدری که پرهاش از حالت خشکی در بیاد کافی است.
 
۴. یکی از دلایل پرکنی کاسکو نرسیدن مواد مورد نیاز و ضروری برای بدن می باشد که انها  در طبیعت پیدا می کنند و می خورند. حالا شما می بایست این غذاهای تقویتی که خیلی زود پرهای طوطی شما را از حالت خشکی در می اورد و باعث خوشرنگ شدن و نرم شدن و سریعتر رشد کردن پر و بال می شوند را از بخش
بخش فروش خریداری کنید.
 
خریدن اسباب بازی ها و غذاهای تقویتی باعث کمتر شدن افسردگی و کمتر شدن عصبی بودن کاسکو یا هر طوطی پرکن دیگری مثل کاکادو یا .... می شود.
 
۵. راه دیگر هم هست

اسپری المانی جدید که به پرهای کاسکوی پرکن می زنید و کاسوی شما دیگه پرهاشو نمی کنه.

گردنبند الیزابت هم موجود است. اما  فایده ای ندارد و طوطی شما بیشتر عصبی میشه چون دلایل زیبادی برای این بیماری وجود داره به متن زیر دقت کنید:

همه چیز در مورد پرکنی پرندگان (self feather plucking)
1-ECTOPARASITES
به عنوان اولین عامل انگل های خارجی را می توان نام برد.این انگل های خارجی شامل مایت-شپش-مگس‌-پشه-کنه هستند.

2-ENDOPARASITES
عامل دوم انگل های داخلی هستند.مهم ترین آنها بدون شک GIARDIA است که با آسیب رسانی در روده ها پرنده (بخصوص عروس هلندی) را وادار به آسیب رسانی به پرهای ناحیه شکم و پهلوها می کند.(ناحیه ای که روده زیر آن ناحیه تخریش شده است)

3-SKIN INFECTION
عامل سوم انواع عفونت های پوستی شامل عفونت های ویروسی-عفونت های باکتریایی-عفونت های قارچی می باشد.که پرنده اقدام به کندن پرهای ناحیه می کند که پوست عفونی می باشد.

4-IATROGENIC
عامل چهارم هم شامل اصلاح پر به صورت نامناسب است.در این مورد صاحب پرنده با اصلاح نامناسب پرها پرنده را وادار به جویدن پرهای ناحیه اصلاح شده می کند.

5-BEHAVIOURAL
عامل پنجم مشکلات رفتاری است.پرنده افسرده-پرنده حاضر در محیط جدید-پرنده طرد شده-پرنده عصبی و نهایتا به صورت کاملا عادتی در این گروه قرار می گیرند.

6-ORGANOPATHY
عامل مسبب ششم آسیب های وارده به هر دلیل به ارگان های داخلی بخصوص کبد می باشد.

7-HEAVY METAL POISONING
عامل هفتم مسمومیت با فلزات سنگین بخصوص سرب و روی است.میله های قفس و گلوله های حاوی سرب بلعیده شده توسط پرنده از موارد شایع می باشد.

8-PSITTACOSIS
عامل هشتم بیماری سیستمیک-عفونی psittacosis است.در این بیماری ابتدا پرها کیفیت خود را از دست می دهند سپس پرنده اقدام به کندن آنها می کند.

9-SALMONELLOSIS
عامل نهم بیماری سیستمیک-عفونی salmonellosis است.

10-HORMONAL
عامل دهم مشکلات هورمونی در پرنده می باشد.

11-ENVIRONMENTAL CONTAMINANT
عامل آخر هم آلودگی های محیطی بخصوص نیکوتین است.این مورد در پرندگانی که صاحب سیگاری دارند شایع است.

شوفاژ هم می تواند کاسکو را عصبی کند؟!

احتمالا گرمایی که از شفاژ تولید می شود کاسکوها را عصبی می کند و باعث خشک شدن پرهای کاسکو می شود. می بایست در فصول سرد از بخاری استفاده کنید.

در عکس بالا مشاهده می کنید که یک طوطی تا چه حد به خود اسیب رسانده. مواردی که نهایتا با بیرون کشیدن احشاء توسط خود پرنده همراه بوده است نیز مشاهده شده است.

اطلاعات بیشتر را در زیر بخوانید:

خودخوری یا پرکنی طوطی

علل این عارضه بسیار وسیع می باشد

نام صحیح این سندرم feather plucking یا self-plucking است که در واقع یکی از اقسام cannibalism محسوب می شود و اسم پرکنی در این مورد بی معنی به نظر می رسد.

این عارضه یک سندرم با علل مختلف است و در طوطی ها شایع میباشد.از جمله عوامل مهم در بروزآن می توان به دلتنگی ، نداشتن جفت یا مصاحب ، استرس و بروز تغییرات در محیط ( مانند تغییرات در تغذیه،مکان ، فعالیت یا ورود افراد جدید به محیط که توجه صاحب پرنده را بیشتر جلب کند) اشاره کرد.ممکن است پرنده این عمل را از پرنده دیگری یاد گرفته ، تکرار کند.در مورد طوطی هایی که بیشتر وقت خود را در یک قفس کوچک گذرانده و فعالیت کمی دارند،این عارضه میتواند بخشی از سرگرمی آنها باشد.بسیاری از پرندگان این عمل را در تنهایی یا در شب انجام می دهند.بنابراین این عدم مشاهده پرکنی توسط طوطی، دلیلی بر رد آن نیست. در این حالت، الگو و نواحی ریزش پر به تشخیص عارضه کمک می کند.اگر روی سر و گردن پوشش کامل باشد، ولی منطقه دیگری از بدن (بویژه سینه و شکم)فاقد پر بوده هیچ نشانه ای از بیماریهای التهابی پوست وجود نداشته باشد، باید دردرجه اول بروز عارضه پرکنی مشکوک شد. اولین قدم برای تجزیه و تحلیل محیط زندگی پرنده بویژه در مراحل اولیه بروز عارضه است. به حداقل رساندن عوامل فیزیکی یا روانی ،اصلاح محیط و غذا و یا تغییر محیط ، افزودن غذاهای کمکی(مثل میوه و سبزی)، فراهم کردن اسباب بازیهای بی خطر و شاخه های درخت تمیز تا پرنده از منقار خود بیشتر استفاده کند، در درمان موثر است.در صورتیکه تمام راهها به شکست منتهی شوند میتوان از گردنبند الیزابت (به شکل مخروط ناقص که به پرنده اجازه نمی دهد به بدن خود دسترسی داشته باشد) استفاده کرد.همراه با این تغییرات میتوان از داروهایی نظیرفلوگزتین نیز استفاده کرد . برای تسریع در رشد مجدد پرهای جدید بهتر است مکملهای ویتامین دار به جیره اضافه شود.

اخرین راه برای درمان بیماری پرکنی طوطی

در اروپا هنگامی که طوطی ها از دست صاحبان نامهربان افسرده و پرکن می شوند انها را به مکانی سرسبز می برند که در قفس های بزرگ کنار یکدیگر زندگی می کنند از این روی طوطی ها کم کم حواسشان پرت می شود و جفت قدیمی خود یعنی صاحبشان را فراموش می کنند و بیشر به فکر بازی و یا رقابت هایی با طوطیهای دیگر جهت به دست اوردن غذا و حتی عشق بازی می کنند.

در این حالت پس از گذشت مدت حدود ۶ ماه تا ۱ سال معمولا به سلامت کامل می رسند حتی گاه انها را نشانه گذاریی می کنند تا پس از رسیدن به سلامت کامل انها را نزد صاحبانشان بازگردانند.

شاید من هم یه روز یه باغ خریدم و همه طوطی های دل شکسته رو جمع اوری کردم و......

درمان پركني سايكوژنيك در طوطي با هالوپريدول و فلوكستين

استفاده از قرص ها و داروهای ارام بخش مرود است حتی به میزان کم. اما یکی از اخرین راه حل ها برای درمان می تواند باشد !

پركني رواني طوطي ها يك بيماري وسواسي اجباري از ساير obsessive compulsive disorder ميباشد كه بايد علل ريزش پر مانند بيماريهاي داخلي، سوءتغذ يه، اندوكر ينوپاتي، عفونت ها ي قارچي، انگلي و باكتريال تشخيص داده شود . هالوپريدول يك داروي بوتيروفنون و آنتاگونيست گيرنده ها ي دوپاميني ميباشد . اين دارو بعنوان آرام بخش قوي، ضد سايكوز ( جنون ) و ضد استفراغ در پزشكي و دامپزشكي استفاده ميشود . فلوكستين يك مهاركننده اختصاصي بازجذب سروتونين ميباشد و در درمان انواع افسردگي، بيماريهاي وسواسي اجباري، اختلالات خواب، بيماريهاي اضطرابي مانند فوبيا، دردها ي مزمن عصبي و پر خوري عصبي در پزشكي و دامپزشكي بكار ميرود . اين مطالعه روي 10 طوطي ) كاسكو ) مبتلا به بيماري پر كندن رواني انجام شد . داروهاي هالوپر يدول و فلوكستين به صورت خوراكي به مدت 6 ماه تجويز شد . 6 طوطي از نظر باليني بهبود يافته و رفتارشان طبيعي شد . در 3 طوطي 70-50 درصد علائم بهبود يافت . در 1 طوطي 30 درصد علائم بهبود يافت . لازم به ذكر است كه داروهاي تجويز شده عوارض جانبي نداشتند

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:35  توسط امیر  | 

ایا کاسکو افسردگی را از بین می برد؟

 

ایا کاسکو افسردگی را از بین می برد؟

سلام همانطور که احتمالا می دانید من روانشناس نیستم اما دیدگاه خودمو فقط به خاطر حمایت از حیوانات در این رابطه بیان می کنم.

متاسفانه عده زیادی بوده و هستند که فکر می کنند اگر تنها هستند وجود حیوانی مانند یک طوطی کاسکو با هوش زیاد انها را از تنهایی در می اورد، البته این درست است اما اگر ان شخص افسرده نباشد چون اگر شما افسرده هستید ۱۰۰ درسد تضمین می کنم که راه حل نجات از افسردگی اوردن حیوانات به خانه نیست خصوصا کاسکو که خیلی زود متوجه محیط کسل کننده می شه و خودش هم دچار پریشانی و افسردگی شدید می شود و از نظر قیمت هم حدود ۴۰درسد بی ارزش می شود.

این درست است که بودن کنار پرنده و حیوانی مانند کاسکو ارامش بخش است اما فقط و فقط در هنگامی که شما صاحب خوب و سروحالی باشید. بارها دیده ام که صاحبان کاسکوها کاسکوی خود را فقط برای انکه فکر می کنند کلاس داره نگهداری کرده و در گوشه ای مدتها بدون توجه واقعی و عاشقانه پرنده را رها می کنند این افراد بدون انکه خود اگاه باشند ظلم بزرگی مرتکب شده که طوطی خود را از غذاهای مخصوص کاسکو و ازادی تحرک و سرگرمی ها و همچنین وجود یک جفت ماسب برای کاسکو  و عشق و علاقه به دور نگه می دارند.

انگار حالا که زورشان به ادمهای دیگر نمی رسد و انسان ضعیفی در جامعه هستند با این کارها می خواهند تلافی را سر حیوانات خانگی خود در بیاورند.

اما ایا تنها کیست و به چه کسی تنها می گویند؟

تنها کسی است که در دنیا هیچ کسی را ندارد پس اگر برای خودتان فقط به این خاطر که همدم و یار مناسبی ندارید خود را تنها ندانید. احساس تنهایی و ترس از اینده و....حسی است که در همه انسانها وجود دارد

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:31  توسط امیر  | 

علت قار کشیدن کاسکو

سلام مجدد به همه بازدیدکنندگان ثابت و رهگذر قراره موضوع قارکشیدن کاسکوها رو با هم بررسی کنیم.

علت قار کشیدن کاسکو ها چیست؟ ایا باید کاسکو قار بزند؟

عده ای فکر می کنند کاسکو هرچی بیشتر قار بزنه بعدا بلندتر و بهتر صحبت می کنه ! عده ای هم فکر می کنند کاسکوی وحشی هرچی کمتر قار بزنه یا اگر اصلا قار نزنه خوبه اما هر دوی اینها اشتباه است.

قار زدن کاسکو نشانه هوش بالای این پرنده است اما این قار کشیدن یک حدی داره اگر از حد طبیعی بیشتر باشه یعنی از انسان بیش از حد ترس داره و خاطرات بدی از ادم ها داره وقتی به جوجه کاسکو نزدیک می شوید بایستنی است که کمی احساس خطر بکنه اگر قبلا صاحب نداشته باید از ادم ها کمی بترسه اگر اینطور نباشه و خیلی ریلکس باشه احتمال مریض بودنش می رود.

ضمنا کاسکوهای سخنگو و اهلی هنگامی که تو قفس هستند و به چیزی اعتراض دارند به سقف قفس اویزان شده و در حالتی وارونه اقدام به زدن تک قار های تیز می کنند دقت کنید تک قار هایی با صدای تیز و کوتاه. این صدا نشان دهنده اعتراض پرنده است یعنی مثلا ممکن است بخواد از قفس بیرون بیاد یا چیز دیگری را بطلبد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:27  توسط امیر  | 

غذاهايي كه كاسكو شما دوست دارد

جیره غذایی کاسکو
تصویر بالا مجموعه ای از بهترین خوراکی هایی است که برای کاسکو مناسب هستند و معمولا کاسکوها همه انها را خیلی دوست دارند.
بهتر است فلفل در اختیار طوطی نگذارید چون می تونه باعث خونریزی دستگاه گوارش بشه.
جیره غذایی کاسکو
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، بادام زمینی، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.
همانطور که در تصویر بالا می بینید فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.
میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.
ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره
استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.

کاسکو ها در طبیعت گاه از موجودات زنده ای مانند حلزون تغذیه می کنند.
بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود . طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و

باب طبعش باشد تغذیه می کند . طوطی ازاد خصوصا به میوه جات‌ ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش
خواهد بود .
برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراک فاسد وکپک زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.
دقت کنید که دانه های رنگ نشده ،بو نداده و بدون نمک در جیره پرنده خود استفاده نمایید.
 

معرفی مواد غذایی که نباید به طوطی ها بدهیم
پس از بررسی های مختلف ، یک لیست از مواد غذایی ممنوعه برای طوطی ها تهیه کردم که با رعایت آن می توانید به تغذیه مناسب و سالم طوطی خود کمک کنید.

حتما شما هم سیب زیاد در اختیار طوطی خود می گذارید باید عرض کنم کنم هسته میوه سیب هیچ ضرری برای سلامتی طوطی ندارد حتی بسیاری از کاسکوها به عشق رسیدن به دانه سیب انرا می جوند تا از خوردن دانه های سیب لذت ببرند. اما بعضی میوه ها هستند که هسته های انها گاهی خطر ساز می شوند مانند هسته گیلاس که ممکنه تو طوطی انرا بخورد و باعث خفگی یا به کما رفتن طوطی بشود. یا مغز هسته های میوه هایی مانند الو و هولو و غیره که حتما دیده اید گاهی تلخ مزه هستند این تلخی به معنای وجود سیانور است البته طوطی امکان نداره این غذای تلخ را بخورد اما احتمالات رو نباید نادیده گرفت پس بهتره مغز این هسته ها را در دسترس طوطی نگذارید.
1- شکلات - کاکائو (در هر شکلی و نوعی)
2- میوه آووکادو : ‏نوعى ميوه شبيه انبه یا گلابى ( به علت میزان بالای چربی )
3- کافئین
4- الکل و ‏هر نوع مشروبات الکلى‏
5- هسته هلو ( به علت اینکه های حاوی سیانور/اسید سیاندریک هستند )
6- هسته آلو ...
7- هسته گیلاس
8- فرآورده های لبنی حاوی لاکتوز ( قند شیر ) البته گاهی اگر روی سیب کمی ماست شیرین بمالید بسیاری از ویروس های احتمالی بدن طوطی را خواهد کشت.
9- سیر و پیاز (خام و پخته) : (باعث از بین رفتن سلول های قرمز خون می شود)
10- نمک و کلیه مواد غذایی حاوی نمک مانند پفک و ... : (عطش آور است ، باعث کمبود آب بدن طوطی و افزایش دفع ادرار می شود ) و در کل نمک برای بدن طوطی کاملا مضر است.
11- قارچ
12- ریواس
پس مواد غذائی ذکر شده را هرگز در اختیار طوطی خود قرار ندهید تا پرنده ای سلامت داشته باشید.

غذای مخصوص جوجه کاسکو و غذای سفارشی برای کاسکوها

متاسفانه غذای اصلی کاسکو ها و بسیاری طوطی های دیگر را تخمه می دانیم اما این اشتباه است.

شما باید بسیاری دانه های خوب را خیس کنید و در اختیار طوطی خود قرار دهید یک معجون لذیذ مانند ماش - بلال - یا ذرت خیس کرده - عدس - نخود- گندم و غیره

حتما باید دستم کم هفته ای دو تا سه بار این غذای مناسب نرم را به طوطي بدهید. خصوصا هوای جوجه ها را بیشتر داشته باشید. داخل ظرف ابخوری کاسکو حتما عسل بریزید و انرا خوب حل کنید خیلی مهم است. به جوجه ها حتما بادام زمینی خام داخل پوست بدهید.

حتی پرنده های مسن هم هنگامی که تخمه زیاد می خورند و فقط به خوردن تخمه عادت می کنند چربی زیادی در بدن انها جمع و باعث بیماری ها می شود.


جدیدترین مطلبی که در مورد تغذیه طوطی ها و کاسکوها نوشته ایم

موضوع تخمه خوردن یا نخوردن کاسکو

جناب م ه می فرمایند اصلا نباید به کاسکوها تخمه یا بادام زمینی داد و فقط باید انها را با حبوبات خیس کرده و ذرت خیس کرده و میوه و.... تغذیه کرد. می گویند احتمال اینکه یکی از تخمه ها کپکی باشد زیاد است و ایشان اینطور نتیجه گیری می کنند که به علت بالا بودن چربی تخمه سم است و اصلا نباید به طوطی ها یا کاسکوها حتی یک دانه هم تخمه بدهیم !.

ایا این گفته درست است؟

نه صددرصد درست نیست زیرا وقتی به کتابها یا سایتهای خارجی نگاه کنیم می بینیم که غلات مانند بادام و تخمه و غیره جز جیره غذایی کاسکو و سایر طوطی های در اسارت هستند. حتی بسته های غذاهای اماده حاوی میوه و غلات خشک در دسترس هستند. البته حتما خوردن میوه و سبزیجات و حبوبات خیس شده و جوانه زنده و بلال و ذرت و غیره بسیار عالی خواهد بود اما نه اینکه غلاتی مانند تخمه و بادام را کاملا از جیره غذایی طوطی حذف کنیم.

بهتر است تخمه های تازه و خوب را خریداری کنید (تخمه های کوچک شیرین و مغزدار ) و نباید دائما با تخمه و بادام تغذیه شوند حتما چند نوبت در هفته انواع میوه و سبزیجات و حبوبات را باید به طوطی خود بدهید. اگر دائما با تخمه تغذیه شوند چربی زیادی در بدن انها جمع خواهد شد. و چون در اسارت هستند طول عمر انها کوتاه خواهد شد.

پس با خیال راحت تخمه را هم به غذاهای طوطی خود برگردانید جناب م ه یه چیزی شنیده و بیخودی برای خودش شلوغش کرده !

پرندگان به طور طبیعی اکثرا دانه خوارند اما به این معنا نیست که طوطی خود را فقط با دانه تغذیه کنیم. دانه ها باید ۳۰ درصد رژیم غذایی را تشکیل بدهند. نباید مانند اکثر کسانی که در ایران اشتباها طوطی خاکستری خود را فقط با تخمه و سیب و بادام و بلال تغذیه می کنند از طوطی خود نگهداری کنید.

سبزیجات ، میوه جات ، دانه ها و غلات غنی شده با ویتامین ها و انواع حبوبات جوانه زده تازه. اندکی سیب زمینی شیرین جعفری شلغم تازه لوبیا سبز بادنجان  کدو کیوی انبه پاپایا اناناس توت و توت فرنگی گلابی شلیل نارنگی انار هلو گریپ فروت گیلاس و....  جو گندم عدس ماش نخود خیس کرده و جوانه زده نان گندم برنج قهوه ای پخته شده لوبیا پخته همراه کمی گوشت که به خوبی پخته شده و تخم مرغ  این رژیم غذایی اصلی و مناسب است برای طوطی ها و گاه موجودات زنده مانند حلزون .

و اجتناب از مصرف:  الکل کافئین شکلات گوشت فراوری شده غذاهای پر از چربی یا نمک و شکر.

این می تواند به عنوان پایه ای برای تغذیه صحیح پرنده در نظر گرفته شود

حتما ماهانه یک بار به طوطی خود اجیل شور ( دارای نمک) بدهید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:25  توسط امیر  | 

فهرست خطراتی که کاسکو را تهدید می کنند

 
فهرست خطراتی که کاسکو را تهدید می کنند
 
گفتنی است که کاسکو و دیگر طوطیهای بزرگ منقاری قدرتند دارند که به وسیله ان می توانند اسیب های جدی به اسباب منزل برسانند و حتی برای خودخطر ساز شوند مثلا سیم برق را بجوند!!!
مراقب طوطی خود باشید هر شیئی را نباید در اختیار طوطی قرار دهید مثلا خودکار ! چون با منقار قدرتمند خود مغز جوهر خودکار که ماده ای سمی است را بیرون میاورد .
 
Graupapagei Jonny und Kater Timmy
 
فهرست خطرات
منبع خطر و نتیجه حاصله:
 

جریان هوا ضمن هوا دادن منزل و باز بودن در و پنجره =طوطی ها نسبت به جریان هوا در کوتاه مدت حساس می باشند=سرما خوردن-چرک کردن سر-چرک کردن شش ها.

نور شدید خورشید و اتاق های بسیار گرم =در صورتیکه پرنده امکان پناه بردن به سایه یامحل خنک تری را نداشته باشد=خطر سکته قلبی.

تغیر ناگهانی درجه حرارت =دمایه مناسب اکثر طوطیان 24تا25درجه سانتیگرادمی باشد.

کشو و قفسه و کمد =پرنده کنجکاو با علاقه خود را توسط کشوو قفسه یا کمد باز سرگرم می نماید و اگر در ان ها گیر کند احتمال تلف شدنش به علت گرسنگی یا خفگی وجود دارد

حمام =پنجره باز حمام=فرار-باقیمانده مواد پاک کننده=مسمومیت

شیشه و پنجره و در و جدار های شیشه=اصابت به ان ها هنگام پرواز-ضربه مغزی-شکستگی جمجمه و یا پا

درها=گیر کردن-له شدن

وان یا دستشوئی پر از اب=خفگی

بخاری و وسا یل الیکتریکی=سوختگی یا مرگ در اثر سوختگی

کابل های برق و پریز برق=در اثر جویدن سیم یا تماس منقار با پریز-برق گرفتگی

بافتنی و یا کار دستی=گیر کردن ناخن ها-اویزان ماندن

نخ-طناب-زنجیر=در اثر ایجاد حلقه و گره خوردن-خفگی

سیم نازک و تیز=محروح ساختن انگشتان و سر

میله نشیمنگاه باریک=رشد بیش از حد ناخن ها-بیماری پا

پای انسان=لگد کردن

مبل و صندلی و چهار پایه=له نمودن ضمن نشستن
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:23  توسط امیر  | 

اموزش دستی کردن کاسکو و اینکه چطور کاسکو روی دست بیاد

اموزش دستی کردن کاسکو و اینکه چطور کاسکو روی دست بیاد

سلام خیلی سوال میشه که چطوری کاسکو و یا طوطی دیگری را چگونه دست اموز کنیم؟

نظر اینجانب این هست که طبیعتا کاسکوها وقتی وقتی با گذشت زمان به شما اطمینان پیدا می کنند حتی خودشون بدون اینکه شما خواسته باشید هم گاهی از قفس پایین امده و از پاچه شلوار شما بالا خواهد رفت تا روی شانه جا خوش کند.

اما همانطور که می دانید کاسکو ها به هیچ عنوان مثل هم نیستند از نظر رفتاری مثلا بسیاری کاسکو ها را دیدم که کاملا سخنگو شده اند اما اجازه نمی دهند کسی زیاد دست بهشان بزند. در مقابل کاسکو هایی را هم دیده ام که به هیچ عنوان حرف نمی زنند یعنی حداکثر اینکه یک یا دو کلمه ی ساده مثل (بیا) را بلد هستند که انرا هم خیلی کم به کار می برند و این کاسکوها به جای حرف زدن فقط انواع سوت ها را می زنند و بیشتر علاقه دارند صداهای پرندگان و زنگ ها و.... را تقلید کنند اما حرف نزنند. اما چیزی که اینجا مهمه این است که این کاسکوها کاملا اهلی هستند یعنی حتی اجازه می دهند صاحبشان به کمر انها دست بزند و انها را به پشت بخواباند در حالی که بسیاری از کاسکوهای حرف بزن با انکه استعداد بالایی در سخن گفتن دارند اما اجازه نمی دهند کسی زیاد بهشان دست بزند.

اما چگونه کاسکو را رام کنیم؟ جواب دادن به این سوال سخته چون همانطور که گفتم کاسکوها رفتارهای متفاوتی دارند. اما پیشنهاد می کنم اینطور با کاسکوی وحشی رفتار کنید: بسیار ارام بهش نزدیک بشید هنگام تعویض غذا و اب و اصلا نگاهش نکنید

هیچ حرکتی که موجوب ترس در کاسکو بشه را هیچ گاه انجام ندهید

اشیاء را یکباره به کاسکو نزدیک نکنید چون احتمالا موجب ترسیدن در پرنده میشه (مثلا میله یا چوبی که رویش می نشیدند) یا اسباب بازی و....

مهم اینکه: پسته تازه یا گردو تازه یا خشک را معمولا همه طوطی ها دوست دارند شما این خوراکی های خوب را به ارامی با دو انگشت دست به طرف کاسکو ببرید البته تقریبا بعد از انکه با محیط خانه اشنا شد و کمی ترسش ریخت این کار را یعنی غذا دادن با دست را همیشه ادامه دهید ، غذایش را بردارید و بیشتر با دست بدهید تا خوشش بیاد از نزدیکی با شما لذت ببره. سپس در بالایی قفس را باز کنید تا همیشه ازادی کامل داشته باشه گرچه معمولا روزی یکبار بیشتر بیرون از قفس نمیاد اما شما بساطی فراهم کنید که بتونه بال بزنه و تو اطاق یه دوری بزنه خیالتان راحت که دوباره بر می گرده تو قفس اما اگر بر نگشت هیچ وقت دنبالش نکنید بلکه قفس یا درب بالایی قفس که جدا می شه را به کاسکو نزدیک کنید تا بر رویش برود و شما دوباره اونو برگردونید تو فقس.

بعد از گذشت حدود ۲ تا ۳ ماه که اینگونه رفتار کنید احتمالا وقتی دست خود را

(منظور مچ دست است تا ارنج) را نزدیک به کاسکو کنید به اینصورت کاسکو بالاخره تصمیم می گیرد برای اولین بار روی دست یا شانه ی شما بیاید. در این هنگام هم بی حرکت باشید تا تجربه ی بدی براش رقم نخوره. توجه داشته باشید کاسکو زیاد خوشش نمیاد روی انگشتان دست قرار بگیره اما روی قسمت بین مچ تا ارنج را دوست داره چون متحرک نیست.

از کسانی که مطالب و دست نوشته ی مرا بدون ذکر منبع کپی می کنند هم می خوام که این کار را تکرار نکنند. کپی برداری فقط با ذکر منبع به صورت لینک مجاز است.

ضمنا وقتی کاسکو اهلی شد برای همیشه باید باهاش مهربان باشید و هیچ گاه در طول روز از کنارش دور نشوید مگر برای مدت کوتاه در غیر این صورت مبتلا به بیماری روحی روانی پرکنی می شود و از بین می رود.حرفهای ارزشمند

عده ای هستند که ادعا می کنند حیوانات رو در مدت زمانی کم رام می کنند شما هیچگاه نباید حیوانی را به انها بسپارید تا برایتان رام بکنند یا حیوانی که رام کرده اند را نباید از انها خریداری کنید زیرا:

هنگامی که یک سنجاب یا طوطی یاهر حیوان دیگری تحت فشار قرار بگیره  و به زور رام و اهلی بشه دچار نوعی بیماری روحی روانی میشه. حیوان میبایست با گذشت زمان به صاحب خود خو بگیرد و اطمینان کند اما وقتی اون افراد با زور حیوان را مجبور می کنند که یاد بگیرد که نباید گاز بگیرد !! حیوان پس ازگذروندن شرایط بسیار سخت متوجه میشه که هربار که گاز بگیره یک بلا سرش میاد و گاز گرفتن فایده ای نداره به همین جهت به ناچار رام میشه . حیوانی که به زور رام شده به هیچ دردی نمی خوره تا اخر عمر استرسی است. همیشه شما می تونی بری و اونو توی دستت بگیری اما اون هیچ گاه اقدام به دوستی با شما نمی کنه یعنی هیچ گاه خودش نزد شما نخواهد امد.

خلاصه اگر مراحل رام شدن فوری و سریع اون حیوان را ببینید گریتون می گیره.

کاسکویی که به خواست خودش رام نشده باشه و به زور رام شده باشه به هیچ دردی نمی خوره و امکان نداره قدرت تقلید صداشو بکار بندازه و شمارو سرگرم کنه !.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:22  توسط امیر  | 

بيماري پرومنقار

وحشتاک ترین بیماری که ممکن است طوطی به آن دچار شود بیماری است با نام "بیماری منقار و پر طوطی" با نام اختصاری پی بی اف دی (PBFD(Psittacine Beak and Feather Disease که معمولا از آن با عنوان ایدز پرنده یا Bird Aids یاد میشود
عامل این بیماری نوعی ویروس است که منقار و پر و سیستم ایمنی بدن پرنده را درگیر میکند و بین کل خانواده طوطی سانان مشترک است.ویروس پی بی اف دی- PBFD از خانواده Circovirus ها است که یکی از کوچک ترین ویروس ها محسوب میشود
ویروس پی بی اف دی- PBFD نخستین بار در سال 1975 توسط دامپزشکان استرالیایی کشف شد(عامل مرگ مشکوک هزاران ککاتو در استرالیا ویروس PBFD بوده است)

بیشترین آمار ابتلا به ویروس پی بی اف دی- PBFD از آن طوطی های استرالیایی و بالاخص خانواده ککاتو ها(Cockatoo) است ولی تقریبا بیشتر طوطی ها نظیر اکلکتوس , لاوبرد , باجریگار , طوطی خاکستری آفریقایی و .... (بیشتر از 40 گونه ثبت شده است)به آن مبتلا میشوند

ویروس پی بی اف دی- PBFD به شدت واگیر دار است و از آن دسته از ویروس هایی است که از طریق هوا به راحتی جا به جا میشوند(airborne virus)
ویروس از طریق ترشحات چشم و اشک طوطی , محتویات چینه دان(غذا دادن نر به ماده یا غذا دادن والدین به جوجه ها) , مدفوع , گرد پر طوطی(تنفس طوطی یا ریختن گرد داخل ظرف غذا یا آب) و .... به راحتی منتقل میشود.گرد بدن و پر طوطی آلوده حتی از طریق بدن و لباس انسان به راحتی از مغاره های پرنده فروشی به منازل و یا سالن های تکثیر منتقل میشود.احتمال انتقال ویروس از طریق پرنده ماده به تخم نیز وجود دارد

دوره نهفتگی ویروس (زمان ورود ویروس به بدن پرنده تا پدیدار شدن اولین علائم بیماری) ممکن است از 3 هفته تا چندین سال به طول انجامد.مدت زمان نهفتگی ویروس بستگی به حجم ویروس منتقل شده , سن پرنده , قدرت و ضعف سیستم ایمنی بدن پرنده و سلامت پرها دارد. در این مدت پرنده آلوده ناقل ویروس خواهد بود

بار ها دیده شده که اشتباه تولید کنندگان طوطی و انتقال یک پرنده ناقل که در ظاهر از سلامت کامل برخور دار است به سالن های تکثیر باعث مبتلا شدن تمام طوطی های یک سالن پرورش و تکثیر شده است
معمولا اولین علامت مردن جوجه های کم سن بدون علائم ظاهری مشخص است

3 فرم مزمن , حاد و فوق حاد از این بیماری وجود دارد

علائم بیماری در فرم فوق حاد :

فرم فوق حاد ویروس پی بی اف دی- PBFD معمولا در طوطی های جوجه و خیلی جوان مشاهده میشود و ممکن است علائمی گمراه کننده و پیچیده و ظاهرا غیر مرتبط با بیماری داشته باشد

1.افسردگی
2.استفراغ به دلیل عدم تحرک غذا در چینه دان و به وجود آمدن حالت سکون در چینه دان
3.اسهال
4.بیماری تنفسی و به وجود آمدن حالتی شبیه به ذات الریه
5.در نهایت مرگ طوطی بدون علائم ظاهری بیماری(حالت غیر طبیعی در منقار و پرهای طوطی)

علائم بیماری در فرم حاد :

فرم حاد ویروس پی بی اف دی- PBFD معمولا در طوطی های جوان (نه جوجه) مشاهده میشود و معمولا علائم بیماری در پرهای ریز و کرکی طوطی ظاهر میشود
در این حالت پرهای ریز و کرکی و پرهای در حال رشد همگی خراب و ناقص میشوند.دور پرهای جدید خط های مدوری ایجاد خواهد شد که پر رو از پایه و قبل از رشد کامل فشرده و له میکنند

1.کم شدن اشتها و وزن پرنده
2.کنده شدن و ریختن پرها
3.شکستن پرها
4.خونریزی در محل شکستگی و کنده شدن پر
5.درد شدید در محل شکستگی و کنده شدن پر
6.غیر طبیعی و دفرمه شدن پرها
7.نهایتا مرگ طوطی

علائم بیماری در فرم مزمن :

فرم مزمن ویروس پی بی اف دی- PBFD معمولا در طوطی های پیر مشاهده میشود.اولین علامت حالت مزمن کم شدن و در نهایت قطع تولید گرد در پر های طوطیست
پرهای طوطی در فرم مزمن نرم و سست و نازک میشوند و به راحتی میشکنند
با آسیب دیدن ریشه پر ها بدن پرنده قادر به ساختن پرهای جدید نخواهد بود.پر های دم و شانه یا تاج (کاکادو ها) طوطی از این قائده مستثنی نیست.در این زمان پوست لخت بدن پرنده به صورت زشتی نمایان میشود و روی پوست و منقار طوطی اثری از گرد طبیعی بدن طوطی وجود نخواهد داشت.پرهای جدیدی که بعد از ریختن جایگزین میشوند پلاسیده و دفرمه هستند و تغییر رنگ در پرهای جدید کاملا مشهود است

1.متوقف شدن تولید گرد در پرهای طوطی
2.سست و نازک شدن پرها
3.شکستن پرها
4.خونریزی در محل شکستگی و کنده شدن پر
5.تغییر رنگ پر ها
6.تغییر حالت و فر خوردن پر ها
7.پلاسیده شدن پر ها
8.به وجود آمدن نقاط فرو رفته و خالی در نوک پرنده
9.به وجود آمدن قسمت های قهوه ای و مرده داخل قسمت بالایی منقار(بافت مرده در نوک طوطی قهوه ای رنگ میشود)
10.دفرمه شدن و دراز شدن منقار طوطی
11.شکستن نوک طوطی
12.عفونت منقار و دهان در طوطی
13.دفرمه شدن و دراز شدن ناخن طوطی
14.زخم شدن ناخن طوطی
15.ترشحات لزج و سبز رنگ در اشک طوطی
16.درگیر شدن و از کار افتادن جگر و کبد طوطی(مرگ)
17.کم شدن اشتها و وزن پرنده
18.عفونت های ثانویه(قارچی - باکتریایی - ویروسی) و نهایتا مرگ طوطی

پرنده آلوده به فرم مزمن بین چند ماه تا چند سال زنده خواهد ماند و در این مدت هر روز ضعیف تر و افسرده تر میشود که شرایط بسیاد سختی رو برای صاحب پرنده ایجاد خواهد کرد
در نهایت طوطی در اثر ابتلا به یک بیماری یا عفونت ثانویه از بین خواهد رفت
کیت های تست ویروس پی بی اف دی- PBFD (از طریق گرد بدن طوطی و آزمایش خون) کمک زیادی به تشخیص بیماری قبل از نمایان شدن علائم ظاهری و جلیوگیری از گسترش آن میکنند
متاسفانه هیچ درمان قطعی برای ویروس پی بی اف دی- PBFD وجود ندارد.در اغلب موارد طوطی آلوده بین جند ماه تا 2 سال زنده خواهد ماند.در موارد نادر و استثنایی سیستم ایمنی پرنده علیه ویروس پادتن میسازه و علائم بیماری به طور کل از بین میره

بار ها پیش آمده که علائم ویروس در فرم مزمن و حاد با علائم پرکنی اشتباه گرفته شده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:18  توسط امیر  | 

جویدن ناخن توسط کاسکووتکان دادن سربه چپ وراست

جویدن ناخن توسط کاسکووتکان دادن سربه چپ وراست

 

جویدن ناخن توسط کاسکودرشرایطی که کاسکوهیچ مشکلی نداشته باشدامری است طبیعی که بااینکارمقداری ازناخنش رااصلاح میکندولی درصورتیکه کاسکوباجویدن ناخن شروع به تکان دادن سرش به چپ وراست کندوهمچنان باتکان دادن سرناخنش رابجود،نشان ازعصبی شدن کاسکومیباشد.

این عمل کاسکونشانگراین است که یاحوصله اش سررفته ویاشخص یاشیی ویاپرنده وحیوانی به جزاوکه درخانه نگه داری میشودو درنزدیکی کاسکواست، مطلوب اونیست وبرایش قابل اطمینان نیست ویاحس حسادتش رابرانگیخته است.

دراین شرایط بایدپرنده یاحیوان ویاشی یاشخصی که باعث ناراحتی اوشده راازکاسکودورکردواگرآن شی اسباب بازی اوست به آرامی وکم کم به اوشناخته شودواگرآن شخص ازافرادآن خانواده است بایدسعی کندکم کم به اونزدیک شودواطمینان اوراجلب کندودرصورتیکه پرنده ای دیگر(مانندمینایاطوطی یامرغ عشق)است بطورکلی ازاودورشود.

حتی دربسیارازمواردتوجه صاحب کاسکوبه بچه اش یاهمسرش ویاهرچیزی به غیرازکاسکوکه باعث حسادت اوشودنیزباعث بروزچنین رفتارهاومشکلاتی میشود.

جویدن ناخن توسط کاسکووتکان دادن سربه چپ وراست شروع عارضه پرکنی است که اگرمشکل کاسکوحل نشودوچیزی که باعث ناراحتیش است ازاودورنشودویاسرگرم نشودبه زودی شروع به کندن پرهایش میکند وتاکندن آخرین پرادامه میدهد(برای سرگرم کردن کاسکووجلوگیری ازپرکنی به مطالب مربوطه درسایت من مراجعه کنید).

البته تنشهای جنسی نیزدراین موردبی تاثیرنیست ،بطوریکه اگرکاسکوبه مرحله جفت یابی وسن بلوغ رسیده باشدوبرای اوجفتی تهیه نشده باشد نیز،این رفتارها که نشان ازناراحت وعصبانی بودن ازچیزی است، در کاسکو بطورمکررادامه می یابد.

توصیه من به دوست داران کاسکواین است که اولادرموقع خریدکاسکو،وقتی کاسکویی راانتخاب کردیدوبرای بهتردیدن به اونزدیک شدید،اگرشروع به جویدن یاگازگرفتن ناخن کرد(حتی اگرظاهری آرام داشته باشدویاحتی سخنگوباشد)به هیچ وجه اقدام به خریدآن کاسکونکنید.چراکه بزودی باواردشدن به خانه شماومحل جدیدواردمرحله تنش عصبی میشودوشروع به پرکنی میکندکه درمان آن وقت گیروهزینه براست وصبرزیادی میخواهد.

اگرکاسکویی که درخانه داریدبی دلیل شروع به جویدن ناخن میکند،مشخص است که حوصله اش سررفته است .بایدیااوراازقفس بیرون بیاوریدواوراسرگرم کنیدیااسباب بازی دراختیاراوبگذارید.

درصورتی که ازوجودچیزی یاکسی ابرازعصبانیت میکندبهتراست آن موردراازکاسکودورکنید،به هرحال صاحب هرکاسکوبهترمیداندکه کاسکویش ازچه چیزهایی ناراحت میشودوچه چیزهایی خوشحالش میکند،پس بهتراست قبل ازاینکه کاسکویتان به پرکنی بیافتدوکاملابدون پرشودمواردی راکه اوراعصبی میکندازاودورکنید.

بهترین وسیله برای کاسکویی که حوصله اش سررفته یاعصبی است وشروع به جویدن ناخنش میکند،یک تکه کاغذلول شده تمیزوسفیدویایک تکه حصیرتازه وتمیز(ازحصیرهای پوسیده وقدیمی به هیچ وجه استفاده نشود)ویایک تکه ازنی خیزران(که هم فراوان وارزان است وهم دردسترس همگان)که کاملاتمیزشده وخشک باشدودرصورتیکه هیچ کدام ازمواردفوق دردسترس نبودیک تکه استخوان مرغ(درصورتیکه کاسکوقبلاباآن آشناشده باشدوازخوردن آن اجتناب نکند)میباشدکه ساعتها کاسکورامشغول میکند.

ازآنجاکه کاسکوهاازصدای شکسته شده اشیاخشک مانندنی خیزران لذت فراوانی میبرندودرعین حال به قول معروف حرصش  ازعصبانیت وموردی که باعث ناراحتی اوشده کاملا خالی میشودبه نظرمن بهترین وسیله برای سرگرم کردن کاسکوبرای جلوگیری ازجویدن ناخن وپرکنی نی خیزران خشک شده وتمیزمیباشد.

کاسکوداران عزیز،استفاده ازقطره مولتی ویتامین رافراموش نکنیدچراکه فقریکی ازعناصرموردنیازبدن کاسکونیزباعث بروزچنین رفتارهایی میشودویاحتی باعث عارضه پرکنی میشود.

لذاهمانطورکه درسایرمطالبم نیزاشاره کردم،هموارمیوه وسبزی تازه وتخم مرغ آب پزباپوست وهمینطوراسباب بازیهای متنوع که قابلیت گازگرفته شدن توسط کاسکووشکسته شدن راداشته باشنددراختیارکاسکوقراردهیدودرصورتیکه خدای ناکرده کاسکوی شماواردمرحله پرکنی شد بامطالعه سایرمطالب درسایت من ازپیشرفت آن جلوگیری وبرای درمان هرچه سریعتراقدام کنید.

این مطلب رانیزهمواره به یادداشته باشیدکه کاسکوشمایک بچه شش ساله است که تاآخرعمرش درهمین سن باقی میماندوحساسیت بسیارزیادی نسبت به صاحبش ومحیط پیرامونش وتمام چیزهاواشخاصی که به آنهااطمینان میکند، دارد.پس بهترین شرایط رابرای نگه داری ازاوبرایش مهیاکنیدتاهمواره همدمی باوفاوشیرین سخن وشادداشته باشیدکه همواره سعی درشادنگه داشتن شمامیکند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:55  توسط امیر  | 

تعيين سن وجنسيت كاسكو

تعيين سن وجنسيت كاسكو

 cheshm%20ha17796[1].jpg

رنگ چشم كاسكو ازابتداي تولدتاسنين بالا

 

 جوجه کاسکوهای دم سیاه جوجه کاسکوها از زمان خروج از تخم تا یک هفته چشمانشان بسته است در 4 تا 6 هفتگی از والدین جدا می شوند و تا سه ماهگی توسط صاحب خود با دست تغذیه می شوند. این جوجه ها هرگز خوی وحشی نمی گیرند و لذا نسبت به جوجه های وارداتی وحشی، همواره می توان از وضعیت اهلی آنها لذت برد. جوجه های دم سیاه را می توان در 6 ماهگی و جوجه های دم قرمز را در 12 ماهگی تحت آموزش سخن گویی قرار داد. البته دم سیاه ها ممکن است تا 12 ماهگی و دم قرمزها تا 18 ماهگی سخن گویی را شروع نکنند. این جوجه ها حدوداً تا 10 الی 12 ماهگی چشمانی به رنگ سیاه یکدست دارند. بدن آنها به عوامل بیماری زا بسیار حساس است و لذا در اغلب شرایط حدود 20% جوجه های وارداتی وحشی در بین راه و در پرنده فروشی ها و حدود 40% آنها در خانه خریداران تلف می شوند. بدیهی است میزان تلفات جوجه های دست پرورده (غیر وحشی) بسیار کمتر است، زیرا چنان جوجه های هرگز تحت فشارهای فیزیکی و روحی عملیات صید، حمل و نقل و جابه جایی و رفتارهای خشن صیادان، عوامل واسطه و غیره قرار نمی گیرند. همچنین جوجه های دست پرورده از بدو خروجاز تخم در فضای بهداشتی با غذایی بسیار عالی و رسیدگی و مراقبت فراوان صاحب خود قرار می گیرند و اساساً به خاطر قرار نگرفتن تحت انواع استرس و شرایط غیر بهداشتی و گرسنگی و تشنگی، میزان تلف شدن آنها بسیار کمتر از چشم سیاههای وحشی است. جوجه های چشم سیاه قابل خریداری از بازار معمولاً با سنی بیشتر از 5 ماهگی قابل تهیه اند. این جوجه ها به علت مقاوم نبودن در مقابل بیماریها و قرار گرفتن تحت شدیدترین تنشهای فیزیکی و روانی از زمان صید تا رسیدن به پرنده فروشیها، بسیار مستعد تلف شدن هستند، به طوری که میزان تلفات آنها ضمن چند روز بودن در پرنده فروشیها نیز بسیار بالاست. لذا هر کسی میل به خرید جوجه های چشم سیاه دارد، باید دو موضوع را خوب بداند تا متعاقباً از خرید خودش و نیز از پرنده فروش گله مند نشود: (1) ریسک تلفات جوجه های چشم سیاه در سه ماه اول ورود به خانه ها حدود 40 درصد است. (2) جوجه های دم سیاه در سن 6 تا 12 ماهگی و جوجه های دم قرمز در سنین 12 تا 18 ماهگی قدرت گفتن اولین کلمه را پیدا می کنند و هر ادعایی زودتر از این زمانها باطل است. (3) هوش و حافظه تمام کاسکوها از بدو تولد تا دست کم 35 سالگی ثابت است. با این حال، وقتی کاسکو به سن 7 سالگی برسد، به خاطر وارد شدن به فاز جوجه کشی، از قدرت یادگیری و حال و حوصله حرف زدنش کاسته می شود و مقداری از فکر و آمادگیهای کاسکو از 7 سالگی به بعد به سمت تشکیل زندگی خانوادگی و پرورش جوجه ها متمرکز می شود و به همین میزان از علاقه آن نسبت به یادگیری یا گفتن آموخته ها کم می شود (نه از هوش و حافظه آن). طبق آخرین نتیجه گیری ها، چشمان جوجه ها از بدو تولد تا 10 الی 12 ماهگی سیاه یکدست باقی می ماند. دقت داشته باشید با توجه به دو مورد جوجه کشی موفق از کاسکو در ایران و برنامه ای که نویسنده برای ترویج جوجه کشی از کاسکو در ایران دارد، آمار و ارقام تقریبی کنونی در خصوص سن تغییر رنگ چشمها در جوجه ها و کاسکوهای بالغ و دیگر آمارهایی که عموماً قبل از آنها از کلمه «حدود» یا «تقریباً» استفاده شده است توجه داشته باشید که تا اوایل سال 1383، این آمار به صورت فوق العاده اشتباه رایج بود به طور مثال تا چندی پیش تصور می شد در ایران هیچ کاسکوی ماده ای وجود ندارد، از بین تمام کاسکوهای موجود در ایران و در بازار، نیمی نر و نیمی ماده اند و بر همین اساس روند جوجه کشی در ایران شروع شد. همچنین قبلاً گفته می شد که چشم جوجه ها در 10 تا 12 ماهگی زرد می شود، حال آن که اکنون ما می دانیم که چشم کاسکوها بعد از 7 سالگی زرد می شود. دیگر آن که این تصور غلط رایج بود که بهترین کاسکوها برای آموزش سخن گویی جوجه های چشم سیاه هستند، حال آن که امروز ما می دانیم هیچ جوجه دم قرمز زودتر از 12 تا 18 ماهگی و هیچ جوجه دم سمیاهی زودتر از 6 تا 12 ماهگی قادر به سخن گویی نخواهد شد. این مطلب به علاوۀ اثبات ثابت بودن هوش و حافظه کاسکو دست کم تا 30 سالگی، به علاوه بالا بودن امکان تلفات در جوجه های جوان و تا قبل از 2 سالگی، عملاً جوجه های چشم سیاه را از محبوبیت غلط گذشته انداخته و جوجه های چشم طوسی به عنوان بهترین انتخاب برای سخن گویی و کاسکوهای چشم زرد جوان 7 تا 15 ساله به عنوان بهترین انتخاب برای جوجه کشی معرفی می شوند (3) جوجه کاسکوهای چشم دودی سن این جوجه ها حدود 12 تا 24 تماه است. مقاومت آنها به بیماریها بیشتر از جوجه های چشم سیاه و کمتر از جوجه های چشم طوسی است. پس از یک دوره 3 تا 5 ماهه آماده یادگیری سخن گویی می شوند. این جوجه ها از همه نظر مابین جوجه های چشم سیاه و چشم طوسی قرار دارند. خرید آنها نسبت به چشم سیاهها از لحاظ تلفات با ریسک کمتری مواجه است، ولی مقاومت آنها در مقابل بیماریها کمتر از گروه سنی بعد (چشم طوسی ها) است. ضمناً همان طور که قبلاً گفته شد، هوش و حافظه تمام جوجه ها و بالغ ها حداقل تا 25 سالگی یکسان است، اما از 7 سالگی به بعد به علت وارد شدن کاسکوهای بالغ به فاز طبیعی و غریزی تشکیل خانواده، بر حسب شرایطی که صاحب آنها برایشان ایجاد می کند، به میزان کم و بیش از علاقه آنها به یادگیری و سخن گویی کاسته می شود. در هر حال از لحاظ میانگین قابلیت یادگیری و سخن گویی، بین تمام جوجه های دم سیاه و دم قرمز از مانی که اولین کلمه را یاد می گیرند تا 7 سالگی که به طور غریزی علاقه مند تشکیل خانواده می شوند، هیچ تفاوتی وجود ندارد. (4) جوجه کاسکوهای چشم طوسی جوجه کاسکوهای چشم طوسی، سنی بیش از 2 سال دارند. اینها دوره خطرناک حساسیت شدید به بیماریها را تا پشست سر گذارده اند و از لحاظ مقاومت به بیماریها، به مراتب قوی تر از جوجه های جوان تر هستند. چشم طوسی ها با گذراندن یک دوره 3 ماهه برای اهلی شدن، قدرت یادگیری سخن گویی را پیدا می کنند و به نظر می رسد برای کسانی که قصد خرید یک کاسکوی وحشی برای سخن گویی دارند، این گروه مناسب ترین هستند. (5) کاسکوهای بالغ چشم سفید اینها کاسکوهای بالغی هستند در سن 5/3 الی 4 تا 5/6 الی 7 سالگی. مقاومت آنها به بیماریها نسبت به جوجه ها بیشتر است و پس از اهلی شدن، همانند جوجه ها به آمورزش سخن گویی جواب می دهند. (6) کاسکوهای چشم زرد جوان در حدود 7 سالگی، چشم کاسکوهای بالغ از مایل به سفید به زرد کمرنگ تغییر رنگ می دهد، هیچ اطلاعاتی در دست نیست که دلیل تغییر رنگ چشم کاسکوها در سنین مختلف را نشان دهد. همچنین معلوم نیست که چه ارتباطی بین تغییر رنگ چشم کاسکو از سفید به زرد و به وجود آمدن غریزه جفت طلبی وجود دارد، اما ما می دانیم که با زرد شدن رنگ چشم کاسکوی بالغ، غریزه جفت طلبی و تشکیل خانواده در کاسکوها به وجود می آید. جوجه کاسکوها به طور متوسط از 15 ماهگی قادر به سخن گویی می شوند و قدرت یادگیری و نیز قدرت سخن گویی را تا 7 سالگی به خوبی حفظ می کنند و با ورود به مرحله تمایل غریزی به تشکیل خانواده در حوالی 7 سالگی، به علت متوجه شدن بخشی از حواس آنها به جفت خود یا خانواده خود؛ یعنی جفت + جوجه های خود یا قرار گرفتن تحت تنش جنسی در صورت نداشتن جفت؛ ممکن نیست که بتوانند همانند زمان مجردی (دختر یا پسر بودن)، تمام قدرتشان را روی یادگیری سخن گویی از صاحب خود یا سخن گفتن صرف کنند. لذا برخلاف تصور غلط رایج، این طور نیست که در سن 7 سالگی، هوش و حافظه کاسکو کم شود، بلکه قسمت مهمی از فکر و توان کاسکو صرف فکر کردن به جفت، تمایل به جفت گیری، تخم گذاردن، روی تخم خوابیدن و بزرگ کردن جوجه ها می شود و بسیار طبیعی است که با ورود کاسکو به این حالات طبیعی، دیگر صاحب کاسکو نباید انتظار یادگیری یا سخن گویی از آن همانند گذشته را داشته باشد. اگر می خواهید این مسئله را با عمق جان بفهمید، دوران مختلف زندگی یک انسان از زمان تولد تا حدود 20 الی 25 سالگی را در نظر بگیرید. یک بچه اگر دختر باشد، از لحاظ جنسی در سن حدود 9 سالگی و اگر پسر باشد در سن حدود 15 سالگی بالغ می شود و جوجه کاسکوها هم در سن 3 سالگی به بلوغ جنسی می رسند. با رسیدن سن دختر و پسر به بلوغ جنسی، اگرچه ترشح هورمون های جنسی در آنها فعال می شود و صفات ثانویۀ جنسی را در آنها به وجود می آورد، اما این تحولات بلوغ به آن معنا نیست که افکار بچه ها در این سنین از شور و نشاط و علاقه به بازی کردن از بین برود؛ همان طور که کاسکو با بالغ شدن در 3 سالگی، شور و نشاطش در یادگیری سخن گویی و سخن گفتن از بین نمی رود. اما دخترها غالباًً در حدود 18 سالگی و پسرها در حدود 20 تا 25 سالگی، تمایل به تشکیل خانواده پیدا می کنند و مقارن همین سنین، دیگر افکار بازی دوستی در آنها زایل می شود و به تدریج خود را برای زندگی خانوادگی آماده می کنند و برخی در همین سنین یا زودتر تشکیل خانواده می دهند؛ همان طور که کاسکوها تا 7 سالگی دوران نوزادی، کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته و در حدود 7 سالگی تمایل به تشکیل خانواده پیدا می کنند. در طبیعت که کاسکوها به صورت گله ای زندگی می کنند،؛ از حدود 6 سالگی برای خود همسر انتخاب می کنند و طبق روالی که در چرخه تولید مثل دارندغ کاسکوی ماده متعاقب جفت گیری تخم گذاری می کند، به مدت 30 روز روی تخم هایش می خوابدو با خارج شدن جوجه های از تخم، همانند دیگر مادرها به پرورش جوجه هایش اقدام می کند. اما مقارن خوابیدن کاسکوی ماده روی تخم ها، کاسکوی نر حفاظت از لانه و غذا آوردن برای کاسکوی ماده را به هده می گیرد و وقتی جوجه ها درآمدند، کار غذاآوری برای جوجه ها توسط نر و ماده صورت می گیرد. از این پس نر و ماده جوجه ها را تا 3 ماهگی غذا می دهند و پس از 3 ماهگی با یاد دادن پراز به جوجه ها، کل افراد خانواده کاسکو، لانه را ترک می کنند و به گله کاسکوهای موجود در آن ناحیه از جنگل می پیوندند و با آنها به زندگی گله ای مشغول می شوند. کاسکوی نر و ماده در شرایط زندگی در کی خانه نیز همین مراحل را می گذرانند و تا حدودی با شرایط غیرطبیعی که صاحبشان برای آنها فراهم می کند، خودشان را سازگار می کنند. بنابراین همان طور که هیچ آدم عاقل از یک دختر و پسر ازدواج کرده و بچه دار شده، انتظار ندارد که همانند قبل از تشکیل خانواده بیایند و در کوچه بازی کنند، از کاسکویی که با جفت خود تشکیل خانواده داده و بچه دار شده نیز نباید انتظار داشته باشد که همانند گذشته سخن گویی کنند یا به آموزش سخن گویی همانند سابق علاقه داشته باشند. حال اگر کاسکو به مرحله علاقه غریزی تشکیل خانواده برسد و صاحبش برای آن جفت فراهم نکند و آن کاسکو نتواند مطابق غریزه اش به جفت و بچه های مورد نیازش برسد، چنین کاسکویی دچار تنش جنسی می شود و در این حالت به مقدار کم تا بسیار زیاد ممکن است پرهای خودش کرا بکند. جالب است که این تمایل غریزی به شکل یک دایره (چرخه) به طور مرتب در زندگی کاسکو تکرار می شود؛ یعنی این که وقتی شروع شود، هورمون های جنسی از تخمدان کاسکوی ماده و بیضه های کاسکوی نر تشرح می شود و کاسکو یا هر پرنده یا حیوان را وارد حالتی به نام طلب جنسی می کند. در این حالت اگر کاسکو جفت داشته باشد، به طور طبیعی جفتگیری می کند و دچار تنش جنسی نمی شود و اگر جفت نداشته باشد، حتماً دچار تنش جنسی خواهد شد و چون تنش جنسی آن را آزار می دهد، کاسکو یک واکنش فیزیکی به شکل «کندن پرهایش» نشان می دهد. بنابراین دقت داشته باشید که در این حالت، اگرچه ممکن است شما بتوانید کاسکو را در طول روز با انواع سرگرمی ها سرگرم کنید، اما در اغلب صبح ها ملاحظه می کنید که کاسکو در طول شب به مقدار کم تا زاد پرهایش را کنده و روی سینی کف قفس ریخته است. با این شرح حتماً متوجه شده اید که زرد شدن چشم کاسکو در حدود 7 سالگی موجب کاهش کهوش و قدرت یادگیری سخن گویی کاسکو نمی شود، بلکه کاسکو در این سن، دچار افکار جنسی و مسائل خانوادگی می شود و دیگر حوصلۀ گذشته را ندارد که در جهت لذت دادن به شما، برای یادگیری و سخن گویی، آن طور که شما میل دارید تلاش کند. به هر حال، صرف نظر از پدید آمدن غریزه تشکیل خانواده در کاسکوها از 6 سالگی به بعد و زرد شدن چشم آن ها، چنان چه کاسکوی شما از جوجگی نزد شما بوده و تعداد زیادی کلمات و جلمات را به آن یاد داده اید، اکنون با ورود کاسکو به فاز تشکیل خانواده، از قابلیت یادگیری سخن گویی توسط آن کم می وشد و حتی کلمات و جملاتی را که قبلاً آموختهاست، با شدت قبل تکرار نمی کند. در این مرحله اگر صاحب کاسکو برای آن جفت تهیه کند و کاسکو تشکیل خانواده دهد، به خصوص کاسکوی ماده به خصوص در هنگام مستی و سپس خوابیدن روی تخم هایش، از حرف زدن می افتد و پس از درآمدن جوجه ها از تخم به کار نگهداشتن و تغذیه جوجه هایش می پردازد و به ندرت حرف می زند و شاید حرف زدنش قطع شود. قطع شدن حرف زدن مادر جوجه ها تا وقتی جوجه هایش را مراقبت می کند ادامه خواهد یافت و وقتی صاحب کاسکو جوجه ها را از آن جدا می کند، برای یکی دو ماه به حرف می آید ـ البته نه مثل سابق و مجدداً با شروع مرحله بعدی تخمگذاری و خوابیدن روی تخم ها و پرورش جوجه ها حرف زدنش قطع خواهد شد، به طور کلی حتی پرحرف ترین کاسکوهای ماده از وقتی مادر می شوند و پشت سر هم مراحل تولید مثل را طی می کنند، دیگر به ندرت حرف خواهند زد. البته در نرها که همیشه آماده جفت گیری هستند و مشکلات تخم گذاری و خوابیدن روی تخم ها را ندارند. شدت سخن گویی آن ها کمتر کاهش می یابد. اما در نرها نیز سخن گویی متعاقب خوابیدن ماده روی تخم و پس از آن کم می شود، زیرا نرها نیز وظایفی در نگهبانی لانه و محافظت از ماده کاسکو و سپس تغذیه جوجه کاسکوها را دارند. بنابراین نتیجه می گیریم که اگر کاسکوها در سن حدود 7 سالگی توسط صاحبشان جفت دار شوند و تشکیل خانواده دهند و تولید مثل کنند؛ دیگر صاحبشان نباید همانند گذشته انتظار سخن گویی از آن ها را داشته باشد و باید انتظار بکشد تا جوجه های آن ها بزرگ شوند و یکی از آن ها را برای سخن گویی نگهدارند تا در حدود 12 ماهگی یا بیشتر از چنان جوجه یک کاسکوی سخن گو بسازند و تا 7 سالگی از سخن گویی آن لذت ببرند و مابقی جوجه های تولیدی هر دوره را صاحب کاسکو به متقاضیان بفروشد تا از آن ها کسب درآمد کند. اما اگر میل ندارد که سخن گویی کاسکوی سخن گویش تقریباً قطع شود یا بسیار کم شود، راه چاره این است که جفت بریا کاسکوی خودش تهیه نکند و از آن اقدام به جوجه کشی نکند. در این صورت، کاسکو همواره دچار تنش جنسی خواهد بود و در طول سال با شدت کم تا زیاد پرکنی خواهد کرد. اما از سخن گویی اش آن طور که با تشکیل خانواده کم یا قطع می شود؛ کم نمی شود بلکه به خاطر تنش جنسی که همواره به آن وارد می شود، تا حدود 20 الی 30 درصد از میزان سخن گویی اش کم می شود. البته چون شما کاسکو را عضوی از خانواده خود می دانید و همانند فرزندتان دوستش دارید، مسلماً اجازه نخواهید داد که به خاطر حفظ سخن گویی کاسکو تا حدود 70 الی 80 درصد قبل، از زن دادن کاسکو نر یا شوهردادن کاسکوی ماده خودتان اجتناب کنید؛ بلکه در این مرحله باید حتماً به خاطر ارضای غرایز طبیعی کاسکوی خودتان، شرایط تولید مثل را برای آن فراهم کنید و در خصوص سخن گویی، بهتر آن است که یکی از جوجه کاسکوهای دست پرورده خودتان را تحت آموزش سخن گویی قرار دهید. البته توجه داشته باشید که اگر شما یک جفت برای کاسکوی خودتان فراهم کنید و شرایط تولید مثل طبیعی آن ها را فراهم کنید، در هر نوبت 3 تا 5 تخم سالیانه 6 تا 10 تخم و به طور متوسط 5 تا 7 جوجه از آن ها به دست خواهید آورد که این جوجه ها را می توانید با حداقل دو برابر قیمت جوجه های وحشی موجود در بازار بفروشی (7) کاسکوهای چشم زرد میان سال این کاسکوها معمولاً در سن بیشتر از 15 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند یا جوجه هایی بوها ند که در خانه ها اهلی و سخن گو شده اند و اکنون به سن میانسالی رسیده اند. مقاومت آنها به بیماریها بسیار خوب است؛ به آموزش سخن گویی کمتر از چشم زردهای جوان و جوجه ها پاسخ می دهند و برای جوجه کشی بسیار مناسب اند. کاسکوها در حالت وحشی، هر چه سن بیشتری داشته باشند؛ طول مدت اهلی کردن آن ها 1 تا 2 ماه بیشتر؛ آموزش پذیری آنها برای سخن گویی دشوارتر؛ قدرت یادگیری آنها کمتر و مقاومت آنها به بیماریها بیشتر از گروههای سنی پایین تر است. اساساً باید کاسکوها را از 7 سالگی به بعد ارد زندگی خانوادگی کرد و از آنها جوجه کشی کرد و یا آنها را با جوجه های تولیدی توسط جوجه کشهای حرفه ای عوض کرد تا مردم بتوانند همواره از داشتن یک کاسکوی جوان و مناسب سخن گویی لذت ببرند و جوجه کش ها هم جفتهای بیشتری برای جوجه کشی و کسب درآمد داشته باشند. کاسکوهای میانسال سنی از 16 سال تا 25 یا 30 سال دارند و بهترین مورد مصرف آنها وارد کردنشان به برنامه جوجه کشی است (به گروه سنی کاسکوهای چشم زرد جوان 7 تا 15 ساله نیز مراجعه کنید). زرد شدن چشم کاسکو، دلیلی برای تمام شدن قدرت یادگیری سخن گویی آن نیست، چرا که کاسکوهای بسیار پیشرفته و مسنی که در برخی منازل هستند، علی رغم داشتن حتی 35 تا 40 سال سن، به خوبی یاد می گیرند و بسیار ع الی صحبت می کنند. تقریباً نیمی از مردمی که کاسکوهای بالغ سخن گو در خانه دارند، از پرکنی شدید کاسکوهای خود ناراحتند. اینها باید بدانند که کاسکویشان به احتمال بسیار قوی ماده است و نیاز به جفت دارد. کاسکوهای نر سخن گوی پیشرفته موجود در خانه ها، بسیار کمتر دچار پرکنی می شوند و معمولاً به قیجی کردن دم خود در کار پرکنی اکتفا می کنند. لذا کسانی که کاسکوهای نر سخن گو دارند، حتی در سنین بالا با مشکل «پرکنی، کاهش قدرت سخن گویی و یادگیری»، به میزان بسیار کمتری از صاحبان کاسکوهای ماده مواجه می شوند. به طور کلی کاسکوهای چشم زرد وحشی، چون مدت زیادی در حالت وحشی زندگی کرده اند، دیرتر رام می شوند؛ دیرتر حرف زن را یاد می گیرند و وقتی حرف زدن را شروع کنند، هر چه سن بیشتری داشته باشند، کلمات یاد گرفته را کمتر تکرار می کنند. برای جوجه کشی فقط کاسکوهای چشم زرد مناسبند. این کاسکوها مقاومت زیادی در مقابل بیماریها دارند، اما به خصوص مادۀ آنها در دوره های جفت خواهی، پرکنی می کنند و صاحب کاسکو باید بداند که چگونه از شدت پرکنی آن کم کند یا یک جفت قابل پذیرش به آن عرضه کند. (8) کاسکوهای چشم زرد مسن این کاسکوها در سن بیشتر از 25 تا 30 الی 40 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند و ممکن است سن آنها به 40 سال یا بیشتر هم برسد. اینها مقاومت بسیار زیادی نسبت به بیماریها دارند، طول مدت اهلی شدنشان زیادتر است، دیرتر به آموزش سخن گویی جواب می دهند، حافظه آنها کمتر از کاسکوهای بالغ جوان تر است و وقتی سخن گو می شوند، حال تکرار کلمات را زیاد ندارند. اینها مناسب جوجه کشی هستند. (9) کاسکوهای چشم زرد پیر این کاسکوها معمولاً در سن بیشتر از 40 سالگی از محیط طبیعی صید می شوند و ممکن است سن آنها به 50 سال یا بیشتر هم برسد. اینها مقاومت بسیار زیادی نسبت به یبماریها دارند، طول مدت اهلی شدنشان زیادتر است، بسیار دشوار به آموزش سخن گویی جواب می دهند، حافظه آنها بسیار کم است و معمولاً سن آنها ممکن است نه برای جوجه کشی مناسب باشد و نه ارزش سخن گویی را داشته باشند. البته کاسکوهایی که در خانه ها به این سنین می رسند، معمولاً به خاطر یاد گرفتن سخن گویی در دوران جوانی، قدرت تکرار آموخته ها را دارند. اما در مجموع باید چنین تصور کرد که یک کاسکوی پیر دوران بازنشستگی را می گذراند و نباید زیاد به آن فشار آورید که حرف بزند یا برای شما جوجه کشی کند. همان طور که شما نمی توانید از یک پیرمرد یا پیرزن انتظار بازی کردن با شما یا بچه دار شدن داشته باشید. (10) کاسکوهای معیوب 1ـ کاسکوهایی که پاها، منقار یا دیگر اعضای معیوب دارند، عملاً نمی توانند به عنوان یک پرنده زینتی مطرح باشند؛ زیرا هر بار که شما عیب یا معلولیت کاسکو را می بینید، به جای لذت بردن از کاسکو، رنج می کشید و چون کاسکو و دیگر پرندگان زینتی برای ایجاد نشاط در خانه توسط شما خریداری می شود و کاسکوهای معیوب یا معلول مایه غصه خوردن شما می شود، هرگز حتی به صورت رایگان، یک کاسکو یا پرنده معیوب را به خانه نیاورید. (11) کاسکوهای مریض اساساً طوطی ها پرندگانی بسیار مقاوم در مقابل بیماریها هستند و به جز چند بیمار که در شرایط خاص ممکن است عارض آنها شود، مریض نمی شوند و اگر مریض شوند، عمدتاً به دلیل خوب تغذیه نشدن و دچار شدن آنها به بیماریهای ناشی از سوءتغذیه یا مسمومیتهای غذایی و ابتلای آنها به بیماریهای گوارشی؛ مثل اسهال است. به هر ح ال برای موارد بیماریها به کتاب اول کاسکو مراجعه کنید. ضمناً تحت هیچ شرایط کاسکوهای بی حال، چرتی، دچار آبریزش از سوراخ های بینی یا چشمها، کاسکوهایی با پرهای ژولیده و پف کرده، کاسکوهای بی تحرک، کاسکوهای مبتلا به اسهال و کاسکوهای مبتلا به تنگ نفس را خریداری نکنید. (12) کاسکوهای پرکن شده (1) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش جنسی» در اثر ورود آنها به سن جفت خواهی (7 سالگی به بعد). (2) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش تغذیه ای»؛ مثل تغذیه ناکافی یا تغذیه نادرست و ایجاد کمبود یا زیاد بود یک یا چند ماده غذایی در آنها. (3) کاسکوهیا پرکن شده به علت «تنش ترس» یا ترس مرضی یا بیماری ترس. (4) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش خشونت» مثل خشونتهای زمان صید. (5) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش ناسازگاری» با محیط یا صاحب جدید. (6) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش حمل و نقل»؛ مثل حمل و نقل نامناسب. (7) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش تنها ماندن یا بی توجه ای» صاحب. (8) کاسکوهای پرکن شده به علت «تنش حسادتی» در اثر وارد کردن یک کاسکو یا پرنده یا حیوان دیگر به خانه. رایج ترین نوع پرکنی، بین کاسکوهای بالغ بیش از 7 سال وجود دارد که علت آن تنش جنسی است و راه حل آن فراهم کردن جفت است. به جز پرکنی با علت تغذیه ای، دیگر انواع پرکنی در کاسکوها ریشه روانی دارد که صاحب کاسکو باید با توجه به اطلاعات موجود در زمینه کاسکوی خودش، علت را ریشه یابی کند و با برطرف کردن آن، نسبت به معالجه پرکنی کاسکو اقدام کند. (13) کاسکوهای سخن گو درجه سخن گویی کاسکوها از 2 کلمه تا بیش از 500 کله متغیر است. دسته بندی به منظور قیمت گذاری و نیز ارزیابی کاسکوهای مختلف در مسابقات کاسکوهای سخن گو می تواند کاربرد عملی داشته باشد. اگرچه گفتن عبارات 2 یا چند کلمه ای؛ جملات بزرگ و کوچک؛ عبارات یا جملات آسان یا دشوار؛ شعر به صورت یک مصرع، بیت یا بیشتر؛ واضح حرف زدن کاسکو؛ پرحرف یا کم حرف بودن کاسکو و خجالتی یا غیر خجالتی بودن روی قیمت گذاری کاسکو تأثیر مهمی دارد، اما معمولاً در هنگام ارزیابی کلی یک کاسکو از معیار «تعداد کلمات» قابل گفتن توسط کاسکو استفاده می شود. بنابراین 8 سطح زیر با تعداد کلمات مشخص شده مورد ارزیابی قرار می گیرند: (1) کاسکوهای سخن گوی نابغه: 401 کلمه یا بیشتر. (2) کاسکوهای سخن گوی ممتاز: 301 تا 400 کلمه. (3) کاسکوهای سخن گوی تیزهوش: 201 تا 300 کلمه. (4) کاسکوهای سخن گوی با با هوش عالی: 51 تا 200 کلمه. (5) کاسکوهای سخن گو با هوش خوب: 21 تا 50 کلمه. (6) کاسکوهای سخن گو با هوش متوسط: 11 تا 20 کلمه. (7) کاسکوهای سخن گو با هوش ضعیف: 6 تا 10 کلمه. (8) کاسکوهای سخن گوی کم هوش: 2 تا 5 کلمه. مزایا و معایب مؤثر روی قیمت کاسکوهای سخن گو مزایا یا معایب زیر هر یک در ارزیابی کاسکو نسبت به حالت متوسط، به میزان مشخص شده به ارزش سخن گویی کاسکو می افزاید یا از ارزش سخن گویی کاسکو کم می کند. (1) کاسکوهای سخن گو با سخن گویی غیرواضح: 50% کاهش ارزش (2) کاسکوهای سخن گو با عیب گفتن کلمات رکیک: 20 درصد کاهش ارزش (3) کاسکوهای سخن گوی پرروی (غیرخجالتی): 30% افزایش ارزش (4) کاسکوهای سخن گم رو (خجالتی): 30% کاهش ارزش (5) کاسکوهای سخن گوی پرحرف: 30% افزایش ارزش (6) کاسکوهای سخن گوی کم حرف: 30% کاهش ارزش موارد فوق معیارهایی است که خریدار باید در هنگام خرید یک کاسکوی سخن گو در نظر بگیرید. اما واقعیت این است که براساس شرایط کنونی خرید و فروش کاسکو در ایران، نمی توان برای کاسکوهای سخن گو در سنین و شرایط مختلف قیمت مشخصی تعیین کرد. چرا که کاسکوهای سخن گو همانند کاسکوهای وحشی (جوجه یا بالغ) در بازار یافت نمی شوند که بتوان یک قیمت پایه برای آنها در نظر گرفت و با توجه به معیارهای فوق، به ارزش واقعی آنها دسترسی پیدا کرد. به طور کلی یک فرد وقتی می تواند مدعی خبرگی در موضوع قیمت گذاری کاسکوهای سخن گو باشد که علاوه بر آشنا بودن وی به قیمت میانگین کاسکوهای سخن گو در شرایط سخن گویی مختلف، بتواند موضوعات فوق را نیز بفهمد و با تجزیه و تحلیل تمامی عوامل تأثیرگذار روی ارزش یک کاسکو سخن گو و قیمت آن، اعلام نظر کند. دلایل نظرخواهی از فرد خبره و امین در قیمت گذاری کاسکوی سخن گو دلایل دشواری قیمت گذاری روی کاسکوهای سخن گو و نیاز شدید به اعلام نظر یک فرد کاملاً خبره، امین و بی طرف به شرح زیر است: (1) به ندرت کسی حاضر به فروش کاسکوی سخن گوی خود می شود ـ بنابراین کاسکوهای سخن گو، حتی با قدرت 20 کلمه سخن گویی در بازار یافت نمی شود و اگر کسی یک کاسکوی سخن گو را به پرنده فروش از ترس پسرفت آن یا وارد شدن تنش روانی به آن یا احتمالاً آلوده شدن آن، هرگز آن را در فروشگاه نگه نمی دارد. (2) میزان حرف زدن ـ کاسکوی سخن گو ممکن است از 2 کلمه تا بیش از 400 کلمه یا بیشتر حرف بزند و خریدار چگونه می تواند بپذیرد و فروشنده چگونه می تواند اثبات کند که کاسکویش دقیقاً چند کلمه حرف می زند. تنها راه مشخص شدن میزان حرف زدن کاسکوهای سخن گو این است که کاسکوی سخن گوی مورد نظر به مدت یک هفته نزد خریدار یا واسطه ای امین امانت گذاشهت شود. در این صورت خریداری که قیمت کاسکو را با تکوجه به ادعای فروشنده پذیرفته باشد و فقط میل دارد که ادعای میزان سخن گویی کاسکو به او ثابت شود، وقتی کاسکوی سخن گو ادعای سخن گویی صاحبش را به اثبات رساند، قطعاً به خرید آن اقدام خواهد نمود. اما اگر در طول یک هفته معلوم شد که کاسکو فقط درصد از ادعای کصاحبش را به خریدار اثبات کرد، خریدار به گزافه گویی فروشنده پی می برد و از خرید کاسکوی سخن گویی که مطابق ادعای صاحبش حرف نزده، خودداری می کند. در این مورد باید توجه داشته باشید که اگر صاحب یک کاسکوی سخن گو در مورد میزان سخن گویی کاسکوی خودش اغراق کرده باشد؛ مثلاً مدعی باشد که کاسکویش 50 کلمه حرف می زند، ولی کاسکوی او قادر به حرف زدن بیش از 20 کلمه نباشد؛ فروشنده هرگز بدون دریافت پول کاسکو به خریدار اجازه آزمایش کاسکو را نخواهد داد. زیرا می داند که کاسکو مطابق ادعایش حرف نخواهد زد و خریدار پس از یک هفته نگهداری، آن را به فروشنده پس خواهد داد. اما فروشنده ای که از ادعای خودش مطمئن باشد، اگر خریدار را چنان امین نپندارد که کاسکو را به مدت یک هفته نزد او امانت بگذارد، قطعاً راه دیگری وجود خواهد داشت؛ مثلاً می تواند کاسکو را نزد یک فرد امین بگذارد و با اعلام نظر فرد امین، خریدار به خرید کاسکو اقدام کند. به هر حال باید دقت داشته ب اشید که متأسفانه اکثرین قریب به اتفاق صاحبان کاسکوهای سخن گو در مورد میزان سخن گویی کاسکوی خودشان اغراق می کنند، حتی در شرایطی که بحث فروش کاسکوی آنها مطرح نباشد. لذا خریدار باید تلاش کند که در مقابل پول هنگفتی که می پردازد، مغبون نشود، به خصوص اگر کاسکوی سخن گو قبلاً توسط یک صاحبش به یک واسطه فروخته شده باشد. (3) وضوح حرف زدن ـ کاسکوی سخن گو ممکن است واضح حرف بزند یا غیرواضح و این موضوع ممکن است در مورد کلمایت که در آینده هم یاد می گیرد، صادق باشد. برخی از کاسکوها به علت آموزش غلط غیرواضح حرف می زنند و برخی به علنت ماهیت سخن گویی غیرواضحی که دارند، به هر حال باید دقت داشته باشید که لذت بردن از سخن گویی کاسکو وقتی امکان پذیر است که کاسکو قادر باشد که یادگرفته های خود از معلم خوب را به خوبی بگوید و کاسکوهایی که ذاتاً غیبرواضح حرف می زنند، عملاً سخن گویی آن ها لذت بخش نیست و هیچ کسی میل ندارد که با زحمت زیاد به کاسکو آموزش دهد، اما کاسکو پس از یادگیری همه کلمه یا جمله، غیرواضح آن ها را بگوید. (4) عیوب ـ کاسکو ممکن است عیوبی؛ مثل تنگ نفس یا نقص عضوهای غیرواضح داشته باشد که خریدار بی تجربه نتواند در هنگام خرید به آن ها پی ببرد. (5) سن ـ یک کاسکوی سخن گو با قدرت مثلاً 100 کلمه سخن گویی در سن 2 سالگی نمی تواند با یک کاسکو با همان درجه سخن گویی در سن 7 سالگی هم قیمت باشد، زیرا در 7 سالگی به بعد، به خصوص کاسکوی ماده، سالیانه چند بار وارد فاز جفت خواهی می شوند که اگر جفت برای آن ها تهیه نمی شود، از سخن گویی آن ها کم می شود و پرکنی هم می کنند و اگر برا آن ها جفت تهیه شود، وارد جریان جوجه کشی می شوند و از سخن گویی آن ها کم می شود و برای منظور جوجه کشی چندان فرق نمی کند که یک کاسکوی بالغ چشم زرد معمولی و حتی وحشی را به جوجه کشی مشغول کنید یا یک کاسکوی سخن گوی بسیار پیشرفته را ـ زیرا هر دو قادرند جوجه کشی کنند و این کاسکوی سخن گو است که با ورود به فاز جوجه کشی به شدت از توان سخن گویی اش کم می شد و بعدها نیز تا می رود مشغول تمرین مجدد شود، دوباره دوره بعدی جوجه کشی آن فرا می رسد. بنابراین اگر برای یک کاسکوی بالغ 7 ساله به بعد، جفت پذیرفته شده ای تهیه شود، صاحبش باید از ین پس از خیر سخن گویی آن به مقدار زیاد بگذرد و بیشتر به جوجه کشی از آن دلش را خوش کند. دقت داشته باشید که فقط یکی از معیارها؛ یعنی معیار «سن»، می تواند حالات بسیار متعددی داشته باشد که هر یک تأثیر خاصی روی ارزش و قیمت کاسکو می گذارند. این در حالی است که معیارهای متعددی باید موردتوجه قرا گیرد و به همین دلیل، قضاوت در مورد ارزش یا قیمت کاسکوهای سخن گو کار هر کسی نیست. (6) صاحب کاسکو ـ صاحب یک کاسکوی سخن گو ممکن است هیچ نیازی به پول نداشته باشد و هیچ میلی به فروش کاسکوی خودش نداشته باشد. بنابراین قیمتی که چنین صاحب طلب می کند با قیمتی که یک صاحب نیازمند به فروش کاسکوی سخن گویش اعلام می کند یا توقع دارد، بسیار متفاوت است. (7) واسطه ـ یک واسطه ممکن است یک کاسکوی سخن گوی پرقیمت را با قیمت اندکی از صاحبی که عجله برای فروش دارد بخرد، اما این دلیل نمی شود که واسطه چنان کاسکو را با سود اندک به خریدار مشتاق بفروشد. بنابراین اگر شما تصادفاً و به ندرت با چنان صاحبی برخورد کنید، تفاوت پرداخت شما ممکن است بسیار قابل توجه باشد. (8) سایر عوامل ـ عوامل دیگری از جمله پرکنی، بیماری، معیوب بودن و غیره می توانند روی قیمت یک کاسکوی سخن گو تأثیر بگذارد. بنابراین، در خرید یک کاسکوی سخن گو، تجربه خریدار در شناخت کاسکو نوع معامله و عوامل فوق همگی تأثیر دراند و هیچ کسی نمی تواند جدول خاصی را برای کاسکوهای سخن گو با شرایط مختلف تدوین کند. در حقیقت میزان اشتیاق خریدار به داشتن یک کاسکوی سخن گو و قدرت خرید وی و نیز میزان تمایل فروشنده به فروش کاسکوی خود و شدت ایستادگی او روی قیمتی که اعلام می کند، مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت یک کاسکوی سخن گو محسوب می شود. به عبارت دیگر اگر خریدار تمام معیارهای فوق را بداند، ولی فروشنده میل به کاهش قیمت اعلام کرده خود نداشته باشد، معامله ای صورت نخواهد گرفت. این معیارها زمانی می تواند کاربرد عملی داشته باشد که یک خریدار همان طور که می تواند به فروشگاه های مختلف سربزند و کاسکوهای وحشی مختلف را ببیند و چانه زنی کند، بتواند به سادگی کاسکوهای سخن گوی مختلف و تضمین دشه را بیابد تا بتواند به چانه زنی در مورد قیمت آن ها مشغول شود.

تعيين جنسيت كاسكو(تجربه شخصي اينجانب خسروتهراني)

تعيين جنسيت كاسكوكاربسيارمشكل وتخصصي است ولي درحال حاضرروش تعيين جنسيت بايك قطره خون ازبال كاسكو مطمين ترين روش ميباشدتوجه داشته باشيدوقت خريدكاسكو ،كاسكويي كه رنگ پرهاي تيره تري دارد وچشمهاي بيضي شكل (سمت راست پايين داخل چشم يك لكه سياه وجودداردومثل اين است كه در داخل يك بيضي سفيد كنج سمت راست انرابازغال سياه كرده اند) وسرتخت تري نسبت به بقيه داردوقسمت سفيدبدون پردور چشم  سطح بيشتري داردبه احتمال صددرصدنراست توجه داشته باشيدكه وجودلكه سياه كنج سفيدي چشم درصداينكه كاسكونرباشدرابه صددرصدميرساند

روش تشخيص جنسيت بانخ وسوزن(تجربه شخصي اينجانب خسروتهراني)

 

اين يكروش تجربي است وتقريبااحتمال خطارابه صفرميرساند

يك تكه نخ پلاستيكي به طول 10تا15سانتيمترراازداخل يك سوزن 5سانتيمتري ردكنيدو پشت سركاسكوروبروي دمگاه(محل رويش دم)به فاصله 5سانتيمتربگيريدطوري كه سوزن ونخ دريك راستاباشنداگرسوزن حركت دوراني كردكاسكوماده است واگرسوزن به سمت عقب وجلو(پاندولي) حركت كردكاسكونرميباشداين روش تعيين جنسيت دراكثرپرنده ها(به خاطرحركت الكترون وپروتون بصورت دايره اي درداخل بدن و هم مسيرباگردش خون واينكه قراردادن سوزن روبروي محل دمگاه دراين مسيراختلال ايجادميكند)جواب درست رابه ماميدهدناگفته نماندهركاسكويي رابه راحتي به اين روش نميتوان تعيين جنسيت كردبراي اينكه كاسكواگروحشي باشدارام سرجاي خوىنمينشيندتاشماسوزن راپشت سرش تكان دهيد(براي اطلاعات بيشترايميل بزنيدتامطلب راكامل بصورتPDFبرايتان بفرستم)khkbttt@yahoo.com

جديدترين روش تعيين جنسيت

و اما جدیدترین راه تشخیص جنسیت کاسکو ها شناسائی از روی حالات پرها ودم آنهاست که با درج عکسهای مربوط برایتان شرح میدهم.

1-      تفاوت دمها

همانطور که در عکسها ملاحظه میفرمائید آرایش دم نر ها وماده ها کاملا متفاوت است ضمن اینکه نوک دمهای پرنده نر کاملا سفید و نوک دمهای ماده ها خاکستری است.

 

taiin jensiat.png

کاسکوی ماده (به آرایش دمها ورنگ طوسی نوک دمها توجه کنید)

taiin jensiat2.png

کاسکوی نر (آرایش دم و رنگ سفید نوک دمها راببینید)

2-      تفاوت زیر پرها

همانگونه که در عکسها آمده است در کاسکوهای نر بلافاصله بعد از اتمام ردیف پرهای مشکی ،رذیف پرهای طوسی قرار دارد ولی در ماده ها بین این 2 رنگ یک ردیف سفید هم موجود است.

taiin jensiat3.png

 کاسکوی ماده(ترتیب رنگهای زیر پر را ببینید)

taiin jensiat4.png

 کاسکوی نر(به رنگهای زیر پردقت کنید) 

اين روش تعيين جنسيت براي اولين باراست كه باتوجه به نتايج بدست امده دراين سايت به نمايش درامده است

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:54  توسط امیر  | 

اموزش سخن گفتن به طوطي

اموزش  سخن گفتن به طوطي

از هزار کاسکو هر هزار تا توانایی حرف زدن و یادگیری دارند. یکی از سوالات رایج این است: ایا پرنده من توانایی حرف زدن دارد؟ حتی پرنده شما اگر وحشی باشد ،اگر حصله داشته باشید و با ارامش با طوطی خود برخورد کنید. بالاخره روزی (شاید حتی پس از 2 سال) به حرف می ایند . فقط کافیه به شما اطمینان کامل پیدا کنند. جالب است بدانید که حتی طوطی های بسیار کوچکی مانند مرغ عشق ها هم توانایی یادگیری چند کلمه را دارند. اما بهتره این پرندگان کوچک مثل عروس هلندی را به صورت جفت نگهداری کنید. چون ارزش سرو کله زدن برای یادگیری کلمات رو ندارند اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حصله دارد. عده ای به خاطر انکه مثلا ۳۰۰ هزار تومان پول داده اند و یک پرنده خریداری کرده اند توقع دارند پرندشان سخنگو باشد و کلی حرف بزند یا بلافاصله جملات و کلمات را یاد بگیرد !!. شما اگر وقت و حصله کافی ندارید و دوست دارید یک پرنده سخنگو (مثلا کاسکو) در خانه داشته باشید، باید بالای ۱ونیم میلیون تومان خرج کنید. اما در عوض پرنده ای که بالای ۱ میلیون تومان قیمت دارد بیش از ۵۰ کلام حرف میزند و جمله می گوید. کاسکوهایی که هنوز صحبت کردن یاد نگرفته اند و شما انها را با قیمتهایی پایین تر خریداری کرده اید هم تقریبا همان استعداد را برای یادگیری دارند فقط نیاز به تمرین و اموزش صحیح دارند. اگر کاسکوی شما قدری وحشی است ناراحت نباشید زیرا بالاخره روزی مطمئن میشود که شما دوست و صاحب او هستید پس از انکه اطمینان کامل به شما پیدا کرد و به دلخواه نزد شما امد یعنی امادگی کامل برای یادگیری کلمات دارد. کاسکوها همیشه حصله حرف یاد گرفتن ندارند شما باید بدانید که کاسکوتون چه زمانی سروحال است. بهترین زمان صبح و عصر است کاسکوها در طبیعت هم صبح ها و عصرها در دسته ها و گروه های کوچک به جستجوی غذا می روند و ان هنگام خیلی سرو صدا می کنند. اما ساعات ظهر و شب بیشتر ساکت هستند. شما باید بدانید چه موقع کاسکو حواسش به شماست ان هنگام باید باهاش شروع به حرف زدن بکنید مثلا بگویید: سلام عزیزم . فاصله شما نباید زیاد نزدیک باشه به قفس یا محلی که کاسکو در انجاست تا کاسکو بدون هیچ استرسی و با حواس جمع به حرف شما گوش دهد شما باید یک جمله یا کلمه را بارها و با صدای دلنشین تکرار کنید، همان کلمه یا جمله را به اشکال مختلف بگویید مثلا یکبار ارام یک بار ارامتر و یا با صدای بلنتر و مهربانانه. یادتون باشه که کاسکوها مانند انسانها رفتارها و اخلاق های متفاوتی نسبت به یکدیگر کاسکوهایی را دیدم که اجازه نمی دهند کسی بهشان دست بزند اما چندین کلام صحبت می کنند! پس به این نتیجه می رسیم که حرف زدن در پرنده ها ربط خیلی زیادی به رام بودن و اهلی بودن انها ندارد. گفتنی است مرغ میناهای سخنگو هم گاه با انکه بیش از ۵۰ کلمه را یاد گرفته اند اما باز وحشی هستند و اگر کسی انگشت دستش را به انها نزدیک کند ضربات نسبتا دردناکی وارد می کنند! عده ای صداهای از قبل پر شده بر روی نوار کاست یا سی دی را برای پرنده می گذارند ، این کار تاثیر چندانی ندارد و تجربه نشان داده که پرنده تمایل چندانی برای تقلید صدای از پیش ضبط شده ندارند. پرنده سخنگوی شما کاسکو باشد یا مرغ مینا و یا.... دوست دارد از خود شما کلمات را بیاموزد. پرنده های سخنگو چه کلماتی را زودتر یاد می گیرند؟ تا جایی که من دیدم و شنیدم همه پرنده های سخنگو هر واژه ای را که بخواهند می توانند یاد بگیرند. اما شما برای شروع از این کلمات استفاده کنید: بیا ، بدو بیا ! ، بابا ، بیا بابا ، بوس بده! ، سلام ، کاسکو جان ، عزیزم ، الو ، حالت خوبه ، و...... پس از یادگیری می توانید چند کلمه را با هم ترکیب کنید جمله ای مانند : سلام عزیزم بیا بوس بده بابا !! را تمرین کنید، پرنده شما بعد از یادگیری کلمات با کمی تلاش جمله را هم با موفقیت خواهد گفت. در این میان کلماتی هم که در خانه زیاد تکرار می شوند مانند نام صاحب خود و نامهای اعضای خانواده را هم به خوبی به خاطر می سپارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:51  توسط امیر  | 

کاسکوتمام رفتاروحرکتهای شمارازیرنظردارد

کاسکوتمام رفتاروحرکتهای شمارازیرنظردارد

(تجربه شخصی خسروتهرانی درمورداینکه کاسکوهاازبدوورودبه هرخانه ای تمام رفتاروحرکات صاحب یاهمدم جدیدشان رازیرنظردارند)

 كاسكو

   حتماتابه حال براي شماهم اتفاق افتاده که وقتی به سمت اجاق گازیایخچال میرویدکاسکوی خانگی ورام شماکه اکنون جزیی ازخانواده شماشده شروع به درآوردن صدای فندک گازیا جیرجیر دریخچال یا...میکند.آیامیدانیددلیل این عمل کاسکوچیست؟

کاسکوهادرحین اینکه ازانجام هرکاری برای جلب توجه صاحبشان استفده میکنند،درعین حا ل به خاطرهوش واستعدادذاتی که دارندقادربه تجزیه وتحلیل درموردرفتاروکارهایی که شمادر مقابل اوانجام میدهیدهستند.

کاسکوهابه طورنسبی ازاعمالی که شماانجام میدهیدیک علت ومعلول برای خودتعیین میکنند(یا دربعضی مواردشرطی برای خودتعیین میکنند)به اینصورت که،اگرصاحب کاسکوبرای چند باربه سمت شی سفیدوزواویه داربزرگ برودحتماصدایی مانندجیرجیر(صدای دریخچال)یاتپ (صدای بسته شدن دریخچال)شنیده میشود.عکس العمل کاسکووقتی صاحبش به سمت یخچال میرودحتی اگردرآنراهم بازوبسته نکند،تقلیدصدای دریخچال است.صورت مساله برای کاسکوخیلی ساده است:رفتن صاحب به سمت شی سفیدبزرگ ← صدای جیرجیرویااگر صاحب کاسکوچندباربه سمت اجاق گازبرودوبافندک شروع به روشن کردن گازکند،انکار کافیست تادرحافظه کاسکوضبط شده وعلت ومعلول رابرای خودتعیین وپس ازرفتن مجدد صاحبش به سمت گازصدای شنیده شده راتقلیدکند.صورت مساله بازهم برای کاسکوساده است: رفتن صاحب به سمت شی زاویه داررنگی  ← صدای تق تق ویارفتن صاحب کاسکوبه سمت مایکروویووگذاشتن غذادرآن وپس ازچنددقیقه حاضرشدن غذاوشنیده شدن صدای آلارم مایکروویوودرنتیجه تجزیه وتحلیل کاسکو:صدای آلارم ← آمدن صاحب .

کاسکوازاین تجزیه وتحلیل وتقلیدهاگاهی برای فریب وجلب توجه صاحبش وکشاندنش به سمت خودش استفاده میکند.برای مثال این موضوع برای کاسکویقین شده که هرگاه صدای آلارم مایکروویوبیایدصاحبش به سرعت خودش به آنجامیرساند،پس کاسکوشروع به تقلیدصدای آلارم میکندتاصاحبش رابه آنجاونزدخودبکشاند.

البته چون این برداشت کاسکوبه نفع خودش است وبرداشتی منفی است بعدازمدتی برای صاحبش غیرقابل تحمل میشودوسعی درتنبیه کاسکومیکندچراکه تقلیدصدای آلارم کاملاماهرانه انجام میگیردوهیچ تفاوتی باصدای اصلی ندارددرنتیجه صاحب کاسکوازاینکه صدای مایکروویوآمده تعجب میکندوبه سرعت خودش رابه آشپزخانه میرساندومیبیند بازهم فریب کاسکوراخورده وتکراراین عمل برایش غیرقابل تحمل میشودودنبال راهی میگرددتااین کاررا ازسرکاسکویش بیندازد(بهترین روش برای انداختن یک صدایاحرکت ازسرکاسکوبی توجهی به آن صدایاحرکت میباشد.وقتی کاسکومیبیندکه دیگرباتقلیدآن صداصاحبش نمیاید انگیزه ای برای تکرارآن پیدانمیکندوبعدازچندوقت کلاصدارافراموش میکند)والبته این برداشتها جنبه مثبت هم داردمانندوقتی که صدای مایکرویو توسط صاحب کاسکوشنیده نمیشودوبعدازچند لحظه قطع میشودولی کاسکوهمچنان آن راتقلیدمیکندتابلاخره صاحبش بیاید.

ویاوقتی موبایل صاحب کاسکوروی ویبره است یاتلفن درحالت کم صدایاپیغامگیراست کاسکو باتقلیدبلندصدای تلفن صاحبش رامجبورمیکندتابه سمت تلفن بیاید.

البته بازهم قضاوت درموردمثبت ومنفی بودن اعمال وصداهای تکرارشده توسط کاسکو به صاحبش برمیگرددوتصمیم درمورداینکه کاسکوبه تقلیدصداهاو کارهایش ادامه دهدیانه، باخودصاحب کاسکومیباشد.

سایرپرندگان مقلدمانندمرغ میناهم چنین واکنشهایی رابرای جلب توجه سایرین  نشان میدهند(البته نه مانندکاسکو از روی شعوروتجزیه وتحلیل)البته درموردآنهافقط حس تقلیدوجلب

توجه صادق است(مرغ مینامن که نامش یوکابود،هروقت برای کشیدن پرده هابه سمت آن میرفتیم قبل ازاینکه دستمان به پرده بخوردصدای کشیدن پرده روی ریل راتقلیدمیکرداین عمل برای اوشرطی شده بود).

کاسکوهابرای انجام هرکاری آنراتجزیه وتحلیل میکنند،برای مثال اگرشمابرای کاسکویتان همیشه ازیخچال آب بیاورید،برای کاسکواین تداعی میشودکه هروقت تشنه است صدای دریخچال رادربیاوردتاشمارابه یادیخچال بیاندازدومتوجهتان کندکه تشنه است.کاسکوهااکثر اوقات تاواقعابه چیزی نیازنداشته باشند(برعکس مرغ مینا)به فکرتقلیدصدابرای متوجه کردن صاحبشان نمی افتند(البته درصورت بی توجهی زیادصاحب کاسکوبه او،کاسکوازهرترفندی برای جلب توجهش استفاده میکند).

کاسکومن بامبوهروقت برای بیرون رفتن ازخانه لباس میپوشم باصدایی غمزده وناراحت شروع به تکراراسم من میکندوکلمه بیابیارانیزخیلی ناراحت ادامیکند،این عمل اوناخودآگاه من رابه سمت اومیکشاندتاچنددقیقه ای بیشترکنارش بمانم وبااوصحبت کنم ونوازشش کنم.

این رفتاربامبوفقط یک دلیل داردواینست که من برای چندساعت تنهایش میگذارم لذابا صداکردن من میخواهدبه من بفهماندازتنهایی خوشش نمیآیدومیخواهدزودبرگردم .

وقتی به سمت قفس بامبومیروم اگرمایل به بیرون آمدن ازقفس باشدیابخواهدمن دستم راداخل قفس ببرم صدای جیری که ازدرآوردن میله قفل قفسش حاصل میشودراتکرارمیکندتابه من بفهماندبایداوراازقفس بیرون بیاورم ویاوقتی بخواهدتلویزیون نگاه کندشروع به درآوردن صداهای مختلط وسوت وآهنگ ویاتکرارکلماتی که ازتلویزیون یادگرفته میکندتابه من بفهماندمیخواهدباتلویزیون سرگرم شود.

البته بامبویادگرفته تانیازهایش رابه اسم بگوید،مثلاوقتی غذایش تمام میشودکلمه گشنمه راتکرارمیکندوظرف غذایش رابالاوپایین میکند(البته این موردرامیتوان جزء مسایل شرطی کردن لحاظ کرد)یاوقتی میخواهدسرساعت خاصی برنامه موردعلاقه اش راازتلویزیون ببیند(بامبوبرنامه موزیکال پنگول که برای کودکان اجرامیشودراخیلی دوست داردوباشنیدن صدای پنگول یاآهنگ برنامه شروع به چرخیدن وتکان دادن سروگردنش میکندوشروع به تکرارهرکلمه که یادگرفته میکند)یکسره کلمه پنگول راباآهنگ ادامیکندتامن تلویزیون رابرایش روشن کنم ووقتی هم برنامه تمام میشودچنددقیقه این کلمه راتکرارمیکند.

زمانیکه بامبوراازقفس برای بازی بیرون می آورم وبعدازچند ساعت میخواهم اورابه قفسش برگردانم اگرعجله کنم وباسرعت بخواهم اوداخل قفس برود،بامبوچندلحظه می ایسته وباحالت اعتراض روبه من برمیگرده وچندبارکلمه صبرکن راتکرارمیکند.بامبواین کلمه راازکجا چگونه یادگرفته؟ازکجامیداندبایدچه جایی ازآن استفاده کند؟من هیچوقت برای یاددادن این کلمه به بامبو(حتی یکبار)سعی هم نکردم .

این کلمه رافقط وقتی پدرومادرم یاهمسرم چیزی رابا عجله ازمن میخواهندومن مشغول کار دیگری هستم ویاطول میکشدتاآن وسیله رابرایشان ببرم میگویم (صبرکن)،یاوقتی بامبوبرای دریافت غذایامیوه عجله میکندازاین کلمه استفاده میکنم.

بامبوباتجزیه وتحلیل خودش به این نتیجه رسیده که کلمه صبرکن که من برای تاخیر یا آرامترانجام دادن کاری که باعجله ازمن درخواست شده به کارمیبرم،برای خودمن هم،توسط اوقابل استفاده است(این موضوع چیزی نیست که بتوان آنراشرطی کردن قلمدادکرد،چراکه فقط ازطریق مشاهده دقیق کاسکویم میتوانسته برداشت شده باشد).

وقتی تلفن یاموبایل هرکسی درخانه مازنگ میخوردویاهرکسی (حتی اگرمیهمان باشد)به سمت موبایلش یاتلفن میرود،بامبوشروع به گفتن کلمات الوسلام ،خوبی؟من خوبم،چطوری؟ویاالوالو میکند.دراین موردهم بامبونمیتواندشرطی شده باشدچراکه دراین موردهم اولا˝- من هیچ تلاشی برای آموزش به اونکردم. دوما-هیچ کدام ازموبایلهاشکل یارنگ یازنگشان باهم مشابه نیست که بامبونسبت به آن شرطی شده باشد. سوما-هیچیک ازمیهمانهادایمادرخانه مانیستندکه بامبوبه

آنهاعادت کرده باشدویانسبت به رفتارشان شرطی شده باشد.این رفتارکاسکوهم فقط ازطریق مشاهده دقیق وتجزیه وتحلیل ونتیجه گیری قابل انجام است.

گاهی حتی وقتی خودم حواسم نیست ومیخواهم ازدرخانه بیرون بروم وموبایلم رابرمیدارم یاازشارژدرمی آورم ویاوقتی موبایلم سایلنت(فقط وقتی زنگ میخوردصفحه اش روشن میشودوهیچ صدایی ندارد) ویاروی ویبره است وزنگ میخوردیاصدای آمدن اس ام اس میاید حتی اگردردیدکامل بامبوهم نباشدآنقدرکلمات الوالوسلام چطوری خوبی من خوبم راتکرارمیکندتامن به سراغ موبایلم بروم این رفتاربامبودرموردمن یاسایرین علتی نداردجز اینکه بامبو(این عمل درموردتمام کاسکوهاصادق است چه آنهاکه رام وسخنگوهستندوچه آنهاکه هنوزوحشی هستندوتازه به یک خانه واردشده اند)تمام رفتارهای من وسایرین رابه دقت وکنجکاوانه زیرنظرداردوباتجزیه وتحلیل صداهاواعمال ازنظرخودش به نتیجه دلخواهش میرسدودرنهایت صدایی راتکراریاعملی راانجام میدهد.

وقتی بامبوراآزادمیگذارم تاهم بازی کندوهم کمی راه برودوپروازکند،ازروی کنجکاوی به سمت تمام وسایل خانه ازجمله باندظبط یامبلمان یامجسمه هامیرودویافرش رابه دقت نگاه میکندوشروع به کشیدن آن میکند،وقتی میبینم امکان داره به چیزی یاخودش صدمه بزنه بالحن بازدارنده به بامبومیگم نکن واودرجواب این کلمه امری که اوراازکارش نهی میکندبه سرعت پیش من میایدتابالوس کردن وتکرارکلمات ازمن دلجویی کندوزمانیکه اورابه قفس برمیگردانم وخودم به سمت اشیاء مذکورمیروم ،بامبوبارهاکلمه نکن راتکرارمیکندتامن ازآن وسایل دورشوم.

شماهم حتمابارهاوبارهاصدهاموردازاینگونه رفتارهای کاسکویتان یاکاسکودوستتان رادیده و شنیده اید.این رفتارکاسکوهاحاکی ازآن است که آنهاتمام کلمات وحرکات ورفتار مارارزیرنظردارندوچون ازشعوربالای نسبت به سایرپرندگان برخورداردند نسبت به اعمال ما واکنش میدهندوباتجزیه وتحلیل به نتیجه دلخواه خودشان ومامیرسند.

واماچرا وقتی کاسکوهارام واهلی وسخنگومیشونداین کارهاراانجام میدهندیااین گونه رفتارهاو کلمات راادامیکنند؟درحالیکه شایدیکسری ازاین کلمات واعمال راخیلی وقت قبل (یعنی زمانیکه هنوز وحشی بودندوتازه میخواستیم آنهاراواردمرحله تربیت وآموزش کنیم)زمانیکه تازه به خانه ماواردشده بودنددیده یاشنیده باشند؟

کاسکوهاازبدوورودبه هرخانه ای تمام اشیاء ووسایل وتمام افرادخانه بالاخص صاحب خودرا به دقت وموشکافانه زیرنظردارندوتمام کلمات واعمالی که درمقابلشان ادامیشودرابه خاطر میسپارندتازمانیکه به افرادخانواده وصاحب خوداعتمادمطلق پیداکنند(واردمرحله رام شدن وبه تدریج سخنگوشدن میشوند)وآنهاراجزءگروه دوستان وهم گونه های خودبپندارند،آنوقت است که شروع به تکرارکلمات یاواکنش کلامی یاعملی نسبت به رفتارهاوکلمات افرادخانواده میکنند (کاسکوهادرحالت وحشی فقط صداهایااعمالی راانجام میدهندکه واکنشی برای دورکردن دشمنشان یا اخطاردادن به سایرهمنوعانشان برای فراریامقابله بادشمن باشد).

ویااصلاچرااینکارهاراانجام میدهندیااین صداهاراتقلیدیا درجای لازم وبه موقع ادامیکنند؟

کاسکوهاازآنجاکه بعدازجداشدن ازطبیعت و واردشدن به روندزندگی انسانهاهمدمی پیدانمیکنند ،سعی میکنندبه هرنحوممکن خودراباانسان وفق دهندوباآنهاکناربیایندودربین انسانهایک صاحب را به عنوان مونس خودبرمیگزینند.

همانطورکه کاسکوهادرطبیعت بادقت درهرصداوعملی ازخودوسایرهمنوعانشان محافظت میکردندوواکنش نشان میدادندویابه این روش سعی درارتباط باسایرین میکردند،سعی میکنند درکنارانسان هم این رفتارراادامه دهندولی منطبق وهم راستابارفتاروگفتارانسان(که جایگزین همنوعانش شده ااست).

کاسکوسعی میکندبااین رفتاروواکنشهاوصداهاعلاوه برجلب توجه صاحبش،به اوبفهماندکه او فقط وسیله ای برای بازی وسرگرمی نیست،زنده است،احساس دارد،میفهمد،درک میکندویاد

 میگیرد(البته درحدیک بچه پنج – شش ساله).پس نبایدبه اومانندیکی ازوسایل خانه  نگاه کند.

کاسکونیازمندمحبت وصحبت کردن وسرگرم شدن وبازی ونوازش وتغذیه ای صحیح  وهمدمی است که بتواند جایگزین همنوعان ازدست داده اش باشدواودرقبال دریافت محبت و... ازصاحبش،باشیرین زبانی وشیرین کاری وانجام حرکات ورفتارجالب وخنده دارزحمات صاحبش راجبران میکند.

کاسکوهابیش ازاندازه دراعمال ورفتاروصحبتهای کسانی که بااودرارتباطنددقیق وکنجکاو است.چراکه دردرجه اول با دقت کردن وموشکافی، اطرافیانش رابه دودسته دوست یادشمن طبقه بندی میکند وسپس درمقابل آنهاواکنش نشان میدهد.

برای مثال کسی که اوراتنبیه یااذیت کرده ویاصداوحرکتی ناگهانی انجام داده که باعث ترس کاسکوشده یابه اوضربه یاآسیبی رسانده برای همیشه به عنوان دشمن برای کاسکوطبقه بندی میشودواین موضوع هیچوقت توسط کاسکوفراموش نمیشود.

کاسکوهارنگ،بو،شکل وقیافه وسایرمشخصات افرادراکاملابه خاطرمیسپارندوهمیشه نسبت به آنهاعکس العملی صحیح انجام میدهند(آن شخص یادوست است یادشمن).

کاسکوهاحتی نحوه استفاده ازوسایل ویابازکردن اشیاءراهم برای استفاده توسط خودش  به طوردقیق به خاطرمیسپارندبرای مثال کاسکومن بامبو،وقتی ازسرکاربرمیگردم واورابرای بازی آزادمیکنم وخودم برای استراحت میخوابم،کنارمن می آیدوسرش راطوری روی بالشم میگذاردکه نصف بدنش روی بالش قرارمیگیردسپس بانوکش قسمتی ازرواندازی که روی من است رابه روی خودش میکشدیاوقتی چیزی مینویسم یامیخوانم بامبوخودکاریامدادی راکه کنارمن افتاده رابه نوکش میگیردوروی دفتریاجلوی من می اندازد(البته اگرازبامبووکتابهایم غافل شوم اوهم نهایت استفاده راازکتاب ومدادمیکندوحسابی تکه تکه اش میکندوبه نظرخودش ازآن استفاده بهینه میکند).

این گونه رفتارهای کاسکوهاهیچ ارتباطی به شرطی شدنشان نداردوفقط وفقط به هوش وشعور بالای آنها(نسبت به سایرحیوانات)وهمینطورقدرت تجزیه وتحلیلشان برمیگردد.

سعی کنیدهمیشه باکاسکوخودمهربان باشیدوبااومانندیک بچه(همیشه پنج-شش ساله) رفتارکنید. همه افرادخانواده ومیهمانهاوغریبه هارابه اومعرفی کنید،همه وسایل واشیاءوکاربردهایش رابرایش توضیح دهیدوکاربردش راعملابرایش انجام دهید،هرعمل ورفتاری رابرایش توضیح دهید،وقتی اورابه حمام میبریداسباب بازیهایش راهم بااوببریدودوش سیاررابه اومعرفی کنید ودرحین شستشوبااوصحبت کنیدونوازشش کنید.وقتی اوراازحمام بیرون می آوریدوباسشواریا حوله اورابه آرامی خشک میکنیدبااوصحبت کنیدتاکاسکوبدانداین رفتارشمانوعی تهاجم به اونیست.

کاسکوهاازدیدخودشان وبه اندازه هوش واستعدادوشعورشان ازحرفها واعمال شمابرداشت میکنندویادمیگیرندودرجای لازم ازکلمات ورفتارمناسب استفاده میکنند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:47  توسط امیر  | 

مشکل یابیماری قفس جدید(یکی دیگرازعوامل پرکنی)

 مشکل یابیماری قفس جدید(یکی دیگرازعوامل پرکنی)

مشکل یابیماری قفس جدید(یکی دیگرازعوامل پرکنی)

 

مشکل تعویض قفس طوطی هابه نوعی باعث بوجودآمدن بیماریهای جسمی وروانی درکاسکوها(وشاه طوطی هاوبندرت کاکادوها)میشود.علت بوجودآمدن این مشکل رامیتوان به چنددسته تقسیم کرد.

 

-  تعویض قفس کاسکوبعدازاین که کاسکومدتی طولانی درآن نگه داری شد:

همانطورکه درمطالب قبلی هم متذکرشدم بعدازخریدکاسکووبه خانه آوردن بایدبرای چندین ساعت همانطورکه ازبیرون به خانه آورده شده ،قفس روزنامه پیچ بماندتاکاسکوابتدابه آرامی نسبت به صداهاوبوی خانه آشناشودوسپس به آرامی روزنامه های دورقفس رابازکردتابا محیط خانه وساکنین آن آشناشودوبتدریج عادت کندتامرحله رام شدن وسخنگویی.( دراین موردمطالب بطورکامل درسایربخشها توضیح داده شده به همین جهت ازتکرارآنهاخودداری میکنم)

ازبدوورودکاسکوبه هرخانه ای تامرحله رام وسخنگوشدن کاسکو،پرنده قفس خودراامن ترین جافرض میکندوهروقت احساس خطریاناامنی کندبه سرعت به قفسش پناه میبردویاهروقت بخواهدپرآرایی کندیابه استراحت بپردازدحتی اگرکاملاهم رام شده باشدوبه صاحبش هم کاملااطمینان کرده باشدبازهم بسوی قفسش میرودوبانشستن روی آن احساس آرامش وراحتی میکند.

بدترین وقت برای تعویض قفس کاسکودقیقازمانی است که بتدریج رام میشودوچندکلمه ای صحبت میکندوموقعیت بدترازآن وقتی است که کاملارام وسخنگوشده وبه قفس ومحل زندگیش کاملاعادت کرده است.

ازآنجاکه کاسکوهاخصلتهای اخلاقی ورفتاری خاص ومتفاوتی باسایرطوطی هاوپرندگان دارندوازشعوربالایی برخوردارند،همانطورکه درانتخاب جفت(درانتخاب جفت بسیارسختگیروسخت پسندهستندوجزء پرندگان تک همسرهستند) یااعتمادبه صاحبشان نهایت دقت رابه عمل می آورند،درموردقفس ومحل زندگیشان نیزبسیارحساس ودقیقند.

کاسکودقیقابعدازاین که بازوایاوارتفاع وشکل کلی محل زندگی خودوساکنین آن آشناشدوخوگرفت نسبت به قفس خوداحساس تملک خاصی پیدامیکندوقفسش راامن ترین جامیپندارد.درنتیجه نسبت به هرگونه تغییری درقفسش باغارکشیدن یاگازگرفتن ودرصورتی که قانع نشودباپرکنی ،اعتراض میکندتابه صاحبش بفمهماندنبایدبه قفسش دست بزندیابدون اجازه اویکدفعه آنراتغییرشکل دهدیاعوض کند.

تعویض یکباره قفس کاسکویاتغییرشکل ورنگ آن ویامحتویات قفس وهمچنین تغییریکباره محل وارتفاع قفس همانطورکه دردرمان بیماری روانی پرکنی تاثیربسزایی دارددربوجودآمدن این بیماری وهمچنین سایرمشکلات روانی برای کاسکونیز تاثیرزیادی دارد.

کاسکویی که به مدت طولانی دریک قفس نگه داری شده ،باتمام ابعادوزوایای قفس آشناشده ودیدگاهش ازداخل آن قفس نسبت به محیط اطرافش شکل گرفته وبه جهت آشنایی کامل کاسکو باقفس، نسبت به آن مأمن اعتمادکاملی پیداکرده است وحتی فاصله ای که کاسکوبرای دفاع ازخوددربرابرمهاجمین ازمیله های قفس میگیردنیزازدیدگاه کاسکوکاملامحاسبه شده است وبرایش بارهاتداعی شده (به همین جهت است که کاسکوبعدازاطمینان یافتن ازامنیت محل زندگی وقفسش بتدریج شروع به رام شدن میکندودرصورتیکه نسبت به مواردمذکوراعتمادپیدانکرده باشدمرحله رام شدنش نیز طولانیتر میگردد)واین فاصله راامن ترین قسمت قفس میداند.

به همین جهت دراین مرحله اگربه یکباره قفس کاسکوعوض شود(یاقفسش جابجاشود)بطورکل روندآرامش وزندگی کاسکوبه هم میریزدوتمام دیدگاه هایش نسبت به محل زندگی وفواصل امنش به هم میخورد.ازهمین روتامدتها ساکت وگوشه گیروحساس ویابرعکس کاملا عصبی ومتهاجم  میشود(حتی نسبت به صاحبش)وبه هرنوع صداوحرکتی واکنش نشان میدهدورفتارش کاملاعصبی وناآرام میشود.

ازآنجاکه کاسکوبارفتارش به هیچ وجه نمیتواندناراحتی ونارضایتیش رابه صاحبش بفهماندشروع به پرکنی میکندوتامدتهاحتی اگربه قفس قبلیش هم بازگردانده شوداین کارراادامه میدهدواگرنسبت به قفس جدیدش عادت نکنداین کارراتاکندن تمام پرهاوهمچنین قسمتی ازگوشت بدنش ادامه میدهدکه اگربه موقع درمان نشودمنجربه مرگ کاسکومیگردد.

البته این مشکل دربعضی ازکاسکوهابه هیچ وجه ظاهرنمیشودودلیلش فقط متفاوت بودن شخصیت وخلقیات کاسکوهابایکدیگراست.دربعضی مواردکاسکوبعدازتغییرقفس هیچ عکس العملی نشان نمیدهدوچه بساخیلی هم خوشحال وسرحال شود(اگرمشکل پرکنی داشته باشدتاحدی هم به درمانش کمک هم میکند)دربعضی مواردبعدازکمی پرخاشگری و پرکنی مجددابه قفسش عادت میکندورفتارش عادی میشودولی دراکثرموارداین موضوع تامدتهاادامه پیدامیکندومشکلات جدیدتری هم به آن اضافه میگردد.

سعی کنیداگرتصمیم به خریدکاسکوگرفته ایدویااینکه کاسکوراتازه خریده وبه خانه آورده اید ،قبل ازهفته دوم برای کاسکومحلی آرام و ثابت(که دوطرف قفسش پشت به دیوارباشدوارتفاع قفسش راطوری تنظیم کنیدکه وقتی کاسکوروی میله مینشیندمقابل چشمان شماباشد)راانتخاب کنیدوهمینطوربازهم تاکیدمیکنم قبل ازهفته دوم تصمیم به خریدیک قفس مناسب وهمیشگی برای کاسکویتان بگیرید(درمطالب قبلی خصوصیات قفس ایده آل نوشته شده است).

قفس کاسکوراحتماطبق استانداردواندازه هایی که درمطالب قبلی متذکرشده ام تهیه کنیدوهرشکلی ازقفس (به جزقفس گرد)راکه برای کاسکومیپسندیدخریداری کنید.

درانتخاب قفس دقت داشته باشیدکه شماهفته ای یکبارمجبوریدکاسکوراآب تنی بدهیدوتقریباهردوتاسه روززیرقفس راتمیزکنید.پس یادوقفس بخریدکه یکی کوچکترباشدوبردنش تاحمام راحت باشد(ازاین قفس به عنوان قفس مسافرتی کاسکوهم میتوانیداستفاده کنید)ودیگری هم برای سکونت دایم کاسکومناسب باشد.یااینکه کلا قفسی بخریدکه ازلحاظ ابعادزیادبزرگ نباشدکه هم بتوانیدبراحتی قفس رابه حمام ببریدوهم ازآن بجای قفس مسافرتی برای کاسکواستفاده کنید.البته بعضی کاسکوهابعدازرام شدن دوست دارنددرظرف مخصوص آبتنی(ظرفی به شکل ظرف غذای سگهاکه کمی بزرگترمیباشدودارای لبه های خم شده و نرم بالایی ولبه تخت پایینی است که کاملا بازمین هم سطح میشودوازبرگشتن ظرف روی کاسکوهنگام آبتنی وبازیگوشی جلوگیری میکند)خودحمام کنندکه این حسن عمل کاسکوباعث میشودصاحبش زحمت جابجایی قفس رانداشته باشد.

هرنوع اسباب بازی که برای کاسکوخطری نداشته باشدرامیتوانیدتهیه ودرقفسش ،جایی که باعث ناراحتی کاسکونشودقراردهید.بعدازتهیه قفس وچیدن اسباب بازی وظروف آب وغذاو میوه کاسکووقراردادن قفس درمحل ازقبل تعیین شده، سعی کنیددراطراف قفس چندگلدان همیشه سبزغیرسمی (فاصله آنهاطوری باشدکه کاسکوبه آنهادسترسی نداشته باشدکه هم باخوردن گلهابه خودش آسیب برساندوهم گلهاراقطع وخشک کند)قراردهیدتاهم منظره زیبایی داشته باشدوهم کاسکوازقرارگرفتن دربین آنهالذت ببردواحساس شادابی وآرامش کندوهم وقتی روی گلهاوکاسکوآبپاشی میکنید(باآبپاش مخصوص که آب راکاملاپودرکند)طراوت وشادابی گلهاوکاسکویتان راکاملابه وضوح به چشم ببینیدوبرای شماوسایرین لذت بخش باشد.

بعدازاتمام کارهادیگرسعی به تعویض قفس یاتغییرمحل قراردادن آن نکنید(مگراینکه کاسکوازمحل قرارگیری قفسش خوشش نیایدواحساس آرامش نکندویااینکه مشکل پرکنی داشته باشدوشمامجبوربه تغییرمحل زندگی کاسکوشوید).

بعدازقرارگرفتن کاسکودرقفس وثابت شدن محل زندگیش،درهفته دوم ورودبه خانه شما،کاسکوشروع به ارزیابی و بادقت نگریستن و حفظ کردن وعادت کردن به محیط زندگیش میکندوفواصل احتیاطی رادرقفس برای خودش تعیین میکند(که درچه فاصله ای ازمیله هابنشیند،بخوابد،بازی کندیانظاره گرباشدکه هیچ خطری اوراتهدیدنکند)ونسبت به قرارگیری محل ظروف آب وغذاومیوه واسباب بازیهایش شرطی میشودوآرام آرام نسبت به قفس ومحیط زندگیش احساس تملک میکندبطوری که حتی اگرازطرف صاحب کاسکوهم به آن دست درازی شودباغارکشیدن یاگازگرفتن اعتراض خودرانشان میدهد.

بعدازسپری شدن هفته دوم کاسکودیگرآن محل وقفس رامأمن خودمیپنداردوهیچ تغییروتحولی رانمیپذیرد(البته همیشه میتوانیددکوراطراف قفس ویااسباب بازیهای کاسکورابه دلخواه خودوکاسکوتغییردهید.البته حتی المقدورسعی کنیدبه دلخواه کاسکوباشد).

پس برای اینکه کاسکوشماپرکن وپرخاشگروناآرام نشودازتغییرقفس ومحل زندگی کاسکو اجتناب واورادرهرقفس ومحلی که به آن خوگرفته وازآن لذت میبردواحساس آرامش میکند قراردهیدوبه تربیت وسخنگوکردن اوبپردازید.

 

-  رنگ کردن قفس:

بعدازمدتی طولانی که کاسکودرقفس نگه داری میشودبه علت گازگرفتن میله هاتوسط کاسکوویاقراردادن اشیاء واسباب بازیهادربین میله هاوزخمی شدن میله های آبکاری شده قفس ویابه حمام بردن کاسکووخیس شدن میله های قفس و...به علت واکنشهایی که فلزات براثرمجاورت بااکسیژن ازخودنشان میدهند،به تدریج میله های قفس زنگ میزنند یاتغییررنگ میدهدواین موضوع هم جان کاسکورابه خطرمی اندازدوهم نمای قفسش رابسیارزشت مینمایاند.

بعضی ازصاحبان کاسکوراحتترین وپرخطرترین راه(والبته کم هزینه وراحت) رابرای اصلاح این مشکل انتخاب میکنندوبایک اسپری رنگ سروته موضوع راهم می آورند.

رنگ کردن قفس پرندگان (برای تمامی پرندگان)یکی ازبدترین روشهامیباشد،چراکه همانطورکه میدانیدرنگهای شیمیایی محتوی انواع ذرات وموادسمی چون سرب،کروم،نیکل، اکلیل و.....میباشندکه باواردشدن به سیستم گوارشی یابویایی وبدن پرندگان باعث مرگ حتمیشان میشودویاحداقل باعث نقص درسیستم گوارش یابوجودآمدن خلل درسیستم رشدپرهایاسیستم تولیدمثل ویارشدآنها میشودویاتاثیرروی دیدوسیستم بینایی وکورشدن ویااینکه سیستم دفاعی بدنشان راکاملامختل میکندکه تمام این موارددرنهایت منجربه مرگ پرنده میشود،چراکه سیستم گوارشی پرندگان خاصیت دفع وعدم جذب موادسمی محلول وغیرمحلول رانداردوخودپرنده هم قدرت درک این موضوع راندارد که خوردن یاجویدن میله های قفس یاموادشیمیایی چه عاقبتی برایش رقم میزند.

کاسکوهابرای بازی یانشان دادن اعتراض ویاخسته شدن ازماندن طولانی درقفس  وسررفتن حوصله اش یاناراحت بودن ازدیدن کسی یاچیزی یانداشتن آب وغذاویا...شروع به گازگرفتن وکشیدن میله های قفس میکنندکه بااین عمل مقداری ازرنگ روی میله هاکنده میشودوواردبدنشان میشودواگرشانس بیاورندوزنده بماننددچارمشکلات وبیماریهای زیادی میشوند.

اگربعدازواردشدن رنگ وموادسمی وشیمیایی موجوددررنگ کاسکوشانس بیاوردوزنده بماند، ذرات یاموادواردشده به بدن کاسکودرمرحله اول به زبان وسیستم ترشح بزاق وچشایی کاسکو صدمه میزندودرمراحل بعدی براثررسوب روی سیستم تنفسی که هم مسیرباعبورغذاتاچینه دان است ودرنهایت رسوب درچینه دان وواردشدن به سیستم گوارش وسیستم دفع بدن کاسکو باعث مختل شدن عملکردکل اعضای بدن کاسکومیشودوازآنجاکه کاسکوتوانایی رساندن منظورش به صاحب خودراندارددرمرحله اول دچارتنش رفتاری میشودورفتاروحرکاتش کاملا غیرعادی وعصبی میشودواگر صاحبش دیربه دادش برسدشروع به کندن پرهاویاحتی به خون انداختن بالهایاپوست بدنش میکندکه بازهم اثرتعلل وطولانی شدن ماندن سم دربدن کاسکووخارج نشدن سم ازبدن وبی توجهی صاحب کاسکوباعث مرگ حتمی پرنده میشود.

همیشه این موضوع رادرنظرداشته باشیدکاسکومانندیک بچه پنج تاشش ساله است که هیچوقت توانایی درک خطراتی این چنینی راپیدانخواهد(البته درطبیعت نیزهمواره این خطرات کاسکوراتهدید میکندولی به علت زندگی جمعی ودوربودن ازاین نوع خطرات البته تاوقتی که انسان مستقیمااین خطرات راواردچرخه زندگی پرندگان نکنداحتمال این نوع آسیب هاتقریبابه صفرمیرسد)کردوصاحب کاسکواست که بایدباتدبیرودقت کامل شرایط مناسبی برای زندگی کاسکوبسازدکه حتی کمترین خطرها متوجه اونباشد،نه اینکه خودباعث بوجودآمدن این خطرات برای کاسکوشود.

اگرتصمیم به نوکردن قفس کاسکوگرفته ایدوازکثیفی وبدرنگ بودن قفس خسته شده ایدکمی دقت درکارهم خطرات برای کاسکورابه صفرمیرساندوهم زحمت وهزینه شماراکم خواهدکرد.

اگربرای نوکردن قفس تصمیم به خریدقفس جدیدبرای کاسکویتان نداریدباحوصله ودقت مراحل زیررادنبال کنید:

- قفسی موقت ویامیله تی شکل یاشاخه ای ضخیم که کاسکوبرای یک روزبتواندروی آن بنشیندوبازی کندوآب وغذایش هم دراختیارش باشدوالبته احساس راحتی هم داشته باشدبرایش درنظر بگیرید.

- کاسکوراازقفس خارج ودرحالی که تمام امکانات بازی وتغذیه اش رافراهم کرده ایدبه آرامی روی محل موقت جدیدببرید.

- تمام وسایل وظروف داخل قفس راخارج کنید.

- میله های قفس ازسرزوایادارای خمهایی لولاماننداست(درهرطرف 2 تا4میله خم شده) که هرسطح قفس رابه سطح کناریش متصل میکند.به آرامی آنهارابازکنیدوسطوح قفس راازهم جداکنید.(تمامی اجزای قفس که جوش داده نشده اندو قابلیت منفک شدن دارندراجداکنید)

- باسمباده وفرچه سیمی به دقت تمام میله های قفس وزوایاوکنجهای میله هاراساییده وتمیزومزرج(خش دار)کنید.هیچگونه رسوب یااضافات میوه یاغذایافضولات پرنده روی میله باقی نگذارید.

- بعدازاتمام کارتمام اجزای قفس راشسته وبگذاریدتاکاملاخشک شود.

- به یک مغازه آبکاری سپرویاکارگاه آبکاری برویدوحدودقیمت آبکاری قفس راجویاشویدوالبته ازچندجای دیگر هم قیمت بگیرید(البته برای اینکاربه پرنده فروشهایافروشندگان قفس هم میتوانیدمراجعه کنیدواین کارراازآنهابخواهیدولی اطمینان داشته باشیدتفاوت قیمت وکاهش کیفیت زیادی خواهیددید)سپس اجزای قفس رابرای آبکاری ببریدوروی ضخامت لایه آبکاری (حتی اگرقیمتش کمی بالاترهم بود)تاکیدداشته باشیدوحداکثرضخامت آبکاری روی میله راانتخاب کنیدتامیله های قفس بعدازآبکاری بااولین گازگرفتن کاسکویاضربه خوردن دوباره زخمی نشود.

- بعدازمرحله آبکاری وتحویل گرفتن قفس،قبل ازمتصل کردن اجزای قفس به یکدیگرابتداازضخامت لایه آبکاری روی میله قفس اطمینان حاصل کنیدبه این ترتیب که بایک اره آهن برخراش نسبتاعمیق که به سطح فلزبرسد روی یکی ازمیله های زیرین قفس بطورعمودی ایجادکنیدوببینیدکه ضخامت مدنظرشماروی میله هاایجادشده ویاخیرویا ازخوداستادآبکاری هم میتوانیدبخواهیدکه ضخامت لایه آبکاری رابادستگاه برای شماتست کند. سپس اجزای قفس راکاملاباریکاوآب شسته وبگذاریدتاکاملاخشک شود.

- اجزای قفس رابه یکدیگرمتصل ووسایل داخل آن راچیده وبه آرامی کاسکوراروی قفس هدایت کنیدوسپس بعدازچندساعت کاسکورابه داخل قفس ببرید.

به این ترتیب شما یک قفس کاملانووایده آل بدون خطربرای کاسکوخواهیدداشت که هزینه زیادی برای شما دربرنداشته ودرعین حال تامدتهاخیالتان ازبابت ظاهرقفس وهمچنین جمع نشدن قارچ وباکتری درقسمتهای زنگ زده قفس وشستشوی راحت آن آسوده خواهدبود.

 

- تغییررنگ قفس کاسکو

کاسکوهابطورذاتی نسبت به یکسری ازرنگهاکوررنگی دارندویکسری ازرنگها(درمطلب بعدی دراین موردتوضیح کامل خواهم داد)راتشخیص نمیدهند وطیف رنگی که آنها میبینندبا آنچه که سایرپرندگان ویاانسانهامیبینندکاملامتفاوت است.

کاسکوهابطورغریزی(البته کاسکوهایی که ازطبیعت صیدشده اندوازجوجگی درطبیعت رشدکرده اند)ازیکسری ازرنگهاکه برایشان قابل رویت است ترس دارندویابه آن علاقمند هستند(صرفابه جهت خاطره خوب یابدی که ازآن رنگ بواسطه تهدید یک حیوان یاوسیله یاماشین یا... دیگردارند)اگردربدوورودکاسکوبه خانه شمادیدیدکه نسبت به وسیله ای رنگی یالباس رنگی خاص یااسباب بازی یاحتی قفسی که شمابه سلیقه خودتان رنگش راانتخاب کرده ایدویا حتی نسبت به زیرکف قفس که عمدتاپلاستیکی ورنگی است عکس العمل پرخاشگرانه وعصبی نشان میدهد، سعی کنیدآن رنگ یاوسیله راازکاسکودورکنیدوبعداخیلی آرام وباحوصله بتدریج آن وسیله رابه کاسکونزدیک کنیدتاترسش بریزدوبرایش عادی شود.

اگرتصمیم به تعویض کف قفس کاسکوویارنگ خودقفس گرفته اید(البته به یادداشته باشیدهمواره ازقفسهای رنگی آبکاری شده یالعابی کوره ای که رنگش حتی باضربه های سخت هم جدانمیشوداستفاده کنید) علاقه ویاترس کاسکورافراموش نکنید.

ببینیدکاسکوبه چه رنگی علاقمنداست یاازچه رنگی بیزاراست،سپس بامدنظرقراردادن این موضوع نسبت به تعویض رنگ قفس کاسکویتان اقدام کنید.البته بازهم متذکرمیشوم اگررنگ خاصی درنظرداریدازهمان بدو ورودکاسکو به خانه قفس رابه رنگ دلخواهتان انتخاب کنیدتا کاسکوبه مشکلاتی چون پرکنی ورفتارهای عصبی وتهاجمی دچارنشود.

اگربه دلخواه خودتان وبدون درنظرگرفتن علایق وترسهای کاسکوازرنگهااقدام به خریدقفس رنگی کنیداطمینان داشته باشیدکه کاسکویتان بزودی دچارپرکنی ومشکلات روانی ورفتاری خواهدشد،چراکه کاسکوهمواره مناظرومحیط اطرافش راازپشت میله های قفس میبیندوطرزقرارگرفتن میله های قفس بطورناخودآگاه روی دیدکاسکو(ازلحاظ خطای دید وفاصله )تاثیرزیادی خواهدداشت ودربعضی رنگهااین مشکل خطای دیدوفاصله بیشتر وکمترمیشوند.وهمینطورنزدیکترین شی به کاسکوهمان میله هاویاکف پلاستیکی قفس میباشدکه اگردارای رنگ مطلوب کاسکونباشداورادچارترس (به خاطر خاطره بدازیک رنگ خاص)خواهدکردکه درنهایت منجربه پرکنی میشود.البته این موضوع درجوجه های پرورشی که توسط انسان ازتخم بیرون آمده وپرورش داده شده اندصادق نمیباشدمگراینکه درطول مراحل رشدوتربیت ازیک رنگ خاص بترسدوبرایش به خاطره ای بدتبدیل شود.

 

- تغییرشکل ظاهری قفس

تغییر یکباره شکل هندسی قفس نیزباعث بوجودآمدن ویاتشدیدمشکلاتی که متذکرشدم خواهدشد، دراین موردنیزتاکیدمیکنم اگرشکل هندسی خاصی برای قفس کاسکویتان درنظرداریدازهمان ابتداوقبل ازدوهفته اول ورودکاسکو به منزلتان آنراانتخاب وخریداری کنید تامشکلات مذکوربرای شماوکاسکویتان بوجودنیاید.

ضمن اینکه بازهم متذکرمیشوم ازخریدقفسهای گردبرای کاسکوکاملااجتناب کنیدچراکه کاسکو درداخل قفس گرددچارخطای دیدوتخمین فاصله میشودونمیتواند اشیاومحیط خودرابطورطبیعی ببیندوعادت کنددرنتیجه احساس آرامش نمیکندوهمینطوردرچرخیدن داخل قفس وراه رفتن روی سقف قفس که یکی ازکارهای همیشگی کاسکواست ویابالا وپایین رفتن برای خوردن آب وغذادچارمشکل میشودوبرای نشان دادن اعتراضش همانطورکه قبلاهم گفتم درنهایت به پرکنی متوصل میشود.

قفسهایی که بواسطه فرمهای (کلبه ای یامطبق یامستطیل باسقف گردیادیواره منحنی یادرازبودن ازعرض یاداشتن شیروانی و..)خاص ظاهری زیباپیدامیکنند همیشه دارای لبه های تیزی هستندکه خطری جدی برای کاسکومحسوب میشودودرعین حال به خاطر شکل هندسیشان محیط راحتی برای زندگی کاسکونخواهدبودوکاسکوبه هیچ وجه درآنهااحساس راحتی وآرامش نخواهدداشت.

بهترین قفس برای کاسکو(همانطورکه درمطالب پیشین گفته شد)قفس مستطیل شکل است که ارتفاع وابعادورنگ استانداردداشته باشدودارای جای آب وغذامناسب ودرمتوسط برای ورود وخروج کاسکوباشدوهیچگونه لبه تیزی نداشته باشد.

درموردقفسهابطورمفصل درمطالب پیشین صحبت شدولزومی برای تکرارنیست ،برای بدست آوردن ابعادمناسب قفس کاسکوبه مطالب قبلی مراجه کنید.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:45  توسط امیر  | 

كاسكوخاكستري دم قرمز

طوطی خاکستری افریقا (کاسکو)

 

         

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 23:39  توسط امیر  | 

حمام کردن کاسکو

حمام کردن کاسکو

چون کاسکوها در منطقه ای معتدل در طبیعت زندگی می کنندو در اسارت به مکانهایی مانند ایران اورده می شوند که اب و هوای گرم و خشک و سرد دارد و به همین جهت شما می بایست هفته ای یکبار (در ماه های سرد دو هفته یکبار) با یک ابپاش به ارامی روی بدن کاسکو کمی اب گرم بپاشید. تا پرها خشک و شکننده نشوند. و کاسکو احساس شادابی کند. البته نباید یکباره این کار را انجام دهید چون ممکن است ترس در پرنده شما ایجاد کند!.بعضی از کاسکوها از اب می ترسند اما کاسکوهایی هم خودشون می روند زیر شیر اب !

2بارشستن كاسكودرطول هفته باعث شادابي پرهاي كاسكوميشودوتاحدبسيارزيادي از پركني وبسياري ازبيماريهاي پوستي ديگر  جلو گيري ميكند

شستن كاسكوباشامپوكاراشتباهي است چراكه باعث ازبين رفتن چربي هاي روي پوست كاسكوميشودوسطح پوست راخشك كرده وباعث شكننده شدن پرهاي كاسكو ميشود(البته شستن كاسكوباشامپو5 تا6 باردرسال هيچ ضرري نداردوصدالبته بسيارهم مفيداست براي شستن كاسكوباشامپوبهتراست شامپورادراب حل كرده وباابرنرم روي بدن كاسكوبه ارامي بكشيدوبعدازدقايقي كاملاكاسكورابشوريدبطوريكه شامپوكاملاشسته شودوالبته مواظب چشمهاي كاسكوباشيد چراكه  بارفتن يكبارشامپودرچشم كاسكوخاطره بدي برايش باقي ميماندوازاين به بعدبراي حمام رفتن مقاومت كرده وقارميكشدوحتي شايد باعث پركني اوشود)ازانجا كه كاسكو باماليدن سرونوك خودبه غده چربي پشت دم خود وپخش كردنش بانوك روي پرهاباعث براقي وارايش پرهاميشود شستن كاسكوبا شامپوبراي چندساعت فعاليت اين غده رامختل ميكن وبه همين دليل كاسكوكلافه شده وشروع به كندن پرهاي خود ميكند

بهترين روش براي حمام كردن كاسكوبردن اوزيردوش اب ولرم ياگرفتن دوش سيارروي اوميباشد اين كارباعث ميشودكاسكوبه طورطبيعي همانطوركه درزادگاهش زيرباران حمام ميكردبرايش جالب ومفرح باشد وازحمام رفتن خوشش بيايد وارام ارام اين كارباعث ميشود كاسكوترغيب به ابتني  شود وخودش داوطلبانه زيردوش برودوياحتي درظرف اب خودش ابتني كند(البته عادت دادن  اين روش به كاسكوهاي وحشي كمي وقت گيروحوصله براست)

 

چرا طوطی ها به خوردن گل و خاک و سنگ های مخصوص علاقه مند هستند؟

همه طوطی ها علاقه شدیدی به خوردن خاک سفت (گل) دارند حتی با کمک پاهایشان مقداری از این گلها راكه به انهاميچسبد با خود می برندوبعداموقع تميزكردن خودان راميخورند، معمولا صبح ها و غروبها بیشتر به صخره ها و کوه ها هجوم می اورند.اما جواب این سوال را که چرا طوطیها به اینکار علاقه مند هستند : طوطیها برای هضم غذای خود احتیاج به مقدار زیادی سنگ ریزه دارند.و در صورت عدم دسترسی به سنگ زیره دچار مریضی های گوناگون می شود و کمی دیر یا زود باعث مرگشان خواهد شد.همچنین این خاک و گل که در طبیعت می خورند دارای مقدار قابل توجه ی مواد لازم و ضروری  معدني برای ادامه حیات در طوطی سانان می باشد.

اهمیت وجود سنگریزه در داخل دستگاه گوارش و سنگدان طوطی

طوطی ها به کمک سنگریزه های داخل دستگاه گوارش یا همان سنگدان قادرند دانه ها و غذاها را به طور موثری خرد کنند. در این عضو به کمک سنگ ریزه ها ( که به طور طبیعی همراه غذا خورده می شوند) دانه ها شکسته و خرد می شوند و از چسبیدن انها به یکدیگر نیز جلوگیری به عمل می اید.

عمدتا دو نوع سنگریزه در تغزیه پرندگان و طوطیها از اهمیت خاصی برخوردار است که عبارتند از: سنگریزه های محلول و سنگریزه های نامحلول . پوسته ء صدف محلول براحتی در سنگدان پرنده حل می شود و در واقع به عنوان منبع مواد معدنی هم عمل می کند.

سنگریزه های نامحلول مثل سنگ چخماق در شکلگیری قسمت داخلی دستگاه گوارش پرنده و هضم مواد غذایی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

سنگریزه های مناسب برای تغذیه پرندگان را بطوربسته بندي درپرنده  فروشي هاميتوان خريدباید همیشه مقداری از این خاک مخصوص در اختیار طوطی شما از هر نوعی که هست قرار داشته باشد.کالبدشکافی سنگدان طوطی ها نشان داده است که در سنگدان اکثر طوطیها سنگریزه یافت می شود.

برای خریدن محصول جدیدی به نام خاک افریقا به پرنده فروشي هاي معتبربرويد اين خاك كه اسانسي هم بو باخاك وطن كاسكو دارد باعث ميشود اوبه خوردن وياحتي غلط زدن درخاك مشغول شود وكلي ازاين كارخوشش بيايد كه البته غلط زدن درخاك هم به نوعي درازبين بردن حشرات وبيماريهاي پوستي وهمينطورتامين موادمعدني براي كاسكومفيدميباشد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:5  توسط امیر  | 

تفاوت بین کاسکوی تیمنه دم سیاه و کاسکوی کنگودم قرمز

تفاوت بین کاسکوی تیمنه دم سیاه و کاسکوی کنگودم قرمز

از نظر هوش و استعداد هیچ تفاوتی بین کاسکوی دم قرمز و کاسکوی دم سیاه (دم شکلاتی) نیست. و حتی کاسکو های دم سیاه نسبتا زودتر اهلی می شوند.

در ضمن رنگ دم کاسکوهای دم سیاه گاهی، اندکی قرمز دیده می شود، اما این به ان معنا نیست که فکر کنیم این کاسکوی دم شرابی حاصل جفتگیری دم سیاه و دم قرمز باشد بلکه دم شرابی ها هم همان نژادtimneh ]دم سیاه هستند فقط رگه های رنگ قرمز در دم انها به به جود امده.

جسه طوطی خاکستری تیمنه (دم شرابی) حدودا 26 سانتی متر و طوطی خاکستری کنگو (دم قرمز)تقریبا 33CMطوطی خاکستری تیمنه یا همان دم سیاه در مناطق غربی افریقا یعنی کشور گینه یافت می شود و دم قرمزها یا همان نژادکنگو در کشورهایی مانند تانزانیا و کنیا و غنا زیست می کنند. گفتنی است تیمنه را در ایران در زبان ساده دم سیاه یا دم شکلاتی یا دم شرابی و گاهی دم زرشکی می نامند !
 ایا تفاوتی بین تیمنه و کنگو است؟ هر دو سخنگوهایی خوب هستند. اما خاکستری کنگو یا همان دم قرمز به علت بزرگتر بودن جثه و قرمز بودن رنگ دم  طرفدار بیشتری دارد. گفتنی است نژاد تیمنه یعنی دم سیاه زودتر با محیط جدید خانه خو گرفته و معمولا زودتر اهلی شده و گاه زودتر سخنگو می شود. البته اهلی شدن یا نشدن یه طوطی رابطه چندانی با سخنگو شدنش ندارد طوطی خاکستری چه وحشی و چه رام را هنگامی که بیش از حد از قفس بیرون می اورید و اهلی می کنید لوس میشود و دیگر دلیلی برای انجام تقلید صداها برای جلب توجه کردن نمی بینید به همین خاطر عادت می کند که همیشه ارتباط مستقیم با صاحب خود داشته باشد و این بزرگترین علت پرکن شدن این طوطی های خاکستری است زیرا طبیعتا ما همیشه حال و حوصله سروکله زدن و بازی کردن با طوطی خود را نداریم.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت 13:31  توسط امیر  | 

طول عمر کدام نوع طوطی بیشتر است ؟

 

طول عمر کدام نوع طوطی بیشتر است ؟

 

قبل از خرید یک طوطی بزرگ باید به این نکته توجه شود که حیوان برای یک عمر در کنار

شماست . معمولا اگر طوطی ها دچار سانحه ای نشوند ، مسن تر از حد متعارف نیز

می گردند . به طور قطعی طوطی ها از بالاترین سن در میان پرندگان برخوردارند . در

میان آنان طول عمر با اندازه شان در ارتباط می باشد . بزرگترین آنان طول عمر بیشتری

خواهند داشت . قابل توجه است که در این رابطه ، بزرگی پرنده لزوما با طول آن سنجیده

نمی شود . به عنوان مثال آراها به خاطر طول دم خود بزرگ جلوه کرده ، اما جثه

کاکادوهای بزرگ درشت تر و بلندتر است . اما برگردیم به سوال اصلی که طوطی ها چند

سال عمر می کنند ؟ به کرات می خوانیم که برخی طوطی ها ١٠٠ ساله و یا پیرتر

شده اند . اما با بررسی دقیقتری متوجه می شویم که اغلب این گزارشات مبنای

صحیحی نداشته و همانند سن برخی انسان ها در مناطقی دورافتاده قابل کنترل

نمی باشد . اما با توجه به اسناد موجود در مورد کاکادوهای بزرگ و طوطی های

خاکستری می توان طول عمر آنان را بالای ٩٠ سال تعیین کرد.رکورد طول عمر طوطی ها

را ظاهرا یک کاکادوی کاکل زرد بزرگ دارا می باشد که ٩۶ ساله شده است . این طوطی

متعلق به یک خانواده هنرمند دانمارکی بوده و از پدر به پسر به ارث رسیده و با اعضای

مختلف این خانواده در نمایش های مختلف ظاهر شده است . اسناد مشابه معتبری

نیز در مورد طوطی های خاکستری وجود دارد . اما قدمت سنی کاکادوی یادشده کمتر

یافت می شود . با توجه به رابطه سن با درشتی پرنده می توان گفت که مرغ عشق ها

به ندرت مسنتر از حدود ١٠ سال می گردند . اگرچه مدارک موثقی نیز در دست است که

حاکی از آن می باشد که برخی از آنان تا ١۵ و ١۶ سال عمر کرده اند . در میان طوطیان

گنجشکی انواع مسنتر از ١۵ سال به ندرت یافت می شوند . جدایی ناپذیرها می توانند

٢٠ سال هم عمر کنند ، برخی از سرسرخ های کوچک طول عمری بیش از ٢٠ سال

داشته اند . تاج به سر ها نیز طول عمر نسبتا طویلی داشته و به بالای ٢٠ سال

می رسند . بدین طریق طول عمری برابر ٣٠ تا ٣۵ سال برای طوطی اسکندر و چینی

تعیین گردیده است . تعداد زیادی آمازون و طوطی خاکستری و کاکادو متعلق به

باغ وحش ها مدت زمانی بیش از ۵٠ سال از نگهداریشان می گذرد . برعکس انواع

آراهای بزرگ به استثنای هیاسینت آرا به ندرت به ٣٠ سالگی می رسند .

( کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز می باشد ) 

 

معرفی طوطی سینه صورتی در ادامه مطلب


طوطی سینه صورتی :

 

طولش ٣٨ سانتیمتر و محیط زیستش شمال هندوستان و نپال تا ویتنام است . سرش

خاکستری ،‌ روی پیشانی و گلو دارای نواری سیاه ، سینه و قسمت فوقانی شکمش

صورتی و سایر پرهایش سبز رنگ هستند . قسمت فوقانی منقار انواع بالغ قرمز و

قسمت زیرین آن سیاه است . در ماده هر دو قسمت سیاهند . از آنجا که از رگه های

متعددی تشکیل یافته و آنان با یکدیگر جفت شده اند ، رنگ های مختلفی حاصل شده

است . داخل پاسیو نگهداری و تکثیر می شوند . ٣ تا ۴ تخم گذارده ،‌ جوجه ها پس از

٢٨ روز از تخم در آمده و ٧ هفته بعد لانه را ترک می کنند .

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:38  توسط امیر  | 

التهاب چشم طوطی

 

التهاب چشم طوطی

 

گاهی طوطی ها به علت خاراندن اطراف چشم با ناخن انگشتان خود ، دچار التهاب

چشم می شوند . در این حالت پلک ها متورم و بسته می شود و ممکن است یک

ترشح زلال از چشم آن ها خارج شود . التهاب چشم طوطی را می توان با ریختن قطره

چشمی به داخل چشم ملتهب یا مالیدن پماد دارویی استریل به چشم ملتهب چهار بار

در روز معالجه کرد . با شروع معالجه ممکن است به زودی آثار بهبود را در چشم طوطی

مشاهده کنید ، اما معالجه را برای یک دوره کامل که دامپزشک تعیین می کند ، ادامه

دهید . اگر معالجه را زود قطع کنید ، ممکن است عفونت چشمی دوباره رجعت کند و

شروع معالجه مجدد ممکن است جواب مطلوب و سریعی ندهد . اگرچه ممکن است

استعمال داروی چشمی به صورت قطره آسانتر از مصرف پماد باشد ، ولی اثر آن زود

برطرف می شود و به خوبی پماد به داخل چشم نفوذ نمی کند . وقتی داروی چشمی

را استعمال کردید ، برای یکی دو دقیقه طوطی را به همان حالت نگه دارید تا دارو در

چشم نفوذ کند ، در غیر اینصورت به محض رها کردن آن ، طوطی پماد مالیده شده به

چشمش را با چوب نشیمنگاهش پاک می کند و اگر قطره چشمی مصرف کرده باشید ،

با تکان دادن سرش ، دارو را از چشمش خارج می کند .

اگر هر دو چشم طوطی عفونی و ملتهب باشد ، عفونت جدی تر است و ممکن است با

بسته بودن مجرای بینی طوطی مربوط باشد.سوراخ های بینی را بررسی کنید : ممکن

است بسته باشد یا ترشحاتی داشته باشد . این موضوع به خصوص وقتی با اهمیت تر

است که یکی از سوراخ های بینی طوطی قبلا بزرگ تر شده باشد که علامت یک

عفونت قبلی در سوراخ بینی مذکور است . غالبا در محل سوراخ بینی بزرگ شده و

عفونی ، میکرو ارگانیسم هایی به نام میکو پلاسما یافت می شود که این ها خود

ممکن است سبب عفونت نشوند ، ولی وقتی طوطی تحت استرس ( تنش ) قرار گیرد ،

حتی اگر از یک پرنده خانه به پرنده خانه دیگر منتقل شود ، علایم بارزتری از عفونت و

مریضی در طوطی ظاهر خواهد شد .

 

معالجه با آنتی بیوتیک ها ممکن است به خوبی موثر واقع شود ، اگرچه در بیشتر موارد

، معالجه قطعی و حذف کننده عفونت نخواهد بود و در آینده نیز گاه گاه بروز خواهد کرد .

اگر شرایط ایجاب کند دامپزشک ممکن است معالجه جدی تری را در نظر بگیرد . که در

این صورت از تزریق دارو در اطراف چشم استفاده خواهد کرد . چنانچه طوطی را به

صورت جفت نگه می دارید ، بهتر است در صورت بروز عارضه چشمی برای یکی از آنها

، طوطی دیگر را جدا کرده و یا اینکه هر دو طوطی را تحت معالجه قرار دهید ، زیرا ممکن

است عوامل عفونی کننده چشم یک طوطی ، قبلا به طوطی دیگر نیز سرایت کرده

باشد و آن یکی نیز عنقریب به التهاب عفونی چشم دچار شود . به یاد داشته باشید که

رعایت اصول صحیح بهداشت همواره بهترین کار برای جلوگیری از بیمار شدن طوطی

شماست . سعی کنید به طور مرتب جعبه آشیانه و قفس و اشیای داخل قفس را

نظافت کنید ، زیرا تجمع فضولات و گرد و غبار در آشیانه ، عامل شیوع عفونت است .

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:36  توسط امیر  | 

اسباب بازی طوطی چیست ؟

 

اسباب بازی طوطی چیست ؟

 

اسباب بازی ، وسیله ای برای مهیا نمودن پرنده برای انجام رفتار خود جایزه دهی

می باشد و به گونه ای طراحی می شود که حتی پرنده می تواند از آن به طریقی غیر از

آنچه که برای بکار بردن طراحی شده است ، لذت ببرد . انسان ها ایده دادن اسباب بازی

به بچه ها و حیوانات را خیلی راحت می پذیرند . اغلب کودکانی که اسباب بازی دریافت

می کنند ، از دیدن اسباب بازی شاد شده و خیلی زود در می یابند که با آن می بایست

چه کار کنند .  اغلب طوطی ها اگرچه قفس آن ها پر از انواع اسباب بازی است ولی از

بی حوصلگی رنج می برند . ممکن است شما فکر کنید که مخلوقی به زیرکی کاسکو

باید قادر باشد که بداند با اسباب بازی چه کار کند . ولی هوش طوطی ها وابسته به

توانایی آن ها در یادگرفتن چیز های جدید و بکار بردن آن ها در موقعیت های جدید است.

برای طوطی ها ، بازی کردن با اسباب بازی ها بایستی توسط انسان یا پرندگان دیگر

شبیه سازی گردد .

اشیای زیر را به منظور تشویق به بازی می توان در دسترس طوطی قرار داد :

١ ) میوه درخت کاج

٢ ) قاشق های چوبی

٣) کارتن های شان تخم مرغ

۴ ) آویز های ساخته شده از روزنامه یا سایر کاغذ های غیر براق

۵ ) لوله های مقوایی

۶ ) دستمال کاغذی حمام که استفاده نشده و در حمام نگه داری نشده باشد .

٧ ) چوب بستنی

٨ ) پارچه های نخی یا جین که به صورت نوار های بریده شده باشد .

٩ ) فنجان ها یا بشقاب های کاغذی

١٠ ) نی نوشابه

١١ ) مسواک

١٢ ) میز ها و بازوهای صندلی و برخی از اثاثیه قدیمی

١٣ ) تکه شاخه های جوان و تمیز درختان 

گاهی اوقات برخی افراد افتخار می کنند که آن ها نگران خرید اسباب بازی های جدید

برای طوطی خود نیستند ، زیرا طوطی آن ها ، هرگز اشیا را نمی جود . ولی در واقع

اینطور نیست واین را باید به عنوان نشانه ای از مشکل رفتاری دانسته و آن را برطرف

نمود . اگر چه احتمال دارد که در ظاهر ، پرنده مشکلی را از خود بروز ندهد ولی صاحب

طوطی باید نگران این مطلب باشد . طوطی نمی تواند بدون سرگرم کردن خود مثلا

۵٠ سال عمر کند . اگر طوطی ، خود را با جویدن و بازی کردن با اسباب بازی ها مشغول

نکند ، احتمالا این مسئله را با جیغ زدن و ریختن پرها بروز خواهد داد .

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:35  توسط امیر  | 

نوک زدن طوطی

 

نوک زدن طوطی

 

طوطی به همه چیز نوک می زند . این کار در حقیقت به منزله حس کردن و شناخت

اشیای پیرامون صورت می گیرد و باید میان نوک زدن و گاز گرفتن تفاوت قائل شد . زیرا

که نوک زدن در حقیقت یکی از راه هایی است که طوطی بوسیله آن سعی می کند تا

خصوصیات اشیای پیرامون خود را کشف کند ، همانطور که آدمی نیز با لمس کردن اشیا

سعی می کند آنها را حس کرده و بشناسد ، طوطی نیز با نوک زدن میله چوبی داخل

قفس سعی می کند میزان محکمی انرا بسنجد.طوطی هایی نظیر کاسکو قبل از اینکه

روی دست شما بنشینند ، ممکن است به دست شما نوک بزنند . در چنین حالتی

پرنده می خواهد ببیند که آیا دست شما برای ایستادن وی جای محکمی است به

همین خاطر باید اجازه بدهید که این کار را انجام بدهد و اصلا نترسید و دست خود را

نکشید تا خاطره بدی در ذهنش نقش نبندد در غیر اینصورت برای بارهای بعد مشکلتر

روی دست شما خواهد آمد .

اگر نوک زدن دردناک بود باید به او بگویید نه ! این کار را نکن ! و سپس دست خود را

کشیده و برای لحظاتی پرنده را به حال خود رها کنید ، اما به هیچ وجه سعی نکنید که

دست خود را محکم به عقب بکشید و داد و هوار کنید ، به گونه ای که این کار برای

طوطی جالب شود و تبدیل به بازی گردد و طوطی بخواهد این کار را تکرار کند تا

عکس العمل شما را ببیند .

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:32  توسط امیر  | 

آموزش طوطی کاسکوگام به گام

 

آموزش طوطی کاسکوگام به گام

 

پس از خرید کاسکو و آوردن آن به خانه، ابتدا اسمی به آن بدهید و مرتب کاسکو را با اسم خودش صدا کنید. اگر کاسکو را «کاسکو» صدا بزنید، اولین کلمه ای که یاد می گیرد، «کاسکو» خواهد بود. شما می توانید هر اسم زیبا و ساده ای را به کاسکوی خود بدهید. به خصوص اگر بچه ندارید یا بچه دار نمی شوید، شما می توانید یک کاسکوی سخن گو خریداری کنید یا یک جوجه کاسکوی چشم طوسی سالم و زیبا بخرید و پس از آوردن به خانه، همانند یک نوزاد یا کودک کوچک از آن پذیرایی کنید، با آن سرگرم شوید و سعی کنید که از همان ابتدا با آرامی با جوجه کاسکوی خود حرف بزنید. نگرفتن سخن گویی در 4 ماه اول که جوجه کاسکو هنوز وحشی است، کاملاً عادی است. اما وقتی جوجه کاسکو اهلی می شود، شما می توانید آموزش سخن گویی به آن را جدی بگیرید و با گذاشتن کلاسهای منظم و روش تدریس صحیح، حرف زدن را به کاسکوی خود یاد بدهید.

(2) هرگز در گوشی یا با صدای آرام چیزی را به کاسکو یاد ندهید. زیرا کاسکو اگر هم کلمات در گوشی یا آرام را یاد بگیرد، در هنگام سخن گویی، چنان کلمات را بسیار آرام ادا می کند و شما نمی توانید بفهمید که کاسکو چه می گوید.

 

(3) در تدریس برای کاسکو، ادا کردن هر درس با صدای بلند، قشنگ تلفظ کردن و آموزش درسهای بامزه، زیبا و پرمعنی؛ اهمیت زیادی دارد. همچنین آرام ادا کردن کلمات، زشت ادا کردن کلمات و تکرار حرفهای رکیک یا زشت و / یا صداهای زشت؛ مثل آروغ زدن و غیره، از جمله نکات منفی یا بسیار منفی در آموزش کاسکو محسوب می شود. هرگز حتی به شوخی هم صدا یا حرف زشتی را در معرض شنود کاسکو تکرار نکنید، چون کاسکو معنی آنها را نمی داند و ممکن است در حافظه اش جای بگیرد و مرتب چنان حرفها یا صداها را تکرار کند و نزد دیگران موجب آبروریزی شما شود. کاسکویی که حرفهای رکیک را تکرار می کند، هرچند در سخن گویی پیشرفته باشد، به علت راغب نبودن عموم خانواده ها در نگهداری چنان کاسکوها در خانه، در مواقع فروش اجباری، صاحبش مجبور می شود که آن را به نصف یا یک سوم قیمت بفروشد. همواره توجه داشته باشید که خوشایندی یا ناخوشایندی ادای برخی از صداها توسط کاسکو و انسان یکسان نیست. ادای برخی از صداها توسط یک فرد در یک جمع ممکن است بسیار زشت و / یا بی معنی باشد، در حالی که ادای همان صدا توسط کاسکو، موجب حیرت و خندیدن جمع حاضر می شود. به طور مثال، اگر فردی در یک جمع صدای خروپف از خودش درآورد، این صدا اگرچه رکیک، زشت یا توهین آمیز نیست، ولی بی معنی و بی ربط است و حاضرین از بی مزه گی چنان فرد حیرت می کنند واین صدا موجب خندیدن کسی هم نمی شود. حال آن که اگر کاسکو در حضور یک جمع صدای خروپف فردی از افراد خانواده را تقلید کند، حاضرین از شنیدن این صدا لذت می برند و کاسکو با سر دادن چنین صداها، همه را می خنداند و به حیرت وا می دارد. اگر در یک جمع یا حتی جمع خانواده، ناگهان کسی بگوید «کیه؟ بفرمایید تو» یا صدایی مثل دزدگیر ماشین، زنگ تلفن، و غیره در بیاورد یا سوتی بلند بکشد و حتی سوتی خوش آهنگ را سر دهد؛ به طور قطع دیگران معترض او می شوند و صدای او را زشت و بی معنی و بی موقع تلقی می کنند و اساساً کسی از یک آدم عاقل انتظار درآوردن چنان صداها یا گفتن کلمات یا جمله ای بی ربط را ندارد؛ حال آن که کاسکوی سخن گو با گفتن همین چیزها و سر دادن همین صداها، حاضرین را غرق در حیرت می کند و هیچ کسی از شنیدن چنان چیزها از کاسکو، آن را ملامت نمی کند!
در یاد دادن حرفها و صداهای خنده دار و بامزه به کاسکو، باید هنرمند باشید و حافظه محدود کاسکو را با کلمات، عبارات، جملات و صداهای زیبا و ترجیحاً خنده دارد یا حیرت انگیز پرکنید ـ نه هر کلام یا صدایی!


(4) وقتی کاسکو اهلی شد؛ زمان آموزش سخن گویی جدی آن آغاز می شود و شما بایست از این پس آموزش سخن گویی به کاسکوی خود را جدی بگیرید و وقت بیشتری را صرف آموزش آن کنید. هر قدر شما در آموزش کاسکو کم حوصله تر باشید یا روش تدریس شما نامنظم تر و ناصحیح تر باشد و وقت کمتری صرف آموزش کاسکو کنید و نیز هر چه کاسکو کم هوش تر باشد، طول مدت یادگیری هر درس بیشتر خواهد شد.


(5) آموزش کاسکو را باید با کلمات ساده شروع کنید و به تدریج که کاسکو توانست کلمات ساده را تقلید کند، کلمات دیگر  و سپس عبارات دو کلمه ای، سه کلمه ای و متعاقباً جملات کوچک و ساده، جملات بزرگتر، یک مصرع شعر یا یک بیت شعر به آن آموزش داده شود. در ابتدا، هرگز سعی نکنید کلمات دشوار یا جمله را به کاسکو آمکوزش دهید، دقت داشته باشید که برای بچه های کلاس اول، معلم آموزش را از چه چیزهایی شروع می کند و چقدر حوصله به خرج می دهد تا بچۀ شما اعداد 1 تا 10 یا نوشتن و خواندن الفبا را یاد بگیرد. اگر بچه انسان هوش سرشاری داشته باشد و معلم خوبی هم داشته باشد، این امکان وجود دارد که بچه انسان از 3 یا 4 سالگی آموزش پذیر شود. اما چون تعداد بچه های بسیار باهوش در مقایسه با تعداد بچه های معمولی بسیار اندک هستند، به عنوان یک اصل، پذیرفته شده است که عموم بچه ها با ورود به سن 7 سالگی در مدرسه پذیرش شوند.


(6) آموزش کلمات: مثل نام خود کاسکو، نام افراد خانواده و غیره یا نام اشیاء، سلام، الو، بفرمایید، متشکرم، بیا، برو، متشکرم و غیره.
آموزش عبارات دو کلمه ای یا دو بخشی: مثل، بفرمایید، بیا تو، برو بیرون، بیا بیرون، دوست دارم، عزیز  من، عزیز منی،بوس بده، الو بفرمایید، سلام عزیزم، شب بخیر،کاسکو لالا، و غیره.
آموزش عبارات چند کلمه ای یا جملات ساده: مثل، دوستت دارم عزیزم، برو درو وا کن، کیه در می زنه، تلفن زنگ می زنه،، زنده باد ایران، مواظب خودت باش، بیا تو پسر، بوسش کن، نازم کن، زود برگرد و غیره.
آموزش جملات بزرگتر: مثل، من صاحبم را دوست دارم، بچه برو درستو بخون، امروز خیلی زیبا شدی،زود بیا تو و غیره.
آموزش یک مصرع شعر: مثل، توانا بود هر که دانا بود.
آموزش صداها: مثل، صدای شرشر آب، صدای زنگ تلفن، زنگ موبایل، دزدگیر ماشین، سق زدن، صدای قدقد مرغ، قوقولی قوقوی خروس، صدای سگ، صدای گربه و دیگرحیوانات یا پرنده ها؛ صداهایی خنده دار مثل خروپف؛ انواع سوتهای خوش آهنگ، و هر صدای خوشایند دیگری که موجب حیرت یا خنده شما و دیگران شود.


(7) این که چه چیزی را باید به کاسکو یاد بدهیم، قانون خاصی ندارد و به صاحب کاسکو مربوط می شود. فقط باید از کلمات ساده شروع کنید و تا کاسکو به کلمات ساده پاسخ نداده است، کلمات مشکل را برای آن تکرار نکنید. سعی کنید برای آموزش کاسکو برنامه ریزی دقیقی از لحاظ زمان تدریس و نوع درسها تنظیم کنید و به اجرا درآورید. در آموزش کاسکو، چنان شتابزده عمل نکنید که خودتان و کاسکو را خسته کنید. اگر وقت کافی دارید می توانید کلاسهای مختلفی در هر کروز برای کاسکو بگذارید و در هر نوبت حداکثر 20 دقیقه کاسکو را آموزش دهید. در تنظیم مطالب هر درس، آنها را روی کاغذی بنویسید و تا کاسکو مطالب یک درس را تکرار نکرد، درس بعدی را شروع نکنید و در کلاسهای بعد نیز همان درس را بدهید. مطالب هر درس نباید شامل یک کلمه یا دو کلمه ای یا جمله تنها باشد. اگر شما یک کلمه را برای کاسکو مرتب تکرار کنید، حوصله کاسکو را سر می برید و حواسش از کلاس شما پرت می شود. توجه داشته باشید که اگر خود شما سر کلاس باشید و معلم بخواهد در یک جلسه درس عدد یک را به شما یاد بدهد و از ابتدا تا انتهای کلاس مرتب بگوید یک، چه حالتی به شما دست می دهد. لذا هرگز خیال نکنید که یک کلمه را باید آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد و بعد بروید سر درس بعدی.
می توان 4 کلمه + یک عبارت کوتاه / دو کلمه + یک عبارت بزرگ / دو عبارت کوچک / یک کلمه + یک جمله / و امثال اینها را به عنوان محتوای یک جلسه تدریس انتخاب کرد. مثلاً درس یک جلسه ممکن است شامل: «بابا ـ بیا ـ علی ـ سلام ـ بفرمایید تو» / « کجا رفته بودی» / سلام علیکم ـ الو بفرمایید / محمد ـ بچه شیطونی نکن / میازار موری که دانه کشی است ـ که جان دارد و جان شیرین خوش است / توانا بود ـ هر که دانا بود / کاسکو خوشگله ـ بیا تو ـ بیا بالا.
شبیه درسهای فوق یا شیرین تر از آنها را می توانید به میل خودتان روی کاغذی بنویسید و در هر کلاس به مدت 20 دقیقه برای کاسکو تدریس کنید یا روی نوار ضبط کنید و حداکثر به مدت 20 دقیقه آن را برای کاسکو پخش کنید. فراموش نکنید که بین هر کلمه تا کلمه یا عبارت یا جمله بعدی باید یک مکث حدود 5 ثانیه ای داشته باشید. همچنین کلمات، عبارات و جملات را باید شمرده، سلیس، زیبا و با صدای بلند ادا کنید.
سعی کنید در آموزش کاسکو لفظ بچه گانه یا مسخره به کار نبرید، زیرا کاسکو یاد می گیرد که سخن شما را همان طور که ادا کرده اید، تقلید کند، به طور مثال، اگر می خواهید (نازی ـ عزیز بابا ـ عسلی و برو تو) را به کاسکنو یاد بدهید، نگویید: (ناژی ـ عژیژ بابا ـ عشلی ـ بلو تو».
وقتی یک درس ساده را مدتی است تلاش می کنید به کاسکو یاد بدهید و هنوز پاسخی نگرفته اید، سعی نکنید، درس دشوارتری را برای کاسکو تکرار کنید. اگر کاسکو واقعاً از گقتن یک کلمه یا ادای صحیح یک جمله عاجز است، از آموزش آن صرف نظر کنید و سعی نکنید که با تکرار بیش از حد یک درس حوصله کاسکو را سر ببرید.
شاید نتوان الگوی یادگیری کاسکو را به طور کامل با الگوی یادگیری انسان مقایسه کرد، اما به عنوان یک اصل می توان پذیرفت که تدریس ناصحیح و غیراصولی همان طور که برای انسان خسته کننده و آزار دهنده است، برای کاسکو هم می تواند آزاردهنده باشد.
همان طور که خود شما بزرگترین آرزویتان در سر کلاسها این بود که زنگ بخورد و معلم یا استاد کلاس را ختم کند و حداکثر می توانستید تا نزدیکیهای خوردن زنگ سخنان معلم را تحمل کنید و اگر معلم ساعت کلاس را کش می داد، خوشتان نمی آمد؛ سعی کنید این خوشامدها و بدآمدها را در تدریس خودتان برای کاسکو هم رعایت کنید. به عبارت دیگر، خیال نکنید که اگر برای کاسکو در کار آموزش پرحرفی کنید، کاسکوی شما خوشش می آید و بیشتر یاد می گیرد!
ضمن هر نوبت تدریس، حتماً کلمات یا عباراتی را که کاسکو یک معلم داشته باشد. البته وقتی کاسکو در سخن گویی به خوبی راه افتاد، مانعی ندارد که دیگر افراد خانواده هم به آن آموزش دهند. فقط مراقبت باشید کسی حرف زشتی را به کاسکو یاد ندهد.
بیشتر مردم کاسکو را با این خیال خریداری می کنند که این پرنده سخن گو استو هرچه بگویند، فوراً کاسکو همان کلمه یا جمله را تکرار می کند. حال آن که این پرنده علی رغم این که در تقلید صدا و تکرار کلمات با لهجۀ فرد یاد دهنده به آن، بعد از انسان، قدرتمندترین جاندار است، معنای هیچ کلمه یا جمله ای را نمی فهمد. البته به تدریج با تکرار فراوان برخی از کلمات و جملات توسط شما یا کاسکو و عملی که متعاقب چنان گفته ها معمولاً انجام می شود، کاسکو تا حدودی به مفهوم کلی آنها پی می برد و گاه ممکن است کلمه یا جمله ای را تکرار کند که انتظار پاسخ از طرف شما را دارد. به طور مثال: وقتی شما غذایی را مرتب به م نقار کاسکو نزدیک کنید و در همین حال چندین بار بگویید: بخور، بخور... کاسکو کلمه بخور را یاد می گیرد و جالب توجه است که گاه این کلمه را زمانی تکرار می کند که نیاز به غذا دارد و منظور کاسکو از گفتن «بخور یا بخور ـ بخور» ، این است که میل دارد شما غذایی را با دست خودتان به آن بدهید.


(9) وقتی آموزش توسط شما شروع می شود، یک کاسکوی باهوش، گوش خود را تیز می کند و کاملاً واضح است که مشغول شنیدن  حرفهای شما است. گاهی ممکن است کاسکو وسط حرفهای شما، کلمه یا کلماتی را تکرار کند یا سوتهایی را سر دهد. در این مواقع شما باید ساکت شوید تا کاسکو حرفهای خودش را بزند و پس از ساکت شدن مجدد کاسکو، شما آموزش خود را دوباره شروع کنید.


(10) در آموزش سخن گویی به کاسکو، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:
□ از نوارهایی با صدای نامطلوب برای آموزش کاسکو استفاده نکنید. نوارهای با زمینه ای از صداهای گنگ که یادگیری صدای اصلی را تحت تأثیر قرار می دهد، نامطلوب است.
□ ممکن است صدایی که کاسکو از نوار دیگران می گیرد، مطلوب شما نباشد و شما میل نداشته باشید حافظه و قدرت یادگیری محدود کاسکوی خود را با کلماتی که میل ندارید، پر کنید. شما می توانید یک نوار مطلوب خودتان یا اساساً نواری را که به روش اصولی با صدای خودتان پر شده است طبق برنامه صحیح برای کاسکو بگذارید. اگر میل دارید کاسکو صدای همسر یا بچه شما را نیز یاد بگیرد، از هر فرد یک نوار پر کنید. به خاطر داشته باشید که نباید در یک طرف نوار بیش از یک درس نباید پر شود. اگر کلمات یا عبارات یا جملات بیش از حدی را پشت سر هم برای کاسکو بگویید یا روی نوار ضبط کنید، یادگیری کاسکو بسیار دشوار می شود و کلمات را قاطی می کند. باید هر کلمه، عبارت یا جمله یا مصرع شعر یا بیت شعر که قرار است به کاسکو آموزش داده شود، به طور میانگین 50 بار برای کاسکو تکرار شود. البته برخی کاسکوها به کمتر از 50 بار تکرار و برخی به بیشتر از 50 بار تکرار هر درس نیاز دارند.
□ برای کاسکو یادگیری از نوارهایی که به طور ناصحیح پر شده است، بسیار دشوار است و ممکن است آنها را به صورت بلغور شده یاد بگیرد یا تکه هایی از آنها را یاد بگیرد.
□ شاید شما بخواهید کاسکو کلمات و جملات را از خود شما یا افراد خانواده شما یاد بگیرد و با لهجۀ خود شما صحبت کند. بسیار واضح است که وقتی کاسکو حرف خود شما یا همسر یا بچۀ شما را تکرار می کند، این تقلید صدا برای شما بیسار لذت بخش تر از تقلید صدای دیگران توسط کاسکو خواهد بود.
□ کلماتی را که کاسکو یاد می گیرد، در آینده نیز آنها را تکرار می کند. اگر بخواهید کلمه را کاسکو تکرار نکند، باید هر مقدار هم که کاسکو آن را تکرار کرد، شما آن را تکرار نکنید. این روش باعث می شود که به تدریج کلمات یدگری را که مرتباً برای کاسکو تکرار می کنید، آنها را یاد بگیرد و حافظه اش بیشتر با کلمات جدید پر شود.
□ برای وادارد کردن کاسکو به فراموش کردن کلمات رکیک و زشت، راه چاره تکرار نکردن آن کلمات توسط خود شماست (در این باره به کتاب اول کاسکو مراجعه کنید).
□ صبح که پارچه یا پتو را از روی قفس کاسکو بر می دارید، ملاحظه می کنید که کاسکو سوتهایی را می کشد و اگر کلمات یا جملاتی را بلد باشد، به تکرار آنها می پردازد. مدتی هم ورزش می کند و با استفاده از منقار و پنجه هایش کبه دور قفس می چرخد و سپس به غذا خوردن می پردازد. پس از این مرحله قدری خسته می شود و آمادگی آموزش دیدن پیدا می کند. در حدود ساعت 10 الی 11 صبح کاسکو میل دارد خودش حرف بزند یا سوتهایی را که بلد است، بکشد. این حالت نیز معمولاً تا ساعت 12 الی یک بعد از هر ادامه می میابد. پس از آن قدری غذا می خورد و آماده استراحت می شود. در حدود ساعت 3 تا 4 بعدازظهر کاسکو میل به شنیدن و یادگیری دارد و پس از آن میل به حرف زدن پیدا می کند. وقتی هوا تاریک می شود، کاسکو قبل از خواب علاقه زیادی به یادگیری دارد.
□ شما می توانید در مواقع بیداری کاسکو و زمانهایی که کاسکو مشغول سوت کشیدن یا حرف زدن یا خوردن یا چرخیدن به دور قفس نیست، هر دو ساعت یک بار یک کلاس 20 دقیقه ای برای کاسکو بگذارید.
□ در خصوص ساعات مذکور، باید گفت که این اوقات و مناسبت آنها برای خواب، استراحت، غذا خوردن، ورزش، سخن گفتن یا سوت کشیدن و آموزش دیدن؛ یک قاعده استاندارد ندارد و شما نیز می توانید با استفاده از الگوی ارائه شده، الگویی مشابه طراحی کنید و حرفهای مطلوب خودتان در درسهای مختلف بگنجانید و برای کاسکو تدریس کنید. بنابراین توصیۀ من این است که اوقات تدریس را شما در مورد کاسکوی خودتان تجربه کنید و دریابید که بهترین اوقاتی که کاسکوی شما آماه کلاس می شود، چه اوقاتی از روز است.


(11) سعی کنید کلاس آموزش تقلید صدا را برای کاسکوی خود به طور منظم و در ساعاتی که کاسکوی خود را عادت می دهید، برگزار کنید تا کاسکو عادت کند که سر کلاسها فقط گوش کند و حرف نزند، سوت نکشد و دور قفس نچرخد.
(12) وقتی کاسکو در حال سوت کشیدن، حرف زدن، بازیگوشی، غذا خوردن، آب خوردن، خوابیدن یا استراحت است، سعی نکنید چیزی به آن یاد بدهید، زیرا در این مواقع کاسکو آمادگی تمرکز حواس برای شنیدن و ضبط صداها را ندارد.


(13) اگر دو یا چند کاسکو کنار هم باشند، آنها با هم مشغول ارتباط می شوند و آموختن آنها اگر غیرممکن نباشد، تا حد زیادی ناامیدکننده است. من در این مورد به نتیجه قطعی رسیده ام و هرگز نتوانستم در کلاسهای دسته جمعی حتی یک کلمه را به هر یک از 7 کاسکوی مورد تحقیق خودم یاد بدهم.


(14) اگر یک کاسکوی سخن گوی پیشرفته را در کنار یک کاسکوی تازه به سخن آمده بگذارید، کاسکوی تازه کار تا زمان یکه کنار کاسکوی پرحرف است، چیزی نمی گوید و قطعاً از لحاظ سخن گویی به تدریج برخی از کلمات را از یاد می برد. چنین به نظر می رسد که کاسکوی سخن گوی پیشرفته، باعث احساس حقارت در ک اسکوی تازه به حرف آمده می شود و چنین کاسکویی ترجیح می دهد که در مقابل یک کاسکوی پیشرفته، اگر هم چیزی بلد است، سکوت اختیار کند. وقتی دو یا چند کاسکو در کنار هم باشند، حتی کاسکوی سخن گوی پیشرفته نیز بسیار کم حرف می زند و بیشتر سوت می کشد یا با صداهای طبیعی خود با کاسکوهای دیگر ارتباط برقرار می کند. تحت این شرایط بعید است که هیچ یک از کاسکوها پیشرفت کنند، مگر آن که انها را جوری از هم جدا کنید که صدای یکدیگر را نشنوند. مثلاً آنها را در دو طبقه جداگانه از یک خانه یا دو اتاق دور از هم بگذارید. اما باید توجه داشته باشید که شما چنان وقتی را ندارید که برای هر یک از آنها به طورجداگانه کلاس بگذارید و از آنها مراقبت کنید، مگر آن که بیکاری فراوانی داشته باشید. برخی افراد ممکن است علاقه مند شوند که به جای یک کاسکو، دو یا چند کاسکو خریداری کنند و زحمات لازم برای سخن گو کردن یک کاسکو را به طور همزمان برای چند کاسکو به کار گیرند. براساس تجارب به دست آمده، باید گفتکه رسیدگی، تربیت و آموزش سخن گویی به چند کاسکو به طور همزمان، نتیجه بخش نخواهد بود و شخص به زودی متوجه می شود که کاسکوها در ساعات کلاس درس به جای گوش دادن به مربی خود، هر یک مشغول بازیگوشی خاصی می شوند و / یا سوت می کشند و هیچ علاقه ای به رعایت نظم کلاس ندارند. تحت این شرایط، شما به زودی از آموزش کاسکوها خسته می شوید و تنها راه چاره این است که یکی از آن ها را نگهدارید و بقیه را بفروشید. البته اگر شما از لحاظ تعداد اتاق در خانه محدودیت ندارید، می توانید در هر اتاق یک کاسکو نگهداری کنید و برای هر یک از آن ها  به طور جداگانه کلاس بگذارید. به هر حال شرایط محل آموزش کاسکوها باید جوری باشد که کاسکوها نتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. کاسکوها علاوه بر ارتباط طبیعی که با هم برقرار می کنند، به شدت حسود هستند و هر یک از آن ها فقط میل دارند که صاحبشان  فقط مال خود آن ها باشد و وقتی متوجه شوند که شما علاوه بر آن ها به دیگری هم محبت می کنید، خوششان نمی آید و ناراحتی آن ها به شکل بی توجهی ای به شما سر کلاس و کمتر حرف زدن در سایر مواقع بروز می کند.


(15) کاسکو عبارات دو کلمه ای مثل اللهُ اکبر را بسیار دشوارتر از یک کلمه ای یاد می گیرد. اگر ابتدا شما به کاسکو «الله» را یاد بدهید و سپس «اکبر»، طول مدت یادگیری این دو کلمه کمتر از «اللهُ اکبر» خواهد بود. بنابراین آموزش را موآمو
از کلمات ساده شروع کنید و پس از آن که کاسکو 20 تا 30 کلمه یاد گرفت، عبارات دو کلمه ای را به آن آموزش دهید. وقتی کاسکو توانست چند عبارت دو یا چند کلمه ای را یاد بگیرد، شما می توانید به آموزش جمله برای آن اقدام کنید.


(16) از مجموع مطالب یک درس، کلمه یا عبارتی را که کاسکو یاد گرفت، از درس حذف کنید و کلمه یا عبارت جدیدی جای آن بگذارید و به تکرار  مجموع یک درس ادامه دهید و کلمه یا عبارت حذف شده از فهرست را ببرید جزء سخنان یادگرفته که در هر جلسه تدریس یک یا دو بار باید تکرار شود تا از یاد کاسکو نرود. تا وقتی کاسکو یک درس (کلمه ـ عبارت یا جمله) را یاد نگرفته و تکرار نکرده، آموزش درس جدید را برای آن شروع نکنید. هر درس را به هر تعداد جلسه تکرار که نیاز داشت، ادامه دهید. مگر آن که مطمئن شوید کاسکو یک کلمه یا عبارت را نمی تواند بگوید و بهتر است آن را حذف و چیز دیگری را جای آن بگذارید.
ممکن است برای یادگیری هر درس توسط کاسکو، نیاز داشته باشد که شما در روز چند کلاس 15 تا 20 دقیقه ای برای کاسکو بگذارید و ممکن است مجبور باشید که برای یاد دادن یک درس به کاسکو، همان درس را روزانه چند بار و طی چند روز برای کاسکو تکرار کنید. تکرار هر درس برای کاسکو باید به اندازه کافی ادامه یابد تا یاد بگیرد یا شما مطمئن شوید که یاد نخواهد گرفت و درس دیگری را جایگزین آن درس کنید. توجه داشته باشید که اگر درسهای آموخته شده توسط کاسکو، برای آن تکرار نشود، ممکن است کاسکو برخی از آنها را در حین سخن گویی روزانه تکرار نکند و پس از مدتی آنها را فراموش کند. به محض این که کاسکو یک درس را تکرار کرد. فوراً آن را ثبت کنید.


(17) در هنگام تدریس، هر بار که درس را تکرار می کنید، باید 5 ثانیه سکوت کنید و پس از آن دوباره درس را تکرار کنید و به همین شیوه تا پایان جلسه، تکرار درس را ادامه دهید. در انتهای هر جلسه که قصد دارید دروس گذشته را برای کاسکو تکرار کنید، لازم است بین تکرار آن دروس نیز فاصله 5 ثانیه سکوت را رعایت کنید.


(18) اگر در هنگام آموزش، پس از گفتن درس، آن را بلافاصله تکرار کنید، دو مشکل پیش می آید: یکی آن که برای کاسکو حجم یک درس دوبار تکرار شده، دو برابر خواهد بود و یادگیری آن بسیار دشوارتر خواهد بود. دیگر آن که اگر کاسکو درسی را به صورت دو بار تکرار پشت سر هم یاد بگیرد، این شکل یادگیری غلط است. به طور مثال، اگر شما قصد داشته باشید «سلام» را به کاسکو یاد بدهید و در هنگام آموزش، سلام را دوبار بدون فاصله (سکوت 5 ثانیه ای) تکرار کنید (مثل: سلام سلام)، اگر چه یادگیری چنین درسی برای کاسکو بسیار دشوارتر از یادگیری «سلام» خواهد بود، ولی وقتی کاسکو چنان درسی را یاد بگیرد، به صورت «سلام سلام» تکرا رخواهد کرد ـ نه به صورت «سلام» که این یادگیری غلط و نامطلوب است.


(19) اگر قصد دارید «الله اکبر» را به کاسکو آموزش دهید، باید بین هر بار گفتن الله اکبر، 5 ثانیه سکوت کنید. حال اگر پس از گفتن الله اکبر، بلافاصله آن را تکرار کنید، دشواری یادگیری این درس برای کاسکو به اندازۀ یک درس 4 کلمه ای است، ضمن آن که پس از یادگیری، کاسکو دو بار پشت سر هم و بدون مکث درس را می گوید؛ مثل «الله اکبر الله اکبر» که در واقع هدف شما این نبوده و این گونه ادا کردن دروس غلط است.


(20) شاید فکر کنید که اگر کاسکو برای یادگیری یک درس یک کلمه ای: مثل «الله»، به 50 بار تکرار آن توسط شما نیاز داشته باشد. برای یادگیری یک درس دو کلمه ای؛ مثل «الله اکبر»، به 100 بار تکرار نیاز خواهد داشت. اما متأسفانه چنین نیست؛ زیرا هر چه کلمات دشوارتر یا تعداد کلمات یک عبارت بیشتر شود، نیاز به تکرار برای آموخته شدن توسط کاسکو از یک کلمه ای به دو کلمه ای، دو برابر نمی شود، بلکه ممکن است به سه تا چهار برابر تکرار نیاز باشد. مثلاً در مثال فوق برای یادگیری «الله» به 50 بار تکرار؛ برای یادگیری «اکبر» به 50 بار تکرار و برای یادگیری «الله اکبر» ممکن است به 150 بار تکرار نیاز باشد. نیاز شما به تکرار هر درس بستگی به هوش کاسکو، زمان مناسب تدریس، شیوه تدریس و یکنواخت ادا کردن دروس دارد.


(21) اگر شما استاد خوبی نباشید و فقط در آموزش درس «الله اکبر»، سکوت 5 ثانیه ای لازم را بین هر بار تکرار رعایت نکنید، برای کاسکو درس به شکل «الله اکبر الله اکبر» تلقی می شود. در این مورد نیز اولاً عبارت غلطی را به کاسکو یاد داده اید؛ ثانیاً کاسکو برای یادگیری آن، چون یک درس 4 کلمه ای تلقی می شود، به جای 200 بار تکرار، به تکرار بیشتری نیاز خواهد داشت.


(22) اگر کاسکوی شما برای یادگیری یک درس یک کلمه ای؛ مثل «علی» به 50 بار تکرار نیاز داشته باشد، زمانی با 50 تکرار چنین درسی را یاد می گیرد که اولاً بین هر دو تکرار سکوت 5 ثانیه ای رعایت شود، ثانیاً درس با لهجۀ یکنواخت، تون یکنواخت و صدای یکنواخت (از لحاظ بلند و یواش گفتن شما) تکرار شود. حال اگر در تکرارهای مختلف، شما نتوانید بلند و کوتاهی، لهجه یا تون صدای خود را به طور یکنواخت حفظ کنید؛ این جا هم مشکل پیش می آید؛ یعنی این که کاسکو در هر باری کحه شما درس را بلند می گویید، آن را یک درس و وقتی کوتاه می گویید، آن را درسی دیگر تداعی می کند. همچنین اگر نتوانید لهجه خود را در تکرارهای مختلف به طور یکنواخت حفظ کنید، کاسکو در هر بار تغییر لهجه، ادای درس به شکلهای مختلف را به عنوان درسهای مختلف تداعی کند.
به طور مثال، وقتی می خواهید درس «سلام» را به کاسکو آموزش دهید، اگر نتوانید درس را با لهجه و تون یکنواخت تکرار کنید؛ مثلاً در تکرارهای مختلف چنین بگویید: «سَلام ـ سِلام ـ سُلام ـ سیلام ـ سالام یا کاسکو سلام ـ سلام کاسکو» / یا این که درس را با تون های مختلف تکرار ک نید، مثل: «سلام با صدای بلند ـ سلام با صدای متوسط ـ سلام با صدای یواش ـ سلام با صدای بم ـ سلام با صدای زیر» / یا این که مخلوطی از لهجه ها و تون های متفاوت صدا را در ادای هر یک از تکرارهای درس به کار برید؛ به طور قطع چنین طرز بیان و تدریس برای آموزش کاسکو مطلوب نخواهد بود و کاسکو از شما چیز قابل توجه ای یاد نخواهد گرفت.
با درک حقایق فوق ملاحظه می شود که آموزش کاسکو به مهارت و استادی خاص نیاز دارد و اگر مردم بدانند که صاحب یک کاسکوی سخن گو چقدر زحمت کشیده تا توانسته است تعداد زیادی کلمه، عبارت، جمله یا شعر را به کاسکوی خود یاد بدهد، دیگر متعجب نخواهند شد از این که روی یک کاسکوی سخن گوی پیشرفته صاحبش قیمت بالایی بگذارد.


(23) کاسکو نمی تواند مثل آدم با سرعت بگوید «بسم الله الرحمن الرحیم» اما با تمرین فراوان می تواند بگوید «بسم الله ـ الرحمن ـ الرحیم». شما هم مبرای یادگیری آسان تر کاسکو، کلمات هر جمله (درس) را بخش بخش تکرار کنید و بین هر بخش از یک جمله حدود نیم ثانیه فاصله بیندازید. در غیر این صورت ممکن است پس از صدها بار تکرار یک جمله به طور سریع، کاسکو کآن را یاد نگیرد یا فقط بخشی از آن را یاد بگیرد. همچنین اگر قصد دارید جمله را را به کاسکو یاد بدهید و بین کلمات جمله فاصله ای بیشتر از نیم ثانیه بیندازید، کاسکو ممکن است هر یک از کلمات آن جمله را به طور جداگانه تکرار کند و شما به هدف خود نرسید.
اگر می خواهید «بسم الله الرحمن الرحیم» را به کاسکو یاد بدهید، این عبارت را بند و شمرده بگویید. اینطور: «بسم الله ـ الرحمن ـ الرحیم».


(24) در کآموزش جمله به کاسکو، ضمن این که باید بین هر بخش یا کلمه و بخش یا کلمۀ دیگر جمله یک مکث کوتاه نیم ثانیه ای داشته باشید، نباید این مکث از نیم ثانیه تجاوز کند. اگر مکث طولانی تر شود، ممکن است کاسکو هر یک از کلمات جمله را یک درس جداگانه بپندارد و نتواند ضرورت ادای پشت سر هم آنها را تشخیص دهد و نتیجه این شود که در ادای یک جمله چهار کلمه ای، انگار شما از کاسکو می خواهید که چهار درس یک کلمه را به طور همزمان یاد بگیرد که چنین خواسته ای از کاسکو با توجه به روش غلط ادای درس توقع ای بی جا است. زیر ا در آموزش 4 کلمه متفاوت در یک جلسه درس، باید فاصله 5 ثانیه ای را بین کلمات رعایت کنید. حال اگر در آموزش کی جمله 4 کلمه ای به جای 5 ثانیه، فاصله نیم ثانیه ای را بین کلمات رعایت کنید، کاسکو خیال می کند که 4 کلمه ادا شده کلمات یک جمله هستند و با ادا کردن پس سر هم آنها شما به هدف خود نمی رسید. مثلاً وقتی می خواهید کلمات «علی ـ سماور ـ بخور ـ بچه بشین» را در یک درس به کاسکو یاد بدهید و انتظار دارید کاسکو آن کلمات را یاد بگیرد و به طور جداگانه بگوید، اگر به جای 5 ثانیه مکث بین آنها، فقط نیم ثانیه مکث کنید، کاسکو آنها را به صورت یک جمله 5 کلمه ای می فهمد. اما مشکل این جاست که برای یادگیری یک جمله 5 کلمه ای نسبت به هر یک از کلمات مذکور، تازه اگر کاسکو هوش کافی برای یادگیری یک جمله 5 کلمکه ای داشته باشد، دست کم به تکراری بیش از 10 برابر مورد نیاز برای یادگیری آن 5 کلمه نیاز خواهد داشت. جالب توجه این است که اولاً تحت این شرایط شما متعجب می شوید که چرا کاسکو کلمات درس مذکور را سر وقت یاد نگرفته است و ثانیاً اگر هم شما سماجت کنید و کاسکو هم هوش یادگیری چنان جمله ای را داشته باشد، تازه یاد می گیرد که جمله ای به این صورت: «علی سماور بخور بچه بشین» را ادا کند که هم بی معنی است و هم مطلوب شما نیست و هم 10 برابر وقت شما را گرفته است.
حال اگر در یاد دادن یک جمله به کاسکو، به جای مکث نیم ثانیه ای بیشتر مکث کنید، ممکن است کاسکو کلمات هر جمله را مجزا از هم فرض کند. در این مورد، اگر کاسکو چنان کلمات را به طور مجزا یاد بگیرد، قطعاً جمله مطلوب شما را یاد نگرفته است. همچنین به دلیل رعایت نادرست مکث، کاسکو در یادگیر چنان درس هم به صورت جمله و هم به صورت کلمات مجزا مشکل خواهد داشت و اگر کلمات را به طور مجزا یاد بگیرد که بعید است، تکرار هر یک از کلمات آن جمله به تنهایی نیز مطلوب شما نخواهد بود. این امکان وجود دارد که کاسکو یک یا دو کلمه از جمله را یاد بگیرد و فقط آنها را تکرار کند؛ مثلاً از جمله «بسم الله الرحمن الرحیم»، فقط «بسم الله» را یاد بگیرد. البته «بسم الله» به تنهایی عبارت زیبا و با مفهومی است، ولی اولاً هدف شما یاد دادن کامل «بسم الله الرحمن الرحیم» بوده، نه فقط «بسم الله». ثانیاً در جملات دیگر، ممکن است  ادای یک یا دو کلمه از جمله، اساساً چیزی از آن جمله را نرساند؛ مثلاً در یادگیری «توانا بود هر که دانا بود»، کاسکو فقط گفتن «توانا» یا «توانا بود» را یاد بگیرد.
بنابراین به خاطر داشته باشید که در آ موزش جملات، هم باید بین هر کلمه نیم ثانیه مکث کنید و هم مکث شما بیشتر از نیم ثانیه نشود. همچنین در آموزش کلمات مختلف باید بین هر دو کلمه یک مکث حداقل 5 ثانیه ای بکنید. مکث کمتر از 5 ثانیه موجب می شود که کاسکو تلاش کند کلمات را به شکل یک جمله یاد بگیرد و مکث بیشتر از نیم ثانیه موجب می شود که  کاسکو در یادگیری یک جمله، خیال کند که کلمات آن جمله کلماتی متفاوتند. در هر دو صورت خطای انجام شده هم به صورت کمتر شدن یا صفر شدن توان کاسکو در یادگیری هم به صورت جدا ادا کردن کلمات جمله از هم، هم به صورت پیوسته ادا کردن کلمات متفاوت و نیز مخلوطی از خطاهای ذهنی دیگر برای ک اسکو پیش می آید که نهایتاً به صورت یاد نگرفتن، یاد گرفته تکه ای از یک جمله، یاد گرفتن ادای کلمات مختلف به صورت پشت سر هم در سخن گویی کاسکو بروز خواهد کرد.
توجه: آن چه در این نوشته به صورت باید و نباید ذکر می شود، رعایت دقیق یا بی دقتی در رعایت آنها، باعث کاهش کیفیت یادگیری توسط کاسکو می شود. لذا شما هر چه در این کار جدی تر و مصمم تر باشید، باید این نکات را دقیق تر رعایت کنید.


(25) عباراتی مثل «یا علی» را باید به صورتی تکرار کنید که حالت دو کلمه ای یا دو بخشی پیدا نکند؛ یعنی بین «یا» و «علی» فاصله نیندازید! و نگویید «یا ـ علی» (خط تیر به معنی مکث است). چون ممکن است کاسکو چنین یاد بگیرد که «یا» یک کلمه است و «علی» یک کلمه دیگر و لذا گاهی بگوید «یا» و گاهی بگوید «علی». در این صورت نه تنها کاسکو عبارت مورد نظر را اشتباه یاد گرفته است، بکله طول مدت یادگیری و تعداد دفعات تکرار مورد نیاز برای یادگیری نیز بیشتر می شود و اساساً تکرار یا  و علی، هیچ یک یا علی مورد نظر شما نخواهد شد؛ چون «یا» به تنهایی یک صدای بی معنی است و «علی» به تنهایی یک نام معمولی است. اما «یا علی» برای ما مفهومی خاص دارد.


(26) اگر شما به کاسکو بگویید «بخند»، کاسکو نمی خندند. حال اگر چند بار «بخند» را به عنوان یک کلمه تکرار کنید، کاسکو یاد می گیرد که گاهی بگوید «بخند». اما اگر می خواهید کلمۀ بخند را به صورت دستور از شما بپذیرد و وقتی می گویید بخند، شروع به خندیدن کنأ، باید بگویید «بخند» و متعاقباً خودتا بخندید و این حرف و عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاسکو یاد بگیرد که در مقابل کلمۀ دستوری «بخند»، همان طوری که صدای خندیدن را از خود شما یاد گرفته است، صدای خنده را تقلید کند. در این صورت پس از مدتی ملاحظه خواهید کرد که وقتی می گویید «بخند»، بدون آن که نیاز باشد خود شما بخندید، کاسکو بلافاصله یا با قدری تأخیر شروع به خندیدن می کند. البته خندیدن کاسکو خنده آن نیست، بلکه فقط تقلید صدای خندۀ شماست.
□ کاسکو در حرف زدن، مستقل عمل می کند و غالباً هر وقت میل داشته باشد حرف می زند. کاسکو معمولاً به دستورات شرطی شده پاسخ می دهد؛ مثلاً اگر درست آموزش دیده باشد، متعاقب دستور «بخند»، می خندد. اما این گفته یک حکم صریح نیست کو ممکن است کاسکو علی رغم یاد گرفتن یک یا چند کلمۀ دستوری، به دستور عمل نکند. مرغ مینا علی رغم ضعف فراوانی که در تقلید صدا نسبت به کاسکو دارد، معملاً در حضور غریبه ها و حتی بنا به دستور یا خواست غریبه ها هم به تکرار کلمه یا عباراتی که یاد دارد پاسخ می دهد، در حالی که کاسکو معملاً نزد غریبه ها حرف نمی زند و در اطاعت از صاحب خود برای حرف زدن یا تکرار یک دستور، چنان که باید مطیع نیست.


(27) در مورد یاد دادن دستورهای توام با عمل، علاوه بر این که کاسکو یاد می گیرد که با این گونه دستورات داخل قفس شود یا بخندد یا کلمه ای را به زبان آورد یا حرکت خاصر را انجام دهد؛ کاسکو کلمنه یا عبارت دستوری را هم یاد می گیرد و گاهی خودش آن دستور را می گوید و خودش هم اجرا می کند؛ مثلاً یاد می گیرد که وقتی روی قفس نشسته و به میل خود می خواهد داخل قفس برود، اول چند بار دستور «برو تو» را تکرار کند و بعد به طرف درب قفس برود.


(28) اگر شما کف بزنید و خیال کنید که کاسکو با شنیدن صدای کف زدن شما می رقصد، کاسکو نخواهد رقصید. اگر جلوی کاسکو بارها کف زدن را تکرار کنید، یاد می گیرد که با دهانش صدای کف زدن شما را تقلید کند. اگر دوست دارید که با کف زدن، کاسکوی شما برقصد، چاره ای ندارید جز آن  که بارها جلوی قفس کاسکو بنشینید و همراه با کف زدن، سر و گردن خود را به طرف راست و چپ و بالا و پایین تکان دهید. در این صورت ملاحظه خواهید کرد که پس از مدتی، به محض این که شما کف می زنید، بدون این که نیاز باشد شما خودتان را تکان دهید، کاسکو متعاقب کف زدن شروع به رقصیدن می کند. همچنین اگر می خواهید با دستور «کاسکو برقص»، کاسکو برای شما برقصد باید بارها پس از گفتن «کاسکو برقص»، خودتان شروع به تکان دادن سر و گردن خود کنید. در این مورد نیز پس از مدتی متعاقب گفتن «کاسکو برقص»، کاسکو شروع به رقصیدن می کند.


(29) پاسخ کاسو به برخی از دستورات که توسط کاسکو با عمل یا گفتن کلمه یا جمله ای انجام می شود، پاسخی است که در علم فیزیولوژی به آن پاسخهای شرطی شده گفته می شود. این نظریه برای اولین بار توسط پاولف «فیزیولوژیست مشهور روسی» روی برخی اعمال شرطی شده توسط سگبه اثبات رسید. گاهی ممکن است پاسخهای شرطی شده مربوط به عبارات یا جملات یاد گرفته شده توسط کاسکو باشد. به طور مثال، اگر کاسکو قدرت گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» را داشته باشد. این امکان وجود دارد که وقتی شما می گویید «بسم الله»؛ کاسکو ادامۀ جمله را بگوید: یعنی «بسم الله الرحمن الرحیم». این گونه موارد نیز در ردیف پاسخهای شرطی شده طبقه بندی می شود. در واقع کاسکویی که قادر به گفتن «بسم الله الرحمن الرحیم» است، در مواردی که شما بخواهید «بسم الله الرحمن الرحیم» را تکرار کند، شرطش این است که «بسم الله» را شما بگویید تا کاسکو تمام آن را تکرار کند.


(30) اگرچه قابلیت تقلید صدا توسط کاسکو، تنها دلیل ممتاز کردن آن از دیگر پرندگان و حیوانات خانگی است، اما شیرین ترین و لذت بخش ترین نوع  حرف زدن کاسکو وقتی است که متعاقب دستور یا عملی از طرف شما، کاسکو حرفی می زند یا عملی را انجام می دهد. یک مثال ساده برای درک مسئله شرطی شدن برخی دستورات و اجرای آن توسط کاسکو، این است که وقتی کاسکو دور از غذاخوری روی چوب وسط قفس نشسته است، به محض گذاشتن غذاخوری در محل آن، می بینید که حتی بدون این که حرفی بزنید، کاسکو به طرف غذاخوری می آید. بنابراین گذاشتن غذاخوری در محل آن و آمدن کاسکو به طرف آن، یک عمل شرطی شده است که شرط آن یا گرسنگی کاسکو یا قرار دادن غذاخوری در محل آن است و پاسخ کاسکو، آمدن به طرف غذاخوری است.


(31) کاسکو می تواند برخی از صداها یا دستورات را از روی صداهای دیگر تداعی کند و متعاقب شنیدن آن عملی را انجام دهد یا حرفی بزند. به طور مثال، کاسکویی که یاد گرفته است با کف زدن شما برقصد، ممکن است هر صدایی شبیه کف زدن؛ مثل زدن روی قابلمه، بشکن زدن و غیره باعث رقصیدن کاسکو شود.


(32) کاسکو بسیاری از حرکات نمایشی و آکروباتیک؛ مثل رقصیدن، چرخیدن دور قفس، آویزان کردن خود از سقف قفس «به یک انگشت، یک پا، دو پا یا فقط به منقار»، حرکات سریع سر و گردن و غیره را معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در پاسخ به درخواست صاحب خود یا یکی از افراد خانواده یا برای جلب توجه انجام می دهد و معمولاً در تنهایی به ندرت چنین حرکاتی را انجام می دهد. این نکته ثابت می کند که کاسکو پرنده ای باهوش و بازیگوش است و هر وقت که بخواهد با چنین ترفندها صاحب خود یا افراد خانواده را وادار می کند که با آن همبازی شود.
ثابت شده است که کاسکو به اندازه یک بچۀ 4 ساله عقل دارد. کاسکو صاحب خودش را از روی چهره او، صدای او، پوست دست او و حتی بوی او می شناسد. بر همین اساس، اگر صاحب کاسکو هر نوع لباس یا کلاهی بر سرش بگذارد، کاسکو او را می شناسد. همچنین به محض شنیدن صدای او قبل از ورود به خانه، نزدیک بودن صاحبش را تشخیص می دهد و ابراز احساسات می کند. همچنین اگر کسی با پوشیدن لباس یا کلاه صاحب کاسکو بخواهد آن را گول بزند و خودش را صاحب کاسکو معرفی کند، کاسکو به سهولت می فهمد و گول کسی را نمی خورد. توجه داشته باشید که یک بچه 4 ساله چه مقدار عقل دارد و آیا کسی می تواند با پوشیدن لباس یا  کلاه پدر یا مادر یک بچۀ 4 ساله خودش را جای پدر یا مادر او جا بزند! قطعاً بچۀ 4 ساله فریب تغییر لباس یا صدای کسی را نمی خورد و به همین ترتیب، کاسکو به راحتی می تواند چهره، صدا، پوست دست و حتی بوی صاحب خودش را تشخیص دهد.

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:19  توسط امیر  | 

طوطی خاکستری(کاسکو)

طوطی خاکستری(کاسکو)
طوطی خاکستری با نام علمی Psittacus erithacus در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کند.این طوطی دارای دو نژاد کنگو و تیمنه می باشد.نژاد کنگو دارای جثه ای بزرگتر و دارای پرهای دم روشن تری نسبت به تیمنه می باشد.کاملا مشخص نیست چه زمان این پرنده به اروپا را پیدا کرد، اما هنری هشتم پادشاه انگلستان از یک طوطی خاکستری نگهداری می کرد.

طوطی خاکستری با نام علمی Psittacus erithacus در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کند.این طوطی دارای دو نژاد کنگو و تیمنه می باشد.نژاد کنگو دارای جثه ای بزرگتر و دارای پرهای دم روشن تری نسبت به تیمنه می باشد.کاملا مشخص نیست چه زمان این پرنده به اروپا را پیدا کرد، اما هنری هشتم پادشاه انگلستان از یک طوطی خاکستری نگهداری می کرد.

طوطی خاکستری آفریقایی از اکثر طوطی ها بزرگتر می باشد.طول بدن نژاد کنگو ۱۲ تا ۱۴ و نژاد تیمنه حدود ۱۰ اینچ می باشد.هر دو نژاد دارای دمهای خیلی کوتاه و قرمز رنگ میباشند و اگر چه نسبت به سایر طوطی ها دارای پر و بال رنگارنگی نیستند اما به واسطه هوش و قدرت سخن گویی بالا بسیار مورد توجه می باشند.

طوطی خاکستری در طبیعت بسیار اجتماعی می باشد.این پرندگان بدلیل داشتن امنیت بالاتر و همچنین علاقه به همنشینی با سایر همنوعانشان بصورت گله ای زندگی می کنند.این احساس دوستی می تواند در یک پرنده خانگی به دوستی با انسان تبدیل شود به طوریکه پرنده به راحتی عصبانیت یا ناراحتی صاحبش را تشخیص و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد.

بدلیل زندگی اجتماعی، این پرنده به محبت و توجه زیادی نیاز دارد، بی توجهی به حیوان باعث ایجاد افسردگی و اضطراب در این پرنده می گردد.پرنده ای که مورد بی توجهی قرار گرفته اغلب مهاجم شده و پرهای خود را می کند.این طوطی به صاحبی که برای رابطه با او اشتیاق دارد نیاز دارد، در صورتی که وقت کافی برای گذراندن با این پرنده ندارید از خرید آن صرفنظر کنید.

دلیل شهرت این پرنده هوش باور نکردنی آن است،آلکس،طوطی ای که توسط دکتر Irene Pepperberg آموزش داده شده می تواند کارهایی در حد یک کودک چهار ساله از قبیل تشخیص رنگ ، شکل و تعداد اشیا انجام دهد.توانایی سخن گوئی این پرنده افسانه ایست.طوطی های خاکستری توانایی یادگیری بیش از صد لغت را دارند همچنین می توانند بسیاری از این لغلات را فهمیده کاملا درست استفاده نمایند.علاوه بر این می توانند هر صدائی را که می شنوند از قبیل صدای تلفن یا یک پرنده تقلید کنند.

آموزش دادن به پرنده به واسطه هوش و حس کنجکاوی اش بسیار شیرین است.اگر می خواهید پرنده شما یک عبارت خاص را تکرار نماید.به شکل های مختلف این عبارت را بیان کنید،یک بار با صدای بلند یکبار با صدای کم و یکبار با صدای کودک و یا هر صدای دیگر و موقع آموزش مستقیما به پرنده نگاه کنید به این صورت پرنده می فهد که شما می خواهید او این لغت را تکرار کند.

برای اینکه پرنده اسم یک شی مثلا بیسکوئیت را یاد بگیرد آنرا در دستتان بطوری که پرنده آنرا ببیند نگاه دارید سپس کلمه را بوضوح ادا کنید.کلمه را در یک جمله بکار برید مثلا بگوئید دوست داری؟ بعد بیسکوئیت را به او نشان داده و بگوئید بیسکوئیت.اجازه دهید پرنده بفهمد در مورد چه صحبت می کنید.

همیشه یک صاحب مسئولیت پذیر باشید،هیچگاه به پرنده لغات اشتباه یاد ندهید،اگرمجبور شوید برای مدتی پرنده را به محل جدید انتقال دهید چه رخ می دهد؟ صاحب جدید احتمالا اصلا از یک پرنده بد عنق خوشش نخواهد آمد.

همیشه اسباب بازیهای متنوعی را در اطراف و داخل قفس پرنده قرار دهید تا حوصله حیوان سر نرود، در غیر اینصورت پس از مدتی پرنده مشکلات رفتاری پیدا خواهد نمود.با تغییر دادن اسباب بازیها و بازی کردن با حیوان، پرنده را همیشه فعال نگاه دارید.

این پرنده از میوه های تازه ، سبزیجات ،غله ،میوه های مغزدار وبذر گیاهان تغذیه می کند.در صورتی که از غذای آماده استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که این غذا مخصوص طوطی های بزرگ بوده و همچنین غذای خریداری شده تازه باشد.

این پرنده می تواند گل کلم ،هویج،اسفناج ،ذرت و تقریبا هر نوع سبزیجاتی را بخورد و اصلا نگران تکه تکه کردن این سبزیجات نباشید آنها دارای منقار بسیار قوی می باشند، اجازه دهید خود پرنده غذایش را تکه تکه کند.در مورد میوه ها هم همینگونه رفتار کنید ،پرنده به راحتی می تواند یک سیب یا پرتقال را تکه کرده و بخورد ، اجازه دهید پرنده از منقار خود استفاده کند بعلاوه با این کار می تواند مدتی سرگرم باشد.

دادن غذاهای انسان از قبیل نان به پرنده ایرادی ندارد ولی دقت کنید که پرنده نباید غذاهایی از قبیل شکر،روغن حیوانی ، شکلات ، کافئین و نمک بخورد.

طوطی خاکستری اصلا پرنده کوچکی نیست هر چند دم بلندی مثل یک ماکائو(طوطی آمازون) ندارد اما به یک قفس نیاز دارد که بتواند بالهای خود را از هم باز کند وهمچنین از دیواره آن بالا رود.اندازه قفس حد اقل باید ۳۶ در ۳۶ باشد برای طوطی های بزرگتر بهتر است قفس را بزرگتر در نظر بگیرید.میله ای که در قفس برای نشستن پرنده تعبیه می شود باید حد اقل دارای قطر یک سانتیمتر باشد تا پرتده به راحتی بر آن بنشیند.

بخاطر داشته باشید که این پرنده یک طوطی بزرگ است و طوطی ها جویدن را دوست دارند این بدین معنی است که اگر قفس پرنده را نزدیک یک کار شیک چوبی یا پارچه ای قرار دهید پرنده نسبتا سریع آنرا از بین می برد.این خطای پرنده نیست جویدن جزئی از وجود این پرنده است.

طوطی های خاکستری حدود ۴۰ تا ۶۰ سال زندگی می کنند.این طوطی پرنده سالمی است و بسیار کم بیمار می شود. شایع ترین بیماری این پرنده پر کنی می باشد که به یک بیماری جسمی یا روانی دلالت می کند.این بیماری زمانی آشکار میشود که پرنده بصورت جدی شروع به کندن پرهای خود می کند.اگر این اتفاق افتاد به پرنده اجازه دهید به کار خود ادامه دهد ،پرنده حتی می تواند نقاطی از بدنش را کاملا بی مو کند.طوطی های خاکستری تنها پرندگانی نیستند که مبتلا به این بیماری می شوند ولی به هر حال یکی از پرندگانی هستند که به این بیماری دچار می شوند.اگر پرنده شما این رفتار را از خود نشان داد به سرعت به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در صورتی که پرنده مشکل جسمانی داشته باشد تشخیص داده شود.بیماریهای جسمانی می تواند شامل یک بیماری انگلی،یک آلرژی غذایی یا کمبود مواد غذایی باشد.در صورتی که هیچکدام از علائم بیماری جسمی وجود نداشته باشد احتمالا پرنده به یک بیماری روحی دچار شده است که از دلایل اصلی آن می توان ترس یا تنهایی را نام برد درصوتی که به یک دامپزشک خوب مراجعه کنید می تواند به شما در مورد رفتار با پرنده راهنمائیتان کند.بهترین راهنمائی می تواند این نکته باشد که پرنده را از آسیب در موقع پرواز حفظ کنید. خیلی از پرنده ها هنگامی که خارج از قفس هستند و بالهایشان کوتاه نشده آسیب می بینند.این پرنده ها اجازه پیدا می کنند آزادانه پرواز کنند و در هنگام پرواز به دیوار ، آینه و یا پنجره ها برخورد می کنند و آسیب می بینند. پرنده ای که بالهایش کوتاه شده نمی تواند خارج از قفس پرواز کرده و به خود آسیب برساند.

در صورت تصمیم به خرید طوطی خاکستری بهترین گزینه انتخاب طوطی است که از زمانی که جوجه بوده از مادر جدا شده و توسط یک انسان تغذیه شده است .چنین پرنده ای به راحتی به انسان خو گرفته و به او اعتماد می کند.بسیار کم اتفاق می افتد که آنها نسبت به صاحب جدید خود حالت تهاجمی داشته باشند.با این حال دقت کنید که جوجه باید به سنی رسیده باشدکه به تنهایی غذا بخورد در غیر اینصورت پرنده برای رفتن به یک محیط جدید خیلی جوان است.یک پرنده فروش آگاه هیچگاه چنین پرنده جوانی را نمی فروشد.

طوطی خاکستری می تواند یک دوست حیرت انگیز برای صاحبش باشد که می تواند جذابیتهای زیادی برای صاحبش ایجاد کند. طوطی و صاحبش می توانند مدتهای زیادی با هم سرگرم باشند.اما همانند دیگر حیوانات خانگی، کلید این کار توجه به پرنده است.طوطی خاکستری زمانی طولانی زندگی می کند و می تواند برای صاحبش زندگی شادی را بوجود آورد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 0:38  توسط امیر  | 

كاسكوخاكستري دم شكلاتي

كاسكوخاكستري دم شكلاتي

 

طوطی های خاکستری مانند سایر طوطی سانان از هوش بالا برخوردارند اما چیزی که مشخص است این است که بالا ترین قدرت تقلید صدا را دارند مانند انسانها خصوصیات رفتاری و عادتهای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند مثلا اگر دو طوطی خاکستری را با هم مقایسه کنیم

اهل سرو صدا کردن و دیگری زیاد سرو صدا نکنداهل پرواز کردن و دومی بیشتر علاقه به خزیدن داشته باشد یعنی از شاخه ها و دیواره قفس بالا و پایین بره.علاقه بیشتری به تقلید صدا ها و استعداد سخن گفتن را داشته باشه و دومی کمتر به این کار علاقه داشته باشه البته بستگی به صاحب انها هم دارد یعنی می بایست اموزش دهنده خوبی باشید تا طوطی به خوبی از قدرت تقلید صدای خود استفاده کند با صبر و حصله و تشویق و اموزش هایی که در ادامه اورده شده.كاسكو بهترين پرنده سخن گو است. و ازمشهورترين طوطيهاي خانگي ميباشد. اگربهش توجه كافي شود به پرنده اي بسيار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبديل خواهد شد.و بسیاری تفاوت های دیگر مثل علاقه داشتن به غذاهای مختلف (دانه ها و میوه ها)

پس در ابتدا به این نتیجه رسیدیم که این طوطی های خاکستری ظاهرا شبیه به یکدیگر هستند اما در اصل دارای عادتهای رفتاری و غذایی بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که این هم نشان دهنده هوش بالای انهاست. به همین خاطر هم هست که انها به راحتی در اسارت جفتگیری نمی کنند و جفت شان را باید خود انتخاب کنند.نام اصلی این پرنده طوطی خاکستری است که انرا اشتباها در ایران کاسکو می نامند. حتی کتابهایی در ایران نوشته شده که کاملا درست و قابل اعتماد نیستند.تو کتاب و در هر جای علمی و رسمی دیگر نباید از لفظ اشتباه کاسکو استفاده کرد زیرا کلمه کاسکو یک نام اشتباه و بی معنا است و هنوز مشخص نیست این اسم از کجا امده و در ایران باب شده کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.

 

 

کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید زیرا طوطی ها جانوران وحشی هستند و رام کردن یا سخنگو کردن یک طوطی سن و سال دار مشکل خواهد بود. این نکته را هرگز فراموش نکنید که جانور مورد نظرتان به خواسته خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید پس بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد

هر كاسكو عادات مخصوص خود را دارد اما به‌طور كلي مي‌توان كاسكوها را از لحاظ عادات و رفتارهايي كه دارند، ‌در چندين دسته كلي تقسيم‌بندي كرد

كاسكوها از حدود 2 ماهگي، به‌طور كامل پر درمي‌آورند و از وقتي كه رنگ چشم آنها زرد مي‌شود، ‌سن آنها از روي رنگ چشم‌ها و رنگ دم قابل تشخيص نيست. همچنين نمي‌توان از روي شكل ظاهري كاسكو به نر يا ماده‌بودن او پي برد. اگر به آنها نزديك بشويم و قار بزنند و حالت حمله يا ترس به خود بگيرند، معلوم مي‌شود كه هنوز وحشي بوده و با انسان انس نگرفته‌اند.اگر با نزديك‌شدن به كاسكويي، او حالت مذكور را نشان ندهد و به راحتي اجازه بدهد به او نزديك شويد و حتي سرش را نوازش كنيد يا به منقارش دست بزنيد، معلوم مي‌شود كه مرحله وحشي‌بودن و انس نداشتن با انسان را پشت‌سر گذاشته است.اگر دست‌تان را به يك پاي كاسكو نزديك كنيد و فشار ملايمي به آن بدهيد و كاسكو ابتدا يك پا و سپس پاي ديگرش را روي دست شما بگذارد و به عبارتي روي دست شما بيايد، اين حالت از لحاظ اهلي‌بودن پيشرفته‌تر از حالت قبلي است اما اگر انتظار داشته باشيد كه با اولين برخورد حتي يك كاسكوي سخنگو سخني را بگويد، اين انتظار كاملا بيجاست زيرا حتي كاسكوهايي كه توسط صاحب قبلي خود سخنگو شده‌اند، مدتي طول مي‌كشد تا اولين كلمه را در حضور صاحب جديد به زبان آورند؛ البته كشيدن سوت‌هاي يادگرفته به علت نزديك‌بودن تن آنها با تن صداهاي طبيعي كاسكو، در اولين روزهاي به خانه‌آوردن يك كاسكوي اهلي و سخنگو، عادي است. اما سخنگويي اغلب كاسكوهاي سخنگو زماني آغاز مي‌شود كه با زواياي محيط جديد زندگي و افراد خانواده آشنا شوند. در تمام موارد ذكرشده، بين هر كاسكو با كاسكوي ديگر تفاوت وجود دارد؛ ممكن است شما يك كاسكوي سخنگو را به خانه بياوريد و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌كلمه يا جمله‌اي را بر زبان آورد و ممكن است يك هفته طول بكشد تا كاسكو بتواند كلمات و جملاتي را كه آموخته تكرار كند.هوش كاسكوها نيز با هم متفاوت است. ممكن است يك كاسكو در تمام عمر طولاني‌اش نتواند تقليد صداي انسان را ياد بگيرد، همچنين ممكن است يك كاسكو پس از به حرف‌آمدن – درصورت آموزش صحيح روزانه – قادر به يادگيري يك كلمه در روز باشد.وقتي به كاسكوهاي وحشي نزديك مي‌شويد، عموما قار مي‌كشند. بعضي از آنها بدون اينكه از جاي خود تكان بخورند، قار مي‌كشند، ‌برخي خودشان را به ديواره‌هاي قفس مي‌چسبانند و قار مي‌كشند و بعضي هم چنان مي‌ترسند كه خودشان را به اين طرف و آن طرف قفس مي‌كوبند.اگر شما انگشت خود را به طرف منقار كاسكوي وحشي ببريد، ممكن است دست شما را محكم گاز بگيرد و متعاقبا قار بكشد. شايد هم وحشت‌زده خود را به ديواره‌هاي قفس بچسباند و قار بكشد يا با پروازهاي كوتاه خودش را به ديواره‌هاي قفس بكوبد.اگر شما غذايي را به منقار كاسكو نزديك كنيد؛ ضمن اينكه قار خواهد كشيد، ممكن است غذا را با منقار خود بگيرد و پرتاب كند يا ‌آن را با حالت تهاجمي‌اي بگيرد، تكه تكه كند و كف قفس بيندازد. شايد هم آن را بگيرد و بين انگشتان پاي خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما قاركشيدن براي تمام كاسكوهاي وحشي تازه خريداري‌شده – كم و بيش – طبيعي و عادي است.ممكن است اسباب‌بازي‌هاي جديد موجب ترسيدن طوطي شما شود؛ بنابراين قبل از قرار دادن آنها به‌عنوان اسباب‌بازي دائم در قفس، سعي كنيد در خارج از قفس طوطي را با آنهاآشنا كنيد.چشم‌هاي شفاف و براق نشانه سلامتي طوطي است،

طوطي‌هاي بيمار در حالت بيداري چشماني نيمه‌باز دارند و اغلب نوعي ترشح از چشم آنها بيرون مي‌آيد.بعضي گياهان خانگي براي طوطي‌هاي شما سمي‌اند؛ بنابراين طوطي خود را از هر نوع گياه خانگي‌اي دور نگه داريد.در صورتي كه كاسكوي شما كاملا اهلي شده باشد در همه حال – از جمله هنگام معاينات – به خوبي با شما همكاري مي‌كند. كاسكوها پرنده‌هاي بسيار بازيگوشي هستند؛ آنها با اسباب‌بازي‌هاي خود و به‌خصوص اسباب‌بازي‌هاي جديد بازي مي‌كنند.

كاسكوها دوست ندارند كسي از جلو به آنها نزديك شود؛ چنين حركتي باعث ترساندن آنها مي‌شود، پس بهتر است انگشت خودتان را مستقيما به آرواره پايين طوطي نزديك كنيد و كمي زير چانه او را بخارانيد و سپس ماليدن دست خود را به پشت گردن ادامه دهيد.كاسكوها قبل از اينكه روي چيزي بنشينند، با منقار خود ميزان محكم‌بودن آن را آزمايش مي‌كنند؛ بنابراين وقتي مي‌خواهيد كاسكو را روي دست خود بنشانيد،‌ابتدا منقارش را به دست شما نزديك مي‌كند؛ در اين حالت نترسيد و دست‌تان را عقب نكشيد.

طوطي‌هاي ناخوش معمولا پرهاي پف كرده دارند

پراکندگی جغرافیایی

کاسکو بیشتر قسمتهای افریقای مرکزی در کمربندی وسیع از جزایر گینه تا شمال غربی تانزانیا و كنيا یافت میشود.

 طول بدن کاسکوی دم قرمز تقريبا ۳۳ سانتيمتر و دم سیاه حدودا ۲۶ سانتی متر

معرفی و شناخت کاسکو

نگهداری پرندگان زینتی یک سرگرمی دیرینه است که هزاران سال قدمت دارد و روز به روز رو به گسترش است. طوطی ها بسیار گران قیمت هستند و این تصادفی نیست علت های زیادی دارد یکی اینکه نگهداری این پرنده ها نسبت به سگ و گربه ... که ممکن است مشکلاتی را در پیش داشته باشند ندارد و نگهداری از پرنده کمی اسان تر است و این پرندگان می توانند به صورت مونس و همدمی واقعی برای انسان درایند.طبیعت سازگار و مطیعی دارند و می توانند با شباهت فوق العاده زیاد و حیرت اوری صدای انسان و یا سایر صداها مثل زنگ تلفن. ایفن .

دزدگیر ماشین صدای پرنده های دیگر وبسیاری از صداهای اطراف خود را تقلید می کنند!. طبق تحقیقات محققان که در کشورهای مختلف به انجام رسیده نگهداری پرندگان زینتی اثرات مفیدی بر روی جسم و روان صاحبان خود در هر گروه سنی می گذارد.نگهداری این پرنده ها در این دنیای پر استرس برای صاحبان خویش ارامش چه از لحاظ جسمانی و چه روانی به ارمغان می اورد.

طوطیها بخاطر استعداد تقلید و یاد گیری خارق العاده خود نسبت به سایر جانوران وضعیتی استثنایی دارند. علاوه بر ان زیبایی و رفتار برخی از انواع انها بی شک بسیاری از افراد را که رابطه چندانی با جانوران ندارند را هم تحت تاقیر قرار می دهد.برخی از انواع طوطی ها خصوصا خاستری(کاسکو) کاکادو  کاسکوي سبز امازون  ارا ماکائو و... به مرور به عنوان عضوی از خانواده در امده و وابستگی زیادی نسبت به انسان پیدا میکنند . انان قادرند مشکلترین جملات و حرکات را اموخته و در جای خود از ان استفاده کنند.بعضی حتی نقش نگهبان منزل را در غیاب صاحب خود به عهده میگیرند.

كاسكو بهترين پرنده سخن گو است. و ازمشهورترين طوطيهاي خانگي ميباشد. اگربهش توجه كافي شود به پرنده اي بسيار باهوش وعلاقه مند به صاحب خود تبديل خواهد شد . کاسکو احتیاج به نزدیکی و محبت همیشگی صاحب خود دارد.کاسکوی جوان گران قیمت تر است اما پیشنهاد میشود اگر قصد خرید دارید پرنده جوان را انتخاب کنید کاسکوی جوان قدرت یادگیری بیشتری دارد.

   

این نکته را هرگز فراموش نکنید که جانور مورد نظرتان به خواسته خود نزد شما نیامده بلکه شما او را طلب نموده اید پس بایستی استحقاق داشتن شرایط مطلوب خود را دارا باشد  

همه چیز در معاشرت با پرنده خلاصه می شود

به هیچ وجه از خشونت و فشار استفاده نکنید رمز موفقیت در همین نکته خلاصه شده است. اجازه دهید پرنده تان هر انچه را که توام با خرابکاری نیست انجام دهد مسلما اگر مایل باشید می توانید پرنده را در دست بگیرید اما صبر نمایید تا بدلخواه خود نزد شما بیاید مطابق تجربیا اینجانب طوطی تربیت شده خود اغلب مبادرت به این کار می ورزد.

طوطی انفرادی انسان را به عنوان جایگزین جفت خود تلقی می نماید. لذا معاشرت انسان برایش ضروریست . اگر در اطاق دیگری هستید پرنده تان احتمالا علاقه به همراه بودن شما دارد.این پرنده های باهوش در طبیعت نیز هر کاری را مشترکا انجام میدهند.

بسیاری از طوطیان کوچک و یا مرغ مینا که پرواز کننده خوبی هستند صاحبان خود را با پرواز همراهی میکنند. اما انواعی که تحرک کمتری دارند مانند کاسکو وطوطی های بزرگ دیگر روی شانه نگهدارنده خود جای میگیرند. 

میل بزنیدتابرایتان مطلب راباعکس بصورت pdf بفرستم تابتوانیدآرشیوکامل مطالب راداشته باشید.

( قسمتي ازمطالب اين قسمت ازسايت دوست عزيزم امید شایگان مديرسايت منقاركجان http://www.2-t.ir/ برداشت شده است)

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم شهریور ۱۳۸۸ساعت 23:43  توسط امیر  | 

خریدکاسکوبه چندمرحله تقسیم میشود

خریدکاسکوبه چندمرحله تقسیم میشود:

 

1-تعیین دقیق پولی که برای خریدکاسکومیخواهیدهزینه کنید:

بهتراست قبل ازاینکه برای خریدکاسکواقدام کنید اولامقدارپولی راکه برای خریدکاسکودرنظرگرفته اید به طوردقیق مشخص کنید (یک حداقل وحداکثرقیمت برای اینکاردرنظربگیرید)تادرهنگام خریدبافروشنده به مشکلی برنخورید وهمچنین برای خریدکاسکویی که ازهمه نظرایده آل است پول کم نیاورید.برای تعیین دقیق پولی که میخواهیدهزینه کنیدبهتراست چندروزقبل ازخریدازچندین پرنده فروشی قیمت بگیریدتاحدوداقیمت روزکاسکوبرایتان مشخص شودویابهترین کاراین است به چندسایت مخصوص فروش کاسکوسربزنید.اگرواقعامیخواهیدکاسکورابرای همیشه نگه داریدوقصدتجارت باکاسکورانداریددرموردخریدکاسکوزیاداقتصادی فکرنکنیدوسخت نگیرید،چراکه کاسکورایکباربرای همیشه میخریدوبعدازرام کردن وسخنگوشدنش میبینیدکه حتی اگرآن راگران هم خریده باشیدضرری نکرده اید.البته همیشه به یادداشته باشیدکه گران خریدن یک کاسکوبه معنی ایده آل بودن کاسکونیست.

 

 2- آماده کردن جای کاسکودرخانه:

تعیین یک مکان مناسب ودایمی (باتوجه به مطالب بخش مربوط به نگهداری کاسکو)درخانه برای وقتی که کاسکوراخریدید وبه خانه آوردید ازاولویت بالایی برخورداراست.چراکه بعدازآوردن کاسکوبه منزل بهتراست تاچندروزازتکان دادن قفس کاسکو(حتی برای تمیزکردن)اجتناب کنید وآرام آرام باصبروشکیبایی اعتماد کاسکوراجلب کنید(مطالب کامل دربخش آموزش کاسکو)تاهم برای تمیزکردن قفس وهم رام وسخنگوکردن کاسکومشکلی نداشته باشید.توجه داشته باشیدکه کاسکوها ازجایجایی محل زندگیشان اصلاخوششان نمی آیدودوست دارنددرهمان محلی که ازاول احساس امنیت میکنندتابه آخرزندگی کنند.سعی کنید محلی که برای قفس کاسکودرنظرگرفته اید(باتوجه به مطالب بخش نگهداری کاسکو)حتماازیک یادوطرف پشت به دیوارباشدتاکاسکواحتیاج کمتری برای توجه کردن به سایرموارد امنیتی واحتیاطیش داشته باشدواحساس امنیت بیشتری کندتابتواندبیشترین دقت وحواسش رابرای آموزش ویادگیری متمرکزکند.درسایرمطالب سایت درمورد بهترین جابرای گذاشتن قفس توضیح داده ام پس لزومی برای تکراراین مواردنیست.

 

3- دراختیارداشتن وسیله جهت حمل کاسکوتامقصد:

بهتراست بعدازخریدکاسکوهرچه مستقیم وهرچه سریعتر به منزل برسیدوازاتلاف وقت درطول مسیراجتناب کنید،چراکه کاسکوهایی که ازطبیعت صیدشده اند بدترین خاطرات راازقسمت صیدوحمل ونقلشان تامقصددارندبه همین دلیل ازجابجاشدن مکررازمحلی که فعلاساکن هستندبسیارمیترسند.البته کاسکوهای کم سن وسالتروکاسکوهایی که به طورمصنوعی توسط انسان پرورش یافته اندزیادبه این موضوع اهمیت نمیدهندچراکه ازانسان وجابجاشدن (درصورتیکه خاطره بدی نداشته باشند)واهمه ای ندارند.بعدازخریدکاسکواورادریک قفس مخصوص حمل کاسکو گذاشته ومستقیم (درصورت امکان باوسیله نقلیه خودتان)به منزل برویدتاکمترین ایجادترس وهیجان زدگی را برای کاسکودرطول مسیرتداشته باشد.بهتراست ازقبل خلوت ترین ونزدیکترین مسیرازمنزل تاپرنده فروشی وبالعکس راانتخاب کنیدتابه مشکل ترافیک وراهبندان وشلوغی ودرنتیجه ترس وهیجان زدگی وآشفتگی کاسکوبرنخورید.

 

4- انتخاب بهترین پرنده فروشی (ازنظرمعتمدومنصف بودن وتمیزی وداشتن کاسکوهای زیاد):

برای خریدبهترین کاسکوپرنده فروشی راانتخاب کنیدکه ازهمه تمیزتراست وتعدادزیادی کاسکودارد،تابتوانیدازبین کاسکوهای موجودبهترین گزینه راانتخاب کنید.هیچوقت ازبین تعدادکمی کاسکویکی رابرای خریدانتخاب نکنید،چراکه احتمال اینکه آنهاآخرین کاسکوهایی باشندکه ازفروش تعدادزیادی کاسکوباقی مانده اند واحتمالامشکلی دارند زیاداست پس احتمال اینکه کاسکوایده آلی نباشندهم زیاداست.سعی کنیدسراغ پرنده فروشیهایی که کاسکوزیادندارندنرویدچراکه اینگونه پرنده فروشی ها اصولایاکاسکورانمیشناسندیاکاسکودیگران رابرای فروش گذاشته اندیا کاسکوهایی رابرای فروش می آورندکه رام وسخنگوهستندپس قیمت بالایی هم دارند.پرنده فروشی راانتخاب کنیدکه هم اطلاعات زیادی درموردکاسکوداشته باشدوهم قیمتش نسبت به سایرپرنده فروشی ها منصفانه ترباشدومعتمدترومنصف ترباشد.

 

5-تعیین نژادکاسکویی که میخواهید بخرید:دم قرمزیادم شکلاتی(کنگویاتیمینه):

بهتراست ازقبل،نژادکاسکویی که قصدخریدش راداریدمشخص کنید.یک کاسکوکنگویایک کاسکوتیمینه؟ازلحاظ سخنگویی ورام شدن(باتوجه به مطالب بخش گونه های کاسکو) هردونژادیکسانند(البته کاسکوهای دم شکلاتی بخاطرژن وسن بلوغ زودترو ذات جسورانه اشان،کمی زودتررام وسخنگومیشوند).این دونژادفقط ازلحاظ زیبایی وجثه وشکل ظاهری باهم متفاوتند.به خاطرزیبایی وترکیب رنگ کاسکودم قرمز،اکثرکاسکوداران ودوستداران کاسکو تمایل بیشتری به خریدکاسکوهای دم قرمزدارند.تعیین اینکه ظاهرکدام کاسکورامیپسندیدواینکه آیاشکل وظاهرکاسکوبرایتان مهم است یاخیر؟به سلیقه شخصی خودتان برمیگردد.ازنظر من کاسکوهای دم شکلاتی بهترین گزینه برای سخنگویی ورام کردن ویاددادن حرکات آکروباتیک ونمایشی هستند،به گونه ای که مانندیک خمیربازی خیلی سریع وراحت همانطورکه شما میخواهیدشکل میگیرندومدت تربیت وآموزش آنهانسبت به نوع دم قرمزخیلی کوتاهترمیباشد.البته کاسکوهای دم قرمزهم این شرایط رادارندولی تربیت آنهاوقت وحوصله بیشتری میخواهد.(درکل تمام مطالب بخشهای مختلف سایت درموردهردوگونه کاسکوصادق است.)این موضوع راهم بخاطرداشته باشیدکه تمام کاسکوها آفریقایی الاصل هستند(مگراینکه توسط انسان درکشوردیگری تکثیروپرورش داده شده باشند)پس درمورداین که کاسکوکجایی است وازکجاآمده اصلاحساسیت به خرج ندهید.

 

6-تعیین جنسیت کاسکویی که میخواهید بخرید:

تعیین اینکه کاسکوشمانرباشدیاماده(باتوجه به مطالب بخش تعیین جنسیت) زیاددراصل موضوع که همان سخنگوورام شدن است تاثیری ندارد.شناخت واظهارنظردر موردجنسیت کاسکوفقط توسط افرادباتجربه ومتخصص این امرممکن است.چراکه هرچقدرهم ازلحاظ ظاهری باظاهرکاسکونریاماده آشناباشیدبازهم احتمال خطادرتشخیص وجوددارد.البته باتوجه به مطالب بخش تعیین دقیق جنسیت کاسکو،بعدازخریدکاسکویادرصورت داشتن وقت برای تست ودقت کافی روی کاسکوبه احتمال صددرصدمیتوانیدجنسیت کاسکورامشخص کنید(تعیین جنسیت ازطریق تست خونی دقیقترین نوع تشخیص است).اینکه کاسکونرباشدیاماده تفاوت زیادی دراصل موضوع نداردوبازهم به سلیقه شخصی ونظرشمابرمیگردد.فقط این موضوع که کاسکوهای ماده زودتررام میشوندوحالت پرخاشگری کمتری دارندولی درعین حال بخاطرنوع جنسیتشان احتمال بروزعارضه پرکنی درکاسکوماده بیشترودرکاسکونرکمتراست وهمچنین وجودپرهای تیره وبراق تردرکاسکوهای نر،میتوانددرخریدکاسکوتاثیرداشته باشد. ازنظرجنسیت (باتوجه به مطالب بخش تعیین جنسیت) باتوجه به سلیقه خودتان تصمیم بگیرید.کاسکونریاکاسکوماده؟.

 

7- تعیین سن کاسکویی که میخواهیدبخرید:

درموردسن کاسکو(باتوجه به مطالب بخش تعیین سن کاسکو)بهتراست تصمیم خودرابگیریدکه کاسکورابرای رام وسخنگوکردن میخواهیدیابرای جفت کردن واحتمالا جوجه کشی کردن یابرای سرگرمی موقت؟تعیین سن کاسکوبرای رام وسخنگوکردن وهمچنین گرفتن شناسنامه وبرگه معاینات دامپزشک ازروی رنگ چشمان کاسکو(باتوجه به مطالب بخش تعیین سن کاسکو)ممکن است.سعی کنیداگر میخواهید برای همیشه کاسکورانگه داریدوقصدرام وسخنگوکردنش راداریدیک کاسکوچشم دودی یاچشم طوسی بخرید(کاسکوهای چشم سیاه به خاطرضعف درمقابل بیماری وتغییرات دماومحیط برای افرادمبتدی ویاحتی حرفه ای زیادمناسب نیستندچراکه احتمال مرگ ومیرزیادی دارند)تاهم خیلی سریع وهم به راحتی رام وسخنگوشودوشمارابرای رسیدن به این مقصودزیادمنتظرنگذاردوبه دردسرنیاندازد.

اگرکاسکوچشم دودی یاطوسی پیدانکردیدیاپولتان برای خریدش کافی نبود(کاسکوهاباسن کمترمقداری گرانترهستندکه البته این موضوع هم باز به انصاف پرنده فروش برمیگردد) کاسکوهای چشم سفیدهم گزینه خوبی برای تربیت وسخنگوکردن هستندومانندکاسکوهای چشم دودی وچشم طوسی به خوبی اماکمی دیرتربه رام شدن وسخنگوشدن جواب میدهند.هرگزسراغ خریدکاسکوچشم زرد(زردملایم تازدپررنگ یانارنجی)نرویدمگراینکه قصدجفت کردن وجوجه کشی ازآنهاراداشته باشید.

کاسکوهای چشم زردوحشی به خاطرزیادبودن سنشان خیلی دیرتررام وسخنگومیشوندوکلمات کمتری یادمیگیرندوخیلی بدخلق ومهاجم هستند.البته اگرهم رام باشندبه خاطرسن زیادگزینه مناسبی برای خریدنیستند.

 

8-انتخاب بهترین قفس وپایه قفس باتوجه به فضایی که درخانه به قفس اختصاص داده اید وپولی که برای خریدقفس درنظرگرفته اید:

برای خریدقفس(باتوجه به مطالب بخش نگهداری کاسکو)باتوجه به فضایی که درخانه به قفس اختصاص داده ایدومقدارپولی که برای این منظوردرنظرگرفته ایدوسلیقه شخصی خودتان،قفسی راانتخاب کنیدکه نه خیلی کوچک باشدونه خیلی بزرگ،به هیچ وجه قفس گردبرای کاسکونخریدچراکه کاسکودرقفسهای گرددچار سردرگمی وکلافگی میشود.قفسهای رنگ شده ویاباآبکاری ضعیف اصلامناسب نیستندچراکه کاسکوهاگاهی میله های قفس راگازمیگیرندیامیکشندواگرقفس رنگ شده باشدیاآبکاریش ضعیف باشداولاکاسکومقداری رنگ واردبدنش میشود،دوماًقسمتی که رنگش کنده شده یاآبکاریش ضعیف است به زودی زنگ میزندواکسیدمیشود ومحل خوبی برای رشدوتجمع میکروب وکثیفی میشودکه برای کاسکوخطرزیادی داردودرعین حال تمیزکردن وشستنش هم خیلی سخت میشود.قفسی راانتخاب کنیدکه هم استانداردهای نگه داری کاسکودرآن رعایت شده باشدتابرای گذاشتن وسایل واسباب بازی وهمچنین گردش وچرخیدن کاسکومشکلی نداشته باشیدوهم آبکاری قوی وصیغلی داشته باشدوهم زیباوشکیل باشد.برای قفس کاسکودرصورتیکه جایی برای گذاشتن قفس روی آن نداریدحتمایک پایه بخریدتاهم بتوانید ارتفاع قفس کاسکورابرای امنیت وراحتیش تنظیم کنیدوهم براحتی زیرآن راتمیزکنیدوهم وقتی کاسکورابیرون ازقفس می آوریدنتواندپایین بیایدو فرشهاراکثیف کندویا مبلها وسایروسایل رابجود.

 

9-به همراه داشتن یک انگشترعقیق :

استفاده ازانگشترعقیق برای انتخاب وخریدکاسکویا بهتربگویم طوطی ایده آل، ازقدیم توسط کاسکوداران یاطوطی داران قدیمی وحرفه ای مرسوم بوده وهمیشه دلیل آن برای من جای سوال داشت تااینکه اینجانب این روش راازپدردوست عزیزم آقای سهیل سلمانی که نام پدرایشان آقای حسین سلمانی است یادگرفتم وآزمایش کردم که دربسیاری ازمواردکاملاجواب داده وموردتایید است.همانطورکه میدانیدهرکدام ازسنگهای موجوددرطبیعت خواص وعلایم منحصربه فردخودرادارندوازقدیم الایام ودوران باستان تاکنون موردتوجه وتحقیق بسیاری ازمردمان ومحققان وباستان شناسان وحکیمان و....بوده است وهمیشه این سوال که هرسنگی چه خاصیتی داردوچرا؟برایشان مطرح بوده واست.هرسنگی باتوجه به نوع ورگه ودرجه خلوص آن سنگ، پرتوهای انرژی مثبت یامنفی وارتعاشاتی ازخودساتع میکندکه برای حیوانات (همانطورکه میدانیدحیوانات نسبت به تمام تغییرات وارتعاشات وپرتوهاو...حساس هستندوبسیارسریع ترودقیقترازانسان متوجه این موضوع میشوند ودارای حس درک شنوایی وبویایی ودرک امواج و... بالایی نسبت به انسان هستند.مانندپیش بینی قبل اززلزله توسط حیوانات ویانزدیک نشدن حیوانات به بعضی کوههای سنگی یامناطق سنگی خاص ویابرعکس تجمع حیوانات درنزدیکی بعضی کوههایاغارهایامناطق خاصی ازجنگلهادرزمانهایی خاص)معنی ومفهوم خاصی داردوهرحیوانی نسبت به نوع سنگ واکنش خاصی ازخود نشان میدهد.کاسکوهایابهتربگویم طوطی هانسبت به سنگ عقیق واکنش جالب وعجیبی دارندبدینسان که وقتی انگشترعقیق رابه طوطی نزدیک میکنیم طوطی(چه وحشی وچه اهلی) برای چندثانیه محوتماشاوزل زدن به انگشترمیشودواگرطوطی وحشی باشدکمی آرامترمیشودوحرکاتش بااعتمادوآرامش بیشتروپیش بینی شده ترمیشودواگرهم طوطی رام باشدنزدیک می آیدوشروع به زبان زدن ووررفتن به انگشترمیکندوبعضی که رام هستندروی دست می آیندوشروع به بازی کردن باانگشترمیشونداین حرکات ورفتارکاسکودرنهایت نشان دهنده ایده آل بودن کاسکوازنظررفتاری وشخصیت برای خریدمیباشدوبه نظراینجانب این حرکات وانواع حرکات دیگرکه(اگربخواهم تک تک واکنش هارابنویسم که هرکدام چه پیغامی ازطوطی داشته وهرکدام بیانگرکدام منظورطوطی بوده، چندین صفحه راشامل میشودکه ازحوصله شماوبحث ماخارج است) ازطوطی هادرواکنش نسبت به انگشترعقیق دیده ام هرکدام بیانگرنوعی ازاحساسات وبرداشت وبیانگریک منظورطوطی وتاثیرروی آنهاست که هرچقدربیشتردراین موضوع تحقیق میکنم وروی طوطی های بیشتری آزمایش میکنم بیشترمتقاعدمیشوم ونتایج جالب تری بدست می آورم که تاخودتان اینکارراانجام ندهید،موضوع برایتان کاملاروشن نمیشود.البته دیدگاه استفاده ازانگشترعقیق برای خریدطوطی درافرادمختلف متفاوت است وبعضی آنرااصلاقبول ندارند.برای اینجانب که متقاعدکننده وجالب وکافی بوده است.همانطورکه میدانیدحیوانات بازل زدن ونگاه کردن درچشم انسانهاودرک کامل حس انسان بااستشمام بویی که ازبدن انسان درواکنش به ترس یاعلاقه یاتردیدویا..به خاطرترشح نوعی هورمون دربدن انسان، ساتع میشودمیتوانندحس شخص مقابلشان راکاملادرک کنندوبفهمندکه شخص ازحیوان ترسیده یاخیر،قصدصدمه زدن به آنهاراداردیاخیر،و....(حتمابارهاشنیده ایدکه فلانی درمقابه باگرگ یاخرس یاسگ وحشی یا...به چشمانش زل زده وآن حیوان بدون آسیب زدن به او راه خودش راگرفته رفته (یااحتمالادرفیلمهادیده اید)دلیل این موضوع همان است که ذکرکردم :ترشح نوعی هورمون به دستورمغزبه بدن نسبت به واکنش به اتفاقات مختلف که نتیجه آن ساتع شدن بویی است که بطورکامل توسط انسان قابل درک نیست ولی حیوانات آنرابه خوبی استشمام ودرک میکنندودرنتیجه واکنش نشان میدهند.این حس درموردطوطی هاهم صادق است،اگربه یک کاسکوباترس نزدیک شویدوباترس دستتان راجلوببریدشک نکنیدکه به شماحمله میکندولی اگرخیلی نترس وعادی (البته بطورواقعی نه مصنوعی) به اونزدیک شوید، هم کمترقارمیکشدوهم کمترسعی میکندشماراگازبگیردیافرارکندالبته حس نترسیدن نبایدباحس آسیب زدن به کاسکواشتباه گرفته شودچراکه باعث میشودکاسکوبه شمااطمینان نکندوشماربه چشم دشمنانی که درطبیعت داشته ببیندوواکنش نشان دهد.برای خریدخریدکاسکوسعی کنیدازهمان اول بااعتمادبه نفس ومهربانی به سمت کاسکوبرویدوبعدازواکنش اونسبت به شماتصمیم بگیرید.دراینکاراصلاعجله نکنیدوصداهاوحرکات نامربوط وناگهانی ازخوددرنیاوریدوبه آرامی به کاسکونزدیک شویدوحرکات اورازیرنظربگیریدوسعی کنیدچندساعتی حرکات کاسکویی که توجه شماراجلب کرده زیرنظربگیریدودرنهایت تصمیم به خریدبگیرید.

 

10-خریدبهترین کاسکو:

درنهایت باجمع بندی تمام مواردمذکورومطالب مربوط به تشخیص بیماریهای کاسکووسایرمواردی که درسایت اینجانب ذکرشده اقدام به خریدکاسکوفرمایید.حتما توجه داشته باشیدکه کاسکوهیچگونه نشانه ای ازبیماریهایی که درسایرمطالبم ذکرکردم نداشته باشدبه هیچ وجه نشانه ای ازعصبی ومتشنج بودن وناخن جویدن نداشته باشد.قارکشیدن درکاسکوهای وحشی امری کاملاطبیعی است وتارام نشودهمچنان قارخواهدکشید.پرهای کامل ویکدستی داشته باشدوهیچ نشانی ازپرکنی یاسایربیماریهای پوستی وکچلی نداشته باشد(پرکنی باپرریزی که یکباردرسال برای پرندگان صورت میگیردبه اشتباه گرفته نشود).مدفوع واضافات غذای کف قفس وظرف آب وغذا رابه دقت بررسی نماییدتاهیچ نشانی ازبیماریهای دستگاه هاضمه یاسوءتغذیه نداشته باشد.هیچ زخم وجراحت یاناقص بودن اعضای بدن یاافتادگی بال یااشکال ونقص درپاهایاسایراعضابدن کاسکو مشاهده نشودوسوراخهای بینیش هیچگونه ترشحی نداشته باشدوهردوسوراخ بینی هم سایزباشد.کاسکویی راانتخاب کنیدکه کمترین حالت وحشی گری راداشته باشد(باکسل وبی حال بودن کاسکواشتباه گرفته نشود)،یک تخمه بادست به کاسکوبدهیدببینیدواکنش کاسکودوستانه است یاخیر،به حرکات کاسکودقت کنید،کاسکوباهوش تمام حرکات شماراازدورونزدیک زیرنظرداردواحساس شماراکاملادرک میکندومتوجه میشود.بعدازانتخاب کاسکوبابشکن زدن آرام دردوطرف سرکاسکوشنواییش راتست کنیدوباحرکت آرام انگشتتان سلامت بینایش راتست کنید.کاسکویی که ازهمه باهوشترورامتروسالم تراست رابرای خریدانتخاب کنیدوموکداًتکرارمیکنم ابتدامطالب سایت اینجانب وسایرکتابهاواطلاعات رابطورکامل بخوانیدوسپس اقدام به خریدکاسکونماییدوسعی کنیددرصورت امکان بایک شخص که تجربه واطلاعات بیشتری نسبت به کاسکوداردبرای خریدبرویدتاامکان اشتباه به حداقل برسد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم شهریور ۱۳۸۸ساعت 0:47  توسط امیر  |